mikrofon mobil app store reklamı
radyo  120/600

20 Şubat 2019, Çarşamba

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - BEŞİKTAŞ GAZETESİ

Yanlışta ısrar edeni seçmen cezalandırır

Bizim için bu haftanın en önemli konusu ekonominin başına hangi ismin ya da isimlerin geçeceği değil, hangi zihniyetin geçeceğidir. Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle ekonomide yine aynı günü kurtarma siyasetine devam etmek istenebilir. Ancak bunun için yine sıcak para akımına ihtiyaç vardır ve bu nedenle zaten yüksek olan faizleri yeniden artırmak gerekecektir.

Ancak bu aksiyon, zincirleme iflasların, işsizlik ve faiz kaynaklı maliyetlerin enflasyonu yukarı doğru ivmelendirmenin düğmesine basabilir. Oysa yükselen döviz kurları zaten enflasyona geçmiş bulunmaktadır ve yükselen kurların cari açığa yapacağı olumlu etki de yine bu enflasyon nedeniyle azalmıştır. PPK’nın finans sektörünün çığırtkanlığına uymayarak bu ayki toplantıda nötr kalması çok daha iyi olacaktır.

Finans piyasalarında boy gösteren kuzu postuna giren kurtların amacı, düşük dolar/TL üzerinden iyimserlik pompalayarak ellerindeki hisse senedi portföylerini boşaltmak ve mümkün mertebe en düşük kur seviyesinden dolara dönerek karlarını realize etmektir. Bu tutumları çalıştıkları yabancı fonları korumak için de geçerlidir. Bu nedenle piyasada yeni avlar beklemektedirler.

Yeni ekonomi yönetiminin bunların yaygarasına uyarak aynı yoldan gitmeyi tercih etmesi, yerel seçimler için daha büyük risktir. Çünkü insanlar artık neyin ne olduğunu az çok anladılar. Tüketime dayanan hormonlu büyümenin yani kredilerle desteklenen zoraki büyümenin kendilerine pek yararı olmadığını gördüler.

Ertelenen çözümler sorunları büyüterek enflasyonu beslemekte ve bu nedenle yükselen faizler de ekonomiyi durgunlaştırmaktadır. Seçmenin AK Parti’yi TBMM’de bir miktar cezalandırması biraz da bundan dolayıdır. İnsanlar artık ekonomide kalıcı iyileşmeler görmek istiyor. Bu da ticaret savaşlarının başlaması ile resmen iflas eden neoliberal politikaları terk etmeye bağlı.

Neoliberalizm denen kuralsız sistemi kutsayarak bütün dünyaya egemen kılanlar, bugün işler terse dönünce korumacılığa geçtiler ve ithal ettikleri birçok ürüne en az yüzde 25 gümrük vergisi uygulamaya başladılar. Devamının artarak ve genişleyerek geleceğinden de kimsenin kuşkusu kalmadı.

Sözün özü; üretilebilecek her malı kendimiz üreterek ve tasarruf yaparak cari açığı düşürmeli, kırılganlıktan bir an önce kurtulmalıyız. Bu politika, ilk başta yatırım harcamaları nedeniyle enflasyonu artırsa da sonradan onu kalıcı olarak düşürecek, istihdama yaptığı olumlu etkiyle halka güven verecek, gönencimizi artıracaktır. Küresel mafyatik sistemin borçlandırarak üzerimize kurduğu oyunları bozacak, milli birlik ve beraberliğimizi inanılmaz ölçüde güçlendirecektir.

Yeni dönemde artık bu değişimi görmek istiyoruz.  

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Site en altı - ortak çalışma REKLAMI YATIK
yukarı çık