Advertorial haber kampanyası

22 Eylül 2020, Salı

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP: Beşiktaş Gazetesi / Beşiktaş Radyosu

Yoldaş

ABD ve İsrail’in bölgesel genişleme ve istikrarsızlık yaratma politikasının önündeki engellerden biri olan General Kasım Süleymani’nin katledilmesinden sonra, ABD bölgemizde eskiye göre daha zor duruma düştü. İran’ın cevaben yolladığı gelişmiş füzeler, Amerikan üslerindeki hava savunma sistemlerinin yetersizliğini ortaya çıkardı. Misilleme yapamayan ABD geri adım atarak önkoşulsuz masaya oturmak istedi, NATO’yu yardıma çağırdı, Irak Meclisi de ABD’ye ‘’git’’ dedi…

Bu süreçte yapılacak en büyük hata, mezhepçi kalemlere bakarak İran’a karşı tutum almak olur. Zira ülkemizin bugüne kadar yürüttüğü askeri harekatlarda sağlanan başarıda kendi gücü ve kararlığı yanında, içinde yer aldığı bölgesel ittifakın da belirleyici rolü olmuştur. Ortadoğu’da bozulan istikrar, bölgesel ittifakın sağladığı bu jeopolitik sinerji ile yerine oturabilecektir.

Türk-Rus işbirliği ise, stratejik yatırımlar çarpanı ile stratejik ortaklığa doğru evrilmektedir. Bunlardan biri olan ve ABD’nin yaptırım tehdidine rağmen yılbaşında hizmete giren Türk Akımı, enerji güvenliğimizi sağlarken, bu işbirliğini pekiştirmiştir. Ankara-Şam görüşmeleri bu ivme ile resmiyet kazanmış ve çözümün altyapısını oluşturacak temeli atmıştır.

Bu eksen ABD/AB’yi Suriye’den sonra Doğu Akdeniz’de de oyun dışına iterek olayların peşinden sürüklenen aktörler durumuna düşürürken, ülkemizi bölgesel sorunların çözümünde kilit ülke durumuna getirdi. Batı’nın üzerimizdeki siyasi ve ekonomik baskısını da zayıflattı.

Bugüne kadar yaşananlar ABD ile ortak bir geleceğimizin olmadığını göstermiştir. Rusya ise, Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi; doğru yolda doğru yoldaştır.

Ancak Türkiye’de ciddi bir muhalefet sorunu var. Bu hayati gelişmelerin hiçbirini muhalefet doğru okumak istemiyor ve ulusal çıkarlarımızın yanında duramıyor. Özellikle ABD/İsrail ile aynı çizgide bir dış politika isteyerek HDP’nin simetrisi haline gelen CHP, Türkiye’yi bağımsızlaştıran bütün hamleleri değersizleştirip gözden düşürme çabalarını sürdürüyor.

TİCARET SAVAŞLARI SÜRECEK

Ticaret savaşlarına mola veren birinci fazın imzalanması, Çin yönetiminin başkanlık seçimleri için Trump’a jesti olarak yorumlanabilir. Zira asıl önemli olan ikinci safha üzerindeki belirsizlik duruyor. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in anlaşmayı imzalamaya kendi yerine yardımcısını göndermesi bile ‘’bizden bu kadar’’ anlamına gelen bir mesaj olabilir.

Teknoloji başta olmak üzere birçok kalemde ABD’yi açık ara geride bırakan Çin, Dünya Bankası’nın yaptığı projeksiyona göre 2025 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olacak. Bu mola ile üzerlerindeki baskıyı azaltmayı amaçlayan Çinliler sabırla kendi yolunda ilerlemeye ve Asya’dan Atlantik Okyanusu’na uzanan Kuşak Yol Projesi üzerindeki altyapı çalışmalarına devam edecekler.

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

site en alt 970-250 son dakika fotolu advertorail reklam
yukarı çık