Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

24 Mayıs 2024, Cuma

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

Gazeteci İsmail Baştuğ bilinmeyenleri anlattı!

Gazeteci İsmail Baştuğ bilinmeyenleri anlattı!

Geçenlerde 450 sayfalık dev eser, Türkiye'nin en önemli tepe yöneticilerinin bulunduğu binlerce kitabını ücretsiz dağıtan Beşiktaş Medya Grup Başkanı Gazeteci İsmail Baştuğ ile sosyal fayda üzerine derin bir sohbet yaptık. Dağıtımdan sonra büyük ses getiren bu çalışmayı ve merak edilenleri kendisine sorduk. 
Konu hakkında İsmail Baştuğ önemli açıklamalarda bulundu şunları söyledi:

Bu bizim ilk yaptığımız bir şey değil. Kitap çıktıktan yıllar sonra da insanların yararlanabilmesi için yine binlerce kitabı ücretsiz üniversitelere göndermiştik. Şimdi de sahaflarda ve kitapçılarda ikinci elleri satılmaya başlayınca, biz de haber yapınca talep patlaması yaşandı!.. Aynısını yaptık ve 17 yıl sonra yine ücretsiz dağıttık ve anında tükendi... O zamanlar hiç unutmam Işık Üniversitesi ve Beşiktaş Belediyesi ve İBB başta olmak üzere şimdi izin almadan açıklamayayım bir çok dev kuruluş bundan 10 yıl önce gelip bizden kamyon dolusu binlerce kitap alıp, ücretsiz dağıtım yapmıştı. Tabii biz de kitaplar için ücret almadık. Bu beni çok mutlu etmişti, yine aynı duyguları yaşıyorum dedi.

Bu tür başka çalışmalarınız var mı?..

Çok var... Örneğin Gazete Beşiktaş'ı da yıllarca ilçedeki kafelere, kültür merkezlerine, muhtarlara, amatör spor kulüplerine, taksi duraklarına, ilçe protokoluna ücretsiz verdik. Halen de sadece kamu kuruluşlarına ücret talep etmeden veriyoruz...
Ayrıca, Beşiktaş'ın maçlarında Demirören'in başkanlığı döneminde rica ettiler, kapalı tribün, localar, basın tribünlerine yıllarca ücretsiz koyduk. Maç başlamadan Çarşı'nın çocukları ücretsiz dağıtımlar yaptı. Dağıtımların çoğunu da yağmurda çamurda, karda, kışta, stad personeli ile bizim gazeteci arkadaşlar birlikte gerçekleştirmişti. Kulüp yöneticileri ve zaman zaman da ben gider kontrolleri yapardık. 

Ücretsiz dağıtımların amacı nedir? Size ne faydası oluyor?..

Beşiktaş'ın tek gazetesiyiz... Talep gelince kaçınılmaz oluyor... En büyük faydası yapılan işi herkesin görmesi, ulaşabilmesi, fikirlerinizin ve haberlerinizin yayılması. İnsanların okuması, mutluluğu... Yoksa bir geri dönüşüm beklemiyoruz. Olsa olsa marka değerimize bir katkı olur o kadar!.. Ayrıca her şey para değil bir yerden sonra... Biz gazeteciliği salt para kazanmak için yapmıyoruz. Ancak sürekli para harcamakta olmaz tabii... İnce bir çizgide yürütmeye çalışıyoruz işimizi... Basın kanununun bize verdiği yasal yetkiyle danışmanlıklar ve yayıncılık işleri ile takviyede bulunuyoruz yıllarca... Yoksa İşgaliyemiz yok, kaçak göçek büfelerimiz, çay bahçelerimiz, otopark işletmeciliğimiz yok. İhale alıp müteahhitlik yapmıyoruz. İş takibi bize uymaz...
Sadece gazetecilik ve yayıncılık yapıyoruz... Beşiktaşın bir gazetesi olarak, daha doğrusu bir medya grubu olarak 20 yıldır çalışıyoruz... Bir ömür gitti!.. Onlarca gazeteci yetişti, çoğu ulusal gazetelerde görev yapıyor ne mutlu bize... Milyonlarca tiraj yaptık, saatler süren yayınlarımız oldu. Keyifli bir iş. Ancak sıkıntılı zamanlarımız da oldu. Siyasetçiyle, spor ve iş dünyası ile ilgili haberler yapıyoruz. Yorumlar yazılıyor. Haliyle iyi insanların yanında hırsızlar ve sahtekarlar da oluyor. Teşekkür eden azdır!.. Ama yüzlerce haber içinde bir tane dokunsa, hoplar ikiyüzlü samimiyetsizler!.. Özetle, bizim meslekte kavgalar da bitmez.

Yayın dediniz de bu konuyu biraz açar mısınız?

Radyo Tv yayınlarımız var. Türkiye'de canlı yayını internet üzerinden ilk yapan Radyo Beşiktaş ve Beşiktaş Web Tv'dir. Günün 24 saati 2'şer saat arayla konuklu canlı yayın yaptık. Spor adamları, siyasetçiler, iş dünyasına fırsat verdik. Genel başkanlardan en tepe yöneticilere kadar yayına almışızdır. Spor yazarlarının tümü biz de yayın yaptı. Örneğin çok kişi bilmez Çarşı'nın ForzaTV'si bizim stüdyolarda kuruldu. Ulusal kanallarda haber olduk. On binler yayına kitlendi. Geçenlerde çArşı'dan genç bir Beşiktaşlı bana bir tanıtım atmış. Beşiktaş Medya Grup Başkanı Gazeteci İsmail Baştuğ'a, Forza Tv'nin kuruluşunda gösterdiği katkı nedeniyle teşekkür ederiz yazıyor. Bu bana yeter. Aklıma para pul hiç gelmez böyle projelerde, işin heyecanı yeter!.. Zaten söz konusu Beşiktaş ise, geri çevirme gibi bir karakterim ve lüksüm de yok!..


Ulusal çapta mı yayınlar?..

Uluslararası... Artık tek adresle dünyanın her yerindeyiz... Özellikle müzik ortak kültür!.. Onun için son zamanlarda radyo yayınları ağırlıklı olarak müzik... Amerika ve Avrupa dışında uzak doğu müzikleri de çalıyor çocuklar... Tam 99 ülkeden on binlerce giriş yapıldı. Bu tüm radyolar arasında rekordur... Müthiş Google verileri geldiğinde inceledik. Server ve bant artışı sağlayarak ortak yayınlar yapmaya karar verdik. Tabii bu da bize ücretli ama dinleyicilere ücretsiz!.. Müthiş hit alıyoruz. En azından Beşiktaş adını uzak doğu da duyuruyoruz... 
Bir diğeri de bağımsız müzisyenler videolarını gönderiyor Beşiktaş Web TV'de ücretsiz yayınlıyoruz. Binlerce giriş yapılıyor siteye ve videolar sürekli izleniyor... Bu da genç insanlara katkı ve kültür ve sanat adına güzel bir çalışma... Bizim haber sitesi de neşeleniyor!.. Bu alanı genişleteceğiz... Röportaj ve söyleşilerle destekliyoruz... Dünyaca ünlü operacılar, müzik devleri, sanatçılar beğeni yapıyor, paylaşıyor. Bu durum parayla ölçülmez.


Başka türden ücretsiz yaptığınız proje var mı?..

Örneğin her sezon yılın futbolcusunu seçiyoruz. On binlerce taraftar katılıyor. Beşiktaşlı futbolcuya kupa veriyoruz. Ulusal basının tüm spor sayfalarında geniş yer buluyor. Tüm spor yazarlarından her hafta görüşler alınıyor, anketlar yapılıyor. 1 yıllık zahmetli çalışma ama Beşiktaş'ın en prestijli ödülü budur!.. Beşiktaş Kulübüne katkı, sporcuları teşvik etmek amaç... Tüm organizasyonu bile biz kendi ekibimizle yapıyoruz... 11 yıldır sürüyor ve tek kuruş para talep etmiyoruz kimseden... Ancak çok büyüdü bu iş ve bu nedenle bu dev organizasyonun daha çok fayda sağlayacağına inandığımız kuruluşlara teklif ettik. Cevap geldiği an yine biz yaparız, uğraşırız ve yine tek kuruş para talep etmeyiz. Yeter ki Beşiktaş'a hep birlikte katkı sağlayalım. 

Devam edecek misiniz peki bu çalışmalara?.. Bir de merak edilen bi rkonu var. Beşiktaş Medya Grup ile Gazete Beşiktaş arasında fark nedir?..

Bu soruyu sormanız iyi oldu. Biraz açmak lazım... Sosyal fayda çalışmalarımıza işimizi aksatmayacak şekilde devam edeceğiz. Profesyonel bir grup bununla ilgileniyor. Ayırıma gelince... Beşiktaş Medya Grup ayrı bir marka, Gazete Beşiktaş yazılı basın ve haber sitesi ayrı bir marka bazen karıştırılıyor. Birbirlerini destekliyor tüm yayınlarımız ama yönetimleri ve misyonları çok farklıdır.
Beşiktaş Medya Grup içindeki işler çok çeşitlidir... Haber sitesi, radyo, tv, sosyal medya... Sosyal fayda sağlayan çalışmalar vb... Bu işlerle daha çok Beşiktaş Medya Grup ilgileniyor ve sosyal fayda anlamında akçeli işlere girmiyor. 250.000 takipçiye ulaşmış uluslararası bir resmi hesap... 
Gazete Beşiktaş yazılı basıdır. Daha çok kente dönük yayın yapıyor. Bağımsız yasal izinlerle yayınlanan bünyesinde basın kartlı gazetecilerin çalıştığı siyasi bir gazetedir. İçinde kent ve spor gazeteleri vardır. Yazılı basın zor ve masraflı bir alan, bir konudur... Dijital yayıncılık gibi masa başı bir iş değildir... Emek ister, bütçe ister... Editörlük faaliyet, muhabirlik hizmeti, art direktörlük dışında, kağıt, baskı matbaa maliyetleri var. Basın kanunu gereği ücretli satmamız lazım gazeteyi... Basın kartlı gazeteciler çalışıyor, emekleri çok... Onun için Gazete Beşiktaş'ı bu işlerden ayrı tuttuk... Zaten bizim matbaamız ve kağıt stokumuz da yok. Sonuçta dışarıya para ödüyoruz. Ancak bunun önemi ve ciddiyeti de bazen anlaşılmıyor ve anlamak istenmiyor nedense... O da bizi insanlara faydalı olmak için bu kadar uğraş vermişken, ister istemez düşündürüyor. Kırgınlıklar kızgınlıklar küskünlükler oluyor mu?

İnsanız olmaz mı?.. Gerekeni yaparız, hiç kimsenin tereddütü ve kuşkusu olmasın!.. Biz bu markaları sokakta bulmadık. Milyonlarca liralık yatırım ve harcama yaptık... Hayatımızı ortaya koyduk!.. Güç ve saygınlık kazandırdık... Bazen pire için yorgan yakmak lazım olur, çok yaktık, gerekirse yine yakarız!.. Bu bizlerin kırmızı çizgisidir!..
Ama gerçek dostlarımıza ve inandıklarımıza da sonuna kadar sahip çıkarız. Destekleriz. 
Bu kadar hizmet, bu kadar iyilik ve de sosyal fayda dışında arkamızdan konuşan da çok... Biliyorum... Çünkü bizi kötü tanıtıp nemalanacak bazıları kerameti kandinden menkul soytarılar...
Bir kaç saçma sapan örnek vereyim;
İsimleri bende saklıdır...
Haber yaptığım bir siyasi bir gün geldi. Bana sizi yaşlı huysuz cahil diye tanıttılar. İyi ki tanışmışız, o yalancılarla ilgimi kestim dedi. 
Yine bir siyasi geldi, siz falanca kişiyle hemşeriymişsiniz dedi. 5 kuşak Beşiktaşlıyım deyince suratı kızardı!..
Geçmiş zaman, bir spor adamı Başkanın yakınmısınız dedi?.. Kulüp üyesi bile değilim dedim... Gidişini unutmam!..
Bir aralar bizim gazete ağlama duvarına bile döndü!..
Çiçeklerle gelenler, çikolata ile gelenler, kafa önde gidenler... Atanlar, tutanlar, günah çıkartanlar...
Böyle saçmalıklarla da uğraşıyoruz anlayacağınız...
Çok yazdım bunları... Haber sitelerimizde var, arşivlerde var... Okuma rekorları kırıyor... Şaka bir yana, Google'da en çok okunanlara bile girdik bunların sayesinde!..
Bir de şöyle bir huyum vardır. Gazetecilikte kırgınlık olur ama küslük olmaz... Hürriyette polis muhabiri olarak başladım, 1982 yılında işe... İlk söylenen arayacaksın bulacaksın soracaksın öğreneceksin oldu... Bu habere saygıdır, okuyucuya saygıdır. Onun için halen haber için ve benimle ilgili konuşanı düşmanım olsa arar bulur konuşurum, sorarım. Bulmak için de ne gerekiyorsa yaparım. Doğru bilgiye ulaşmak lazım çünkü... Ancak konuşmak istemezse telefonuma çıkmazsa kaçıyor ve kabulleniyor demektir ki, bu da onun karakterini ortaya koyar. Kendi aramazsa artık aynı düşüncede değiliz demektir, noktayı koyarım.
Benzer bir durumda 3-4 kişiyi aramıştım zamanında şaşırdılar...
Çünkü atıp tuttuklarını öğrendim. Gizli gizli iş çevirmişler... Sordum!.. Yaptıklarını inkar ettiler... Ve belgeleriyle yazdım... Sonrası onların sorunu!.. Bu da dip not olsun... Neler neler?.. Dönmeyelim şimdi konu çok uzar... 
Onun için lütfen karşılıklı gelelim doğruları konuşalım derim hep... Aracı sevmem!..

Sizin halkla ilişkiler ve basın danışmanlığı konusunda Türkiye'nin ilklerinden olduğunuzu tün camia ve sektör biliyor. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz?..

Doğrudur. 1980'li yılların başından bu yana sektörün içindeyim. Basın Danışmanlığı basın kanunu gereği yapmamız gereken işlerin arasında sayılmaktadır. Bu işe başladığımda daha kimsenin haberi yoktu. Halkla ilişkiler kavramı daha yaygındı. Halkla ilişkiler şirketleri de bizimle çalışırdı. İş dünyasının yanısıra bir çok siyasetçi, merkezi ve yerel başkanlarla çalıştık. Özel ve kamu şirketleri referanslarımızda yazılıdır. Her zaman şeffaf ve saydam bir model izledik. Tek tek isimlere girersek çıkamayız. Ancak şunu söyleyeyim 1980'li yılların başında Türkiye'de merkezi idare ile yerel yönetimlerin birbirinden ilk ayrıldığında ben tam işin ortasındaydım!.. O kadar söyleyeyim!.. Halen de bu türden çalışmalarımız devam etmektedir.
Ancak her zaman önceliğim gazetecilik ve yayıncılık olmuştur... Sürekli basın (Şeref) kartı sahibiyim. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Dünya Spor Yazarları ile Ekonomi Gazetecileri Derneği üyesiyim. En genç haber ve fotoğraf haberi ödülü alan gazeteciyim. Geçenlerde de bir kaç haber ve köşe yazım Google'da en çok okunanlara girdi. Bunlar mesleki açıdan güvenilir referaslardır. Gazetecinin dostu azdır!.. Aleyhine haber yaptığımız cahil cühela takımı ve işbirlikçiler her zaman düşmanımız olmuştur, onlar algı oluşturmaya iftiralara devam edecek, hırsızlıklara zemin hazırlayacak, bizler ise mücadele edeceğiz, kirli yüzlerini kamuoyuna duyuracağız. Bunu yapmazsak gazeteci olamayız!..
Konuyu açtınız madem, bir çok kez yazdım, yayınladım ama bilmeyenler için son kez tekrar edeyim... Ben bugüne kadar meslek yaşantımda gazetecilik ve yayıncılık paralelinde yaklaşık 150 adet kişi ve kuruma iletişim anlamında danışmanlık yaptım. Mesleğim gereği bize gelen giden siyasetçi, genel başkan, tepe yönetici, spor ve iş adamı çoktur. Tanımadığım kalmamıştır. Sayısız teklif aldım. İsteseydim inanın bugün bir çok gazeteci arkadaşım gibi değil belediyede ve kulüpte, mecliste idim. Benim kafam böyle çalışmaz...Tek işim var gazetecilik, yayınlarımızın yaşaması için de ne gerekirse yaparım. Bu yolda da babamı tanımam!.. Benim meslekte 40 yılım... Saygınlık kolay elde edinmiyor. Ortak çalıştıklarımız dahil nezaket ve değer ölçüsünü kaçıran algılayamayanlarla işim olmaz. Gazete Beşiktaş 21 yıldır aralıksız yayınlanıyor. Dünyada Türkiye de İlçede bir çok yönetici geldi geçti. Biz hep buradayız. Beşiktaş var oldukça da bağımsız bir şekilde olmaya da devam edeceğiz!.. Bizde inanan inanır, inanmayan inanmaz... Çalışan çalışır çalışmayan çalışmaz!.. Herkesin kararı kendini bağlar ve sonuçları vardır!.. 
Unutmayalım ki, basın sadece bir gün değil, her gün ve her zaman lazımdır!.. Bu düşünceyi ne kadar çabuk anlar ve özümsersek basın özgürlüğü ve fikir hürriyetini o kadar çabuk yerleştirmiş oluruz... Onun için sözde değil özde doğru olmalıyız... Samimiyetten dürüstlükten ödün verirsek ne destek kalır ne de katkı!.. Yapılan çalışmalardan da tam anlamıyla verim alamayız. Hiç bir şey de güzel olmaz... 

ödüllü gazeteci ismail baştuğ

Sert yazılarınız ile de biliniyorsunuz bunun nedeni nedir?

Esasında eğlenceli insanımdır. Ama Hürriyet Gazetesinde genç yaşta polis muhabirliği ile başladım mesleğe. Hırsız, tecavüzcü, katil ne ararsanız karşılaştım. Finansal forum, Milliyet ve Sabah Gazetelerinde Ekonomi yazarlığı, Günaydın, Tercüman ve Referans Gazetelerinde spor yazarlığı yaptım. Radyo Sporda programlar yaptım. Yaş kemale erdi... Halen bu tür insanlar ve olaylarla karşılaşıyorum. Hatta daha beterleriyle... Siyasi yazarlık beni daha da gerdi. Bazı olaylara inanamıyorum. Sahtekarları gördükçe ister istemez geriliyorum. Bu benim duygularımı törpülemiş olabilir. Fakat eğlenceli yazılarmda çoktur. Sevdiğim inandığım insanlara güzel yazılarda yazmışımdır. Ama haklısınız galiba, biraz sert yazıyorum. Onun içinde geçenlerde aldığım bir kararı açıklamıştım. az yazacağım öz yazacağım diye... Bizim amiral gemimiz Gazete Beşiktaş... Hiç ara vermedik bu güne kadar... Ama çıktığından bu yana da ilk kez iki sayı yazmadım köşemde... Haber sitesine ağırlık vereceğim biraz... Çünkü Beşiktaş Medya Grup günlük ve yüzbinlerin her gün takip ettiği bir mecra...
Yıllardır yaşadıklarımı tecrübelerimi ve benzeri konuları gençlere her fırsatta anlatmaya çalışıyorum, yanlış bulduklarımı söylüyorum, yazılarımla ve sosyal medya hesaplarımla ikaz ediyorum. Bu söylemler bazen sıkıcı gelebilir hatta bıkkınlık bile yaratabilir ama ben doğruları söylemekten usanmam, zamanla anlaşılacaktır. Çünkü hep böyle olmuştur. Hep haklı çıkmışımdır!..

Korona nedeniyle özel bir çalışma ve uygulamanız var mı?

Başından beri süreçin içindeyiz!.. Dediğim gibi Beşiktaş'ın ilk ve tek mecrası biziz. Çok talep var. Tüm yayınlarımızı zorda kalan esnafımıza ve iş dünyamıza yardımcı olabilmek için açtık. Ücretsiz advertorial yayın yapıyoruz. Destek olabilirsek ne mutlu bize... Kamu kuruluşlaınının da haber ve duyurularını da aynı şekilde yayınlayarak pandemi tedbirleri öğrenmek isteyen vatandaşlarımıza ulaştırmak için 7/24 gazeteci kardeşlerimiz aralıksız çalışıyor. Gazete, haber sitelerimiz, radyo, web tv ve sosyal medya hesaplarımzın tamamını bu işe kanalize ettik. Sadece Beşiktaş'ta değil dünyanın her yerinde yüz binlerce kişiye ulaşım sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz. Çünkü bugünün en önemli konusu bu...
 

>> İLGİLİ HABERLER VE GÖRSELLER

Bilnmeyenleri anlattı...

www.besiktas.com.tr/medya/gazeteci-ismail-bastug-bilinmeyenleri-anlatti/8838

Medya Serüveni.. Kimler geldi kimler geçti!..
www.besiktas.com.tr/medya/40-yillik-birikim-bir-medya-seruveni-ismail-bastugun-anlatimi-ile-ilk-kez-bu-soyleside/9012

Beşiktaş'ın en değerli markaları içinde lider...
https://www.gazetebesiktas.com.tr/2021/05/05/gazeteci-ismail-bastug-besiktasin-ilk-ve-tek-en-onemli-medya-markasiyiz/
 

>> Gazeteci İsmail Baştuğ Kimdir?

>> Gazeteci İsmail Baştuğ Yazıları

Editör: Araştırma Servisi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık