Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

14 Temmuz 2024, Pazar

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

MİT haberi nedeniyle hapisleri istenen o gazetecilerin kirli ilişkileri mi var?

MİT haberi nedeniyle hapisleri istenen o gazetecilerin kirli ilişkileri mi var?

ODA TV'nin MİT mensubunu deşifre skandalında flaş gelişme! Barış Pehlivan ile Barış Terkoğlu'nun tahliye talepleri reddedildi. Takvim gazetesinin haberine göre; İddianamenin hazırlandığı öğrenildi. 8 yıldan 19 yıla kadar hapis istemi ile dava açılacak.
Haber şöyle; Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunun ifşa edilmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile Odatv haber müdürü Barış Terkoğlu'nun tahliye talepleri reddedildi.

Tahliye talepleri reddedildi iddianame hazır 9 ile 18 yıl arası hapisleri isteniyor

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç ve Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel'in avukatları dün, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak tahliye talebinde bulundu
Terkoğlu ve Pehlivan'ın avukatları tarafından sunulan dilekçede ilgili kanunun geçici 6/1 maddesinde, 30 Mart 2020 tarihine kadar işlenen ve istisna olarak sayılan suçlar dışındaki suçlar açısından 5275 sayılı kanunda yer alan 1 yıllık denetimli serbestlik süresinin 3 yıla çıkarıldığı belirtildi.
Dilekçede, Terkoğlu ve Pehlivan'a yüklenen suça ilişkin ilgili kanunda öngörülen ceza miktarının 3 ila 9 yıl arasında hapis cezası gerektirdiği belirtilerek, "Yargılama sonunda müvekkiller hakkında en üst sınırdan ceza verilmesi halinde dahi infaz düzenlemesi çerçevesinde cezanın 2/3 ile koşullu salıverilmeden faydalandırılacak olan müvekkillerin, denetimli serbestlik süresinin de 3 yıl olarak düzenlenmesi nedeniyle infaz edilecek bir cezalarının kalmayacağı açıktır." denildi.
İnfaz düzenlemesi uyarınca 5 yıl ve altındaki hapis cezalarının infazına gerek kalmayacağı belirtilen dilekçede, Terkoğlu ve Pehlivan hakkında tahliye kararı verilmesi istendi.
İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, tutuklu şüpheliler Terkoğlu ve Pehlivan ile Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in avukatları tarafından yapılan tahliye taleplerini değerlendirdi.
Hakimlik, incelenen soruşturma dosyası kapsamına göre mevcut delil durumu, atılı suçun vasıf ve mahiyeti, ifade tutanakları, atılı suç için yasada öngörülen ceza miktarı ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde şüpheliler hakkında verilen tutuklama tedbirinin ölçülü olduğu, şüphelilerin tutukluluk hallerinin sonlandırılmasını gerektirir bir husus bulunmadığı ve itiraz gerekçeleri yerinde olmadığından tahliye taleplerinin reddine hükmetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Odatv'de yayımlanan bir habere ilişkin soruşturma başlatmıştı.
Soruşturma kapsamında Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu 5 Mart'ta, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ise 6 Mart'ta 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. maddesi kapsamında tutuklanmıştı.
İşte MİT mensubunun yasa dışı bir şekilde deşifre ediliği haber nedeniyle gözaltına alınan Barış Terkoğlu'nun kirli sicili
Oda TV adlı internet sitesinde; Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarına yönelik gizli bilgileri ve fotoğrafları yayınladığı gerekçesiyle gözaltına alınan Oda TV Sorumlu Haber Müdürü ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu’nun; 17-25 Aralık yargı darbe girişiminin ardından FETÖ tarafından çıkarılan Karşı Gazetesi’nde çalıştığı öğrenildi. Barış Terkoğlu’nun, FETÖ’nün kara kutusu olan ve şu anda firarda olan savcı Celal Kara’yla röportaj gerçekleştirdiği, FETÖ’nün ses kayıtlarını yayınlayarak algı operasyonu yaptığı tespit edildi.

Takvim gazetesi ayrıca konu ile alakalı başka bir habere daha imza attı.

İşte O gazetecilerle ilgili haber ve haber başlığı şöyle:
İşte Barış Terkoğlu'nun kirli sicili


Barış Terkoğlu; FETÖ'nün 17-25 Aralık yargı darbe girişiminin ardından kurduğu Karşı gazetesinde yazarlık yaptı.
Barış Terkoğlu, 17-25 Aralık yargısal darbe girişimi başlatan, FETÖ'nün kara kutusu olan ve yurt dışında firarda olan İstanbul Cumhuriyet Eski Başsavcı Vekili Celal Kara'yla röportaj gerçekleştirdi.
Karşı Gazetesi'nde 18 Mart 2014 tarihinde manşetten yayınlanan röportaj; "17 Aralık Savcısı: Yargılanacaklar" başlığıyla yer aldı. Celal Kara'nın açıklamaları Karşı Gazetesi'nde, "Göreceksiniz haklı çıkacağız, bir sene sonra tablo tamamen değişecek, onlar yargılanacak" şeklinde yer aldı ve FETÖ'nün en önemli ismi aklandı.
Barış Terkoğlu, Celal Kara'yla gerçekleştirdiği röportajı 18 Mart 2014 tarihinde sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki şahsi hesabından paylaştı ve "Bugünkü yazım Karşı Gazetesi manşetinde" ifadelerini kullandı. Terkoğlu, söz konusu röportajın yer aldığı Karşı Gazetesi'nin manşetini de paylaşımına ekledi.
FETÖ'NÜN YASADIŞI SES KAYDINI PAYLAŞTI
Barış Terkoğlu, Twitter'daki şahsi hesabından 25 Şubat 2014 tarihinde FETÖ'nün yasa dışı ses kaydını paylaştı ve "Tapeler savaşında gecenin ilk ses kaydı" ifadelerini kullandı. Terkoğlu'nun paylaştığı haberin Oda TV'de yayınlandığı ancak haberin linkine tıklandığında haberin yayından kaldırıldığı açıkça görülüyor.
Barış Terkoğlu, 27 Şubat 2014 tarihinde Twitter'daki şahsi hesabından yine FETÖ'nün yasa dışı ses kaydından alıntılar yapılan haberi paylaştı ve "Az önce yayınlanan ses kaydı diyor ki: 'Başbakan Habertürk'e canlı yayın talimatı bile verdi'" iddiadında bulundu.
FETÖ'NÜN YASA DIŞI KAYITLARINDA YER ALAN İFADELERİ PAYLAŞTI
Barış Terkoğlu, 2 Mart 2014 tarihinde Twitter'daki şahsi hesabından Oda TV'de yer alan haberi paylaştı ve FETÖ'nün yasa dışı ses kayıtlarında yer alan ifadeleri kamuoyuna duyurdu. Terkoğlu, "Ses kaydı şike operasyonunu Cemaatçi savcı-polis yapsa da Erdoğan'ın süreci Yıldırım'a karşı kullandığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.
FETÖ'NÜN YASA DIŞI KAYITLARI ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU
Barış Terkoğlu, 2 Mart 2014 tarihinde Twitter'daki şahsi hesabından, "Başbakan'ın son ses kaydı Fenerbahçe'ye operasyon. Anlaşılan Fener'i de "Alo Fatih" diyerek yönetmek istemişler" ifadelerini kullandı.
Barış Terkoğlu, 4 Mart 2014 tarihinde Twitter'daki şahsi hesabından, "Erdoğan'ın son ses kaydı insanların canıyla başıya çalıştığı ve hapse düştüğü MİLGEM projesi üzerinden yapılan akçeli hesapları anlatıyor" ifadelerini kullandı ve FETÖ'nün yasa dışı ses kayıtları üzerinden algı operasyonu gerçekleştirdi.
FETÖ'NÜN MONTAJ SES KAYITLARI ÜZERİNDEN ERDOĞAN'I HEDEF ALDI
Barış Terkoğlu, 4 Mart 2014 tarihinde FETÖ'nün yasa dışı ve montajlanan ses kayıtları üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ı hedef aldı ve "Postacı Bilal'e 'emri olur' diyen eski Federasyon Başkanı, üniversite-hastane sahibi Aydinlar hiç utanmadı mı?" iddiasında bulundu.
FETÖ'NÜN YASA DIŞI SES KAYITLARI ÜZERİNDEN BAŞBAKAN, MİT MÜSTEŞARI VE GENELKURMAY BAŞKANI'NI HEDEF ALDI
Barış Terkoğlu, 27 Mart 2014 tarihinde Twitter'daki şahsi hesabından FETÖ'nün yasa dışı ses kayıtları üzerinden dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müstaşerı Hakan Fidan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'i hedef aldı ve "Bu ses kaydı Erdoğan'ı, Fidan'ı, Özel'i aynı mahkemede sanık yapar. Anayasadaki en ağır suçla yargılanırlar" iddiasında bulundu.
Barış Terkoğlu, 28 Mart 2014 tarihinde Twitter'daki şahsi hesabından yine FETÖ'nün yasa dışı ses kayıtlarından algı operasyonu yaptı ve "Dünkünün yanına Öcalan'ın 'Erdoğan'ın tüm işlerini ben yürütüyorum, MİT'in gizli yöntemlerini' tapesini ekleyin SSÖ'nün çıkışlarını anlarsınız" ifadelerini kullandı.

Editör: Araştırma Servisi

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık