appsstore mobil indir
Web tv

13 Ağustos 2020, Perşembe

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP / Beşiktaş Gazetesi / Beşiktaş Radyosu

ÖZEL HABER: Özgür ruhlu müzisyenler “WiHi”

ÖZEL HABER: Özgür ruhlu müzisyenler “WiHi”

Yetenekli ve özgür müzik yapan müzisyenlerden oluşan WiHi, Beşiktaş Medya Grup’a verdiği röportajda “Biz Türkiye’deyken bizi sevdikleri için onlara minnettarız. Onların iyiliğine bir müzisyen olarak geri dönmek istiyoruz.” diyerek Türkiye’deki fanlarına seslendiler.

WiHi’ın röportajından önce grubu kısaca tanıyalım:

THE PARADICE

Ana vokal, dansçı, yapımcı

Gerçek adı: Song Min Uk

Doğum tarihi: 19.06.1995

Burcu: İkizler

Boyu: 1.77

Uğurlu rakamı: 7

En sevdiği renk: Mavi

En sevdiği mevsim: Yaz

En sevdiği yemek: Izgara, dana eti

En sevdiği Türk yemeği: Kuzu pirzola

En sevdiği çiçek: Gül

En sevdiği ünlüler: Michael Jackson, Usher, Edis

En sevdiği Türk geleneği: Kolonya ikramı

En korktuğu şey: Sağlığını kaybetmek

Sahne adını seçme nedeni: Müziğini dinleyen kişinin cennetteymiş gibi hissetmesi ve cennet gibi bir dünya yaratmak için bu ismi seçmiş.

Like A Foreign isimli bir solo albümü var, spotify ve souncloud hesaplarına yüklenmiş

Bbukka ve Mini adında iki köpeği var

Boynunda “Main” kollarında da “Royal” ve “One who wants to wear the crown bear the crow” yazılı dövmeleri var

Genelde şarkıları besteleyen üye

Dans etmeyi kendi kendine öğrenmiş. Şarkı için kursa gitmiş.

Kendi kendine pratik yaparak şarkı ve beste yapmayı öğrenmiş.

Popsick ile liseden tanışıyorlar

Just Dance yarışmasına katılmış ve kazanmış

Grubun en romantik üyesi

İdol olmasaymış, orta çağ dönemini sevdiğinden demirci olmak istermiş. Silah, mızrak vb. şeyler yapmak istermiş.

“Wihi yaratma amacım, özgürleşmek. Yapmak istediklerimizin Çoğunu yaptık ama daha büyük bir şirket (level gibi) olup müzik olsun, video olsun, sanat olsun en iyisini yapma amacı taşıyoruz” (bir röportajından) gibi mesajlar vermiştir.

Instagram: @the_paradice_songminuk

MARCH 12

Vokal, dansçı, yapımcı

Gerçek adı: Choi Dong Ho

Doğum tarihi: 12.03.1995

Burcu: Balık

Boyu: 1.86

Uğurlu rakamı: 7

En sevdiği renk: Mor

En sevdiği çiçek: Evren çiçeği

En sevdiği mevsim: İlkbahar

En sevdiği yemek: Bulgogi

En sevdiği Türk yemeği: Midye dolma

En sevdiği ünlü: Dean

En sevdiği Türk geleneği: Kına gecesi

Sahne adını seçmesinin nedeni: 12 Mart’ta doğmuş ve marş ilerlemek anlamına geldiğinden bu adı almış

Askerliğini yapmış

Bir kız kardeşi var

Çok duygusal bir kişiliği var

Just Voice yarışmasına katılmış ve kazanmış

Geçmişte kaplumbağa, kedi ve köpek beslemiş.

“Haku” adında bir köpeği var

On yıl önce okul gezisiyle Türkiye’ye gelmiş aynı sıcaklığı tekrar gelişinde bulmuş

On yıldan beri piyano çalıyor. Beste yapmayı Paradice’dan öğrenmiş.

Gittiği ülkelerde o ülkenin yemeklerini tatmayı seviyor

İdol olmasaymış futbolcu olmak istermiş

Fanlarına genelde bro diye hitap ediyor

Instagram: @marxh12

POPSICK

Rapper, maknae

Gerçek adı: Kwon Min Hyeok

Doğum tarihi: 17.10.1997

Burcu: Terazi

Boyu: 1.70

Uğurlu rakamı: 0

En sevdiği renk: Kırmızı

En sevdiği çiçek: Kiraz çiçeği

En sevdiği mevsim: İlkbahar, yaz

En sevdiği yemek: Kaburga

En sevdiği Türk yemeği: Baklava

En sevdiği Türk ünlü: Aleyna Tilki

En korktuğu şey: Özgür olamamak

Dansı küçüklüğünden başlayarak kendi kendine öğrenmiş. İlk şarkı sözünü lisede iken yazmış. Beste yapmayı yapımcıdan, şarkı söylemeyi şirkette öğrenmiş.

Köpek balıklarına bayılıyor.

Her zaman köpek balıklı mikrofonuyla sahneye çıkıyor.

Türk Bayraklı dövmesi var

Bir ablası var

Defile ve müzelere gitmeyi çok seviyor

Ülkeleri özel kıyafet ve şapkalarını almayı seviyor

Tarzına çok dikkat ediyor

İdol olmasaymış bilimadamı olmak istermiş

En duygusal üye

Sahne ismini seçmesinin amacı, ev özlemi anlamına gelen “homesick”ten yola çıkarak bulmuş. Onu dinleyen insanların onun müziğine özlem duyacağı anlamına geliyormuş

“Çok zor durumda olduğumuz o günleri, sayenizde (fanlarına hitaben) sizin sayenizde atlatabildiğimiz içi minnettarız” (bir röportajından) diyerek mesaj vermiştir.

İnstagram: @yougotpopsick

WiHi’ ın, 26 yaşında Rexter ve 22 yaşında Ruta sahne adlı iki DJ`i  bulunmaktadır. Grubun Hip hop tarzına tekno müzik ekleyerek, grubun müziğine farklı bir boyut kazandırmış, müzikleri ve mixleriyle çok beğenilmişlerdir. İki DJ`in RXRT adlı bir grubu var. Gruptan bağımsız olarak da müzik yapıyorlar. Ayrıca Ruta Türkiye Tur konserlerine katılmış fanlar tarafından oldukça sevilmiş, sahne performansıyla ilgi odağı olmuştur. Grubun iki tane de dansçı üyesi bulunmaktadır. Bunlar Kim Do Hyun (Do.h) ve Jin Hyun Seung (Another Chrush) Grubun yönetmen ve editörü Kim Jin Sung, Koreli menajerleri Terry Kwak`dır.

Sosyal medya hesapları: İnstagram: @rutamusic, İnstagram: @rexter_official, İnstagram: @dohstyle, İnstagram: @a.c_rush, İnstagram: @kimjs1357, İnstagram: @dietkwak_is_terry

WiHi, kendi çabalarıyla yükselen, fanlarını her zaman aile gibi gören, dünyanın pek çok yerinde hayranları bulunan, özellikle Türkiye’de çok sevilen ve büyük bir fan kitlesine sahip olan çok özel bir K-Pop grubudur. Fanlarının çoğunluğu Türkler’den oluşan WiHi’nin açılımı “Why High”dır. Fandom isimleri ise MiHi (My High)’dır. Grup, 3 yıl önce RoyalKD adıyla bir şirkete bağlı olarak müzik yapıyordu. Şirket ile yolları ayrıldıktan sonra, yollarına şirket olmadan özgür müzik yapabilme ruhuyla devam ettiler.

Müziğin gücü sınırları aştı

WiHi’ın Türkiye sevgisi ve macerası da tam da bu noktada başladı. Türk fanlar gruba destek olmaya devam etti. Üyelere olan sevgi ve bağlılıklarını her daim gösterdiler. Bu süreçte üyeler, daha çok çalışarak kendi müzik ve bestelerini yaptılar.

Bir yıl önce “WiHi” olan resmi isimlerini sosyal medya hesaplarından duyuran grup; müzikleri, tarzları, kişilikleri, fanlara olan saygı ve sevgileriyle daha çok sevilerek, özellikle Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine ulaştılar. Güney Kore’de bazı etkinlik ve festivallerde sahne alan grup, YouTube kanallarına kendi şarkılarını yüklediler. Türk pop müziğinin başarılı isimlerinden Edis’in müziğine büyük saygı duyan lider Paradice, “Paha Biçilemez Bir Şey Başlat” isimli şarkıyı cover yaptı. Aldıkları güzel eleştiriler ve Türkiye’ye davet edilmeleri onlar da, Türk fanlarını ve Türkiye’yi görme isteği uyandırdı. Bu arada da, 4 şarkıdan oluşan ilk albümlerini kendi çabalarıyla çıkardılar.

Konser için diğer ülkelerden de davet alan WiHi’nin ilk tercihleri Türkiye oldu. Türkiye’deki ilk konserini İstanbul Profilo AVM’de gerçekleştiren Wihi, Türk menajerleri İrem Toprak rehberliğinde, Paradice, March, Rock Daily ve Popsick ile MiHi’lara tekrarını sabırsızlıkla bekleten, güzel bir gün ve unutulmaz bir konser yaşattılar.

Edis ile WiHi aynı sahnede

İstanbul’u gezme ve tanıma fırsatı bulan Wihi’nin Türk fanları, sosyal medya Edis’in dikkatini çekmesini sağladı. Grubu konserine davet eden Edis, WiHi ile birlikte sahnede “Paha Biçilemez Bir Şey Başlat” şarkısını söyledi. Ayrıca grup, İstanbul gezilerinde ilk müzik videoları “Golden Time”ı çekti.

Türkiye Tur Konseri ile unutulmaz anlar

16-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye Tur konseri kapsamında WiHi, İstanbul, Samsun, Ankara, Adana, Antalya, İzmir, Bursa ve ikinci kez İstanbul’da hayranlarıyla buluştu. Yedi şehirde verdikleri bu turda aynı üyelerin yanı sıra, yeni Dj Ruta’nın ve Editör Jin’in katılımıyla hayranlarına, hip hop, pop, tekno müzik ve dans kareografileriyle profesyonel bir konser yaşattılar. Konserlerinde düzenlenen fanmeeting ile Türk fanlarını daha yakından tanıma fırsatına sahip oldular.

Tur boyunca yorulsalar bile enerjilerinden ve yeteneklerinden asla ödün vermeyen WiHi, Ankara konserinde Anıtkabir’i ziyaret ederek, İzmir konserinde de “İzmir Marşı”nı söyleyerek, bir kez daha Türklerin kalplerini kazanmayı başardı…

Konserde albümlerinden söyledikleri şarkılarla salonları coşturan grup, pek çok kişi ile de röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajlardan bir tanesini, 1 milyon görüntülenmeyi aşan Vodafone FreeZone Chaby Han ile İstanbul’da, ses eğitmeni Emre Yücelen ile İzmir’de yaptılar.

Bir ilki gerçekleştirdiler

Gerçekleştirdikleri ilk; Türkiye’deki ilk K-Pop konser turu ve ilk kez bir K-Pop grubunun Türk bir menajer ile çalışmasıdır. WiHi, verdiği röportajlarda “Siz bizi ne zaman davet ederseniz geliriz” ve “Bizi davet ettiğinizde hazır olup mutlaka döneceğiz” diyen grup, tekrar geleceklerine dair söz verdiler.

Ülkelerine döndükten 1 ay sonra grup üyesi Rock Daily, resmi Instagram sayfasından kendi özgür tarz müziğini yapabilmek için gruptan ayrıldığını duyurdu. 19 Eylül 2019’da ise WiHi’ın “Golden Time” ve “Air Conditioner” isimli iki şarkıdan oluşan single albümü Kore piyasalarında, birkaç gün sonra da yurt dışında satışı serbest olarak çıktı.

WiHi, verdiği röportajlarında daima, “Biz fanlarımıza, özellikle Türk fanlarımıza her zaman minnettar olacağız”, “Biz bir aileyiz” mesajlarını vurguladı.

“Bizi her zaman destekleyin ve bize iyi bakın”

Beşiktaş Medya Grup’a samimi açıklamalarda bulunan WiHi, Türkiye’deki fanlarına mesaj gönderdi. İşte WiHi’nin açıklamaları:

Wihi kimdir?

Wihi, HİP Hop R&B ekibidir. Şu an üç üye var. The Paradice, Popsick, March 12. Genellikle bir grup olarak yapıyoruz, ancak yalnız yapabiliriz. Çünkü üç üyeli kendi şarkımız ve her üyenin yaptığı her bir şarkımız var.

Kendinizi kaç kelime ile tanımlayabilirsiniz?

Wihi, bugünün tadını çıkarıyoruz.

Hobileriniz neler?

Genellikle zamanımız olduğunda tüm müziklerin tadını çıkarırız, daima sevdiğimiz müzikler hakkında konuşuruz.

Türkiye’de geniş bir hayran kitlesine sahipsiniz. Çok seviliyorsunuz. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şey, henüz kaç fanın bizi tanıdığını bilmiyoruz. Biz Türkiye’deyken bizi sevdikleri için onlara minnettarız. Onların iyiliğine bir müzisyen olarak geri dönmek istiyoruz.

Türk yemeklerini sevdiniz mi?

Evet. Kesinlikle seviyoruz ve özellikle kebabı sevdik. Türkiye’de yediğimiz en iyi yemek buydu. Harikaydı. Ailemizle birlikte Türkiye’ye gidebilirsek, onlara tavsiye etmek istiyoruz. Türk yemeklerini seviyoruz.

Türkiye’de tekrar konser vermek ister misiniz?

Evet, tabi ki biz Türkiye’ye geri dönüp bir sahne almak istiyoruz. Türkiye’deki performansımızın hatırası çok güzeldi. Onlar müzikten nasıl zevk alınacağını, zıplamayı, bağırmayı ve dinlemeyi biliyordu. Onlar en iyi fanlar kardeşim. Onlar coşkulular bu yüzden “Teşekkür ederiz kardeşim” demek istiyoruz.

Türkiye’deki hayranlarınıza ne söylemek istersiniz?

Her şeyden önce bizi sevdiğiniz için teşekkür ederiz. Sizi seviyoruz kardeşim. Bizi müziğimizi ve albümümüzü beklediğinizi biliyoruz. Bunun için çok çalışıyoruz ve sizden fazlasıyla enerji alıyoruz kardeşim. Bu yüzden bizi her zaman destekleyin ve bize iyi bakın. Aynı şeyi yapacağız ve size iyi müzikler vereceğiz. Çok teşekkür ederiz kardeşim. Sizi seviyoruz.

Instagram: @wihiofficial

Özgün Haber – Röportaj

Buğurcan Baştuğ – Beşiktaş Medya Grup (Muhabir)

Yazgı Gül Çelik – Korece – Türkçe çeviri, WiHi hakkında bilgilendirme ve üyeler ile iletişim kurma

 

News languages
English
Korean

Haber Videosu


HABERE AİT RESİMLER

Editör: Buğurcan Baştuğ

자유로운 음악가 자유로운 음악가 "WiHi"

SPECIAL NEWS: Free-spirited musicians “WiHi” SPECIAL NEWS: Free-spirited musicians “WiHi”

Beğendim 0 Muhteşem 3 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
en alt ulusal basın haberleri rekor reklamı
yukarı çık