Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

20 Temmuz 2024, Cumartesi

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

Kaya Çilingiroğlu'nun eski eşi Feraye Tanyolaç'ın Beşiktaş Bebek'teki evinde keşif yapılacak

Kaya Çilingiroğlu'nun eski eşi Feraye Tanyolaç'ın Beşiktaş Bebek'teki evinde keşif yapılacak

Kaya Çilingiroğlu'nun eski eşi Feraye Tanyolaç'ın Bebek'teki Arif Paşa Korusu'nda yer alan apartman dairesine 11 bin lira kira vermesi gündeme bomba gibi düştü. Edinilen bilgilere göre; ev sahibi Gülsüm Suna Çakmur'un kira tespitinin 80 bin lira olması yönünde açtığı davanın görüldüğü İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi davayla ilgili ilk kararını verdi. Mahkeme, Arif Paşa Korusu'ndaki evin kirasının tespit edilebilmesi için evde bilirkişi incelemesinin yapılmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda, gayrimenkul değerleme uzmanı, fen bilirkişisi ve inşaat mühendisi bilirkişiden oluşacak heyetin, Arif Paşa Korusu'ndaki evde keşif yapılmasına hükmetti.

Kaya Çilingiroğlu'nun eski eşi Feraye Tanyolaç'ın Bebek'teki Arif Paşa Korusu'nda yer alan apartman dairesine 11 bin lira kira vermesi gündeme bomba gibi düştü. Ev sahibi Gülsüm Suna Çakmur'un kira tespitinin 80 bin lira olması yönünde açtığı davanın görüldüğü İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi davayla ilgili ilk kararını verdi. Mahkeme, Arif Paşa Korusu'ndaki evin kirasının tespit edilebilmesi için evde bilirkişi incelemesinin yapılmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda, gayrimenkul değerleme uzmanı, fen bilirkişisi ve inşaat mühendisi bilirkişiden oluşacak heyetin, Arif Paşa Korusu'ndaki evde keşif yapılmasına hükmetti.

TANIKLARI BİLDİRİN

Mahkeme, hem ev sahibi Gülsüm Suna Çakmur'un hem de kiracı Feraye Tanyolaç'ın mahkemeye gösterecekleri tanıkların isim, adreslerini bildirmelerini ve getirecekleri belgeleri sunmaları için iki haftalık bir süre verdi. Mahkeme ayrıca davaya konu olan Arif Paşa Korusu'ndaki ev için emsal kira sözleşmelerinin de dosyaya bu tarihe kadar sunulmasına hükmetti. Elektrik, su ve doğalgaz müdürlüklerine müzekkere yazılarak anlaşmazlık konusu olan daireye ilişkin emsal kira sözleşmelerinin gönderilmesine de karar verdi.

EV SAHİBİ: GECEKONDU KİRASI VERİYOR

GÜNAYDIN'ın kamuoyuna duyurduğu olayda ev sahibi yaklaşık 8 yıldır evinde yaşayan Tanyolaç'ın kirasının 80 bin lira olarak tespit edilmesi için mahkemenin yolunu tutmuş ve dava açmıştı. Ev sahibi, Bebek'te emsal dairelerin kirasının 100 bin ile 200 bin lira arasında değiştiğini belirterek, yeni kira bedelini kabul etmeyen Tanyolaç için, "Evimi gasp etti. Gecekondu kirası veriyor. Neredeyse yok sayılacak bir kira ücretini ödeyerek keyif sürüyor" demişti.

TANYOLAÇ: KAPICI DAİRESİNDE OTURUYORUM

Feraye Tanyolaç ise fotoğrafları da ortaya çıkan evde perdelerini açıp rahatça güneşlenemediğini söyleyen Tanyolaç, kapıcı dairesinde oturduğunu öne sürerek, oturduğu evin gecekondudan hallice olduğunu dile getirdi. Tanyolaç, "69 yıllık bina. Depremde yıkılma riski çok yüksek ölümle burun buruna yaşamımı sürdürüyorum" diyerek, kira üst sınırının 80 bin değil 45 bin lira olmasını ve bilirkişi incelemesi yapılarak kira bedelinin belirlenmesini talep etti.

NE OLMUŞTU?

Kaya Çilingiroğlu'nun eski eşi Feraye Tanyolaç'ın Bebek'teki Arif Paşa Korusu'nda yer alan apartman dairesine 11 bin lira kira vermesi gündeme bomba gibi düştü. Ev sahibinin kira tespitinin 80 bin lira olması yönünde açtığı davaya Feraye Tanyolaç'ın gönderdiği dilekçe damga vurdu. Tanyolaç'ın mahkemeye sunduğu dilekçede boğazın yanı başında oturduğu ve partiler verdiği evde sanki zorla oturduğu izlenimi verdiği ortaya çıktı. Ev sahibi Gülsüm Suna Çakmur'un "Gecekondu kirası veriyor. Evimi gasp etti. Keyif sürüyor" diyerek değerinin çok altında oturduğunu söylediği Tanyolaç, 69 yıllık bina için istenen 80 bin liralık kira bedelinin fahiş ve kötü niyetli olduğunu belirterek gecekonduda oturduğunu iddia etti.

ÖNCE 45 BİN LİRA İSTENDİ

Tanyolaç, kira üst sınırının 80 bin değil 45 bin lira olmasını ve evde bilirkişi incelemesi yapılarak kira bedelinin belirlenmesini talep etti. Tanyolaç'ın mahkemeye sunduğu dilekçede, ev sahibinin 26 Haziran 2023'te tek taraflı olarak binanın kirasını 45 bin lira olarak belirlediği ve Tanyolaç'a ihtarname gönderdiği belirtilen dilekçede, 4 ay sonra istenen kira bedelinin ise 80 bin liraya yükseltildiği aktarıldı.

69 YILLIK BİNA... FARELİ VE ÇÖP KOKULU

Dilekçede, "Gecekondudan hallice olan, 69 yıllık, bütün tesisat sistemi çürümüş bulunan ve sokak hayvanlarından, pirelerden, farelerden, çöp kokularından üstün çaba ve masraf sarf edilmesi gerekli olan, otopark hakkı bulunmayan, sokaktaki arabanın neredeyse salonun içerisinde olduğu, salonuna direkt olarak sokağa açılan pimapen cam kapı bulunan ve güvenliksiz olan dairesine 45 bin lira bedel talep etmesi fevkalade fahiş ve hayatın olağan akışına aykırıdır. Buna rağmen henüz bu rakamın üstünden 4 ay geçmiş olmasına rağmen mahkemeye başvurarak bu bedelin 80 bin liraya çıkarılmasına ilişkin dava açılması son derece kötü niyetlidir " denildi.

EV SAHİBİNİN DEDİĞİ DOĞRU GECEKONDUDAN HALLİCE

Ev sahibinin Bebek'teki emsal teşkil ettiği iddiasıyla sunduğu değeri 100 bin ile 200 bin lira arasında değişen kiralık daire ilanlarının hiçbirinin kendi oturduğu daireyle aynı olmadığı ifade edildi. Ev sahibinin, dairenin Bebek Mahallesi'nde bulunmasını adeta bir silah gibi kullandığını söylerken, "Sanki daire son derece nezih ve lüks bir daireymiş gibi mahkemede algı oluşturmaya çalışmıştır. Ancak daire, tıpkı davacının kendi dava dilekçesinde belirttiği gibi gecekondudan hallicedir" denildi.

DOĞALGAZI YOK TEK BANYOSU VAR

Tanyolaç dilekçesinde, örnek sunulan dairelerin tamamının kendisininkinden büyük, giriş katının üzerinde bulunan katlar olduğunu, en az 2 banyosu olduğunu, doğalgazlı, boğaz manzaralı, deniz manzaralı lüks daireler olduğu aktarıldı. Kendi dairesinin ise küçük, tek banyolu, doğalgazı olmayan, giriş katında, balkonsuz, otoparksız, araba tekeri ve çöp konteyneri manzaralı, rutubetli, eski, bakımsız, tadilatsız bırakılmış olduğu ifade edildi. Dairenin aynı zamanda çok eski ve yıpranmış olmasından dolayı tadilatının dahi çok zor olduğuna dikkat çekildi.

KAPICI DAİRESİYLE AYNI

Dairenin salonundan apartmanın bahçesine açılan pimapen bir pencere olduğunu söyleyen Tanyolaç, kapıcı girişi ve kapıcı dairesiyle yan yana oturduğunu, apartmanın jenaratörünün bile oturduğu dairenin duvarına bitişik olduğunu aktardı. Dilekçede, giriş katta bulunan dairenin Tanyolaç'ın mahrem alanını çok fazla kısıtladığı, ona güvenli bir yaşam alanı sağlamadığına dikkat çekilerek, dairenin aslında kapıcı dairesi olduğunun altı çizildi.

MUTFAKTA TÜP, BANYODA TERMOSİFON VAR

Tanyolaç'ın Bebek'te bulunan diğer daireler gibi doğalgazlı olmadığı, mutfakta tüp kullanıp, banyoda ise sıcak su elde edebilmek için termosifon bile kullandığı aktarıldı. Dilekçeye göre, apartmandaki araçlar Tanyolaç'ın evinin oturma odasının içindeymiş gibi bir görüntü veriyor.

Apartmanın çöp konteyneri, binanın sokağa açılan cam kapısına çok yakın olması nedeniyle yaz aylarında konteynera doluşan sinekler, böcekler ve fareler Tanyolaç'ın evine dadanıyor. Sokak kedilerinin pireleri yüzünden evin de pirelendiği, tüm bunlar nedeniyle daireyi ilaçlatmak zorunda kaldığı da hatırlatıldı. En son ilaçlandığında 3 ay sonunda haşerelerden kurtulabildiği de dilekçede kendisine yer buldu.

RAHATÇA GÜNEŞLENEMİYORMUŞ

Tanyolaç'ın evin giriş kat olması nedeniyle perdeleri rahatça açıp, evin içini serbestçe güneş ışığıyla aydınlatamadığı da aktarılırken, "Daire, iddia edildiği gibi keyfi sürülebilecek, gözde ve lüks bir yaşam alanı değildir" denildi. Dilekçede, Tanyolaç'ın oturduğu gibi bir dairenin Bebek'te bulunamayacağı öne sürüldü. Binanın tam tamına 69 yıllık olduğunu ve yıkılma riskinin çok yüksek olduğunu dile getirerek, "Ölümle burun buruna yaşamımı sürdürüyorum" dedi.

FERAYE TANYOLAÇ'LA EV SAHİBİ MAHKEMELİK OLDU!

Kaya Çilingiroğlu'nun eski eşi Feraye Tanyolaç'la ev sahibi arasında kira kavgası çıktı. Demet Akalın'ın "Adam 5 bin liraya oturuyor 5 bin" diyerek kiracısına veryansın ettiği programın koordinatörlüğünü yapan Tanyolaç'ın boğazın yanı başında, Bebek'te bulunan Arif Paşa Korusu'nda sadece 11 bin liraya oturduğu ortaya çıktı.

Ev sahibi Gülsüm Suna Çakmur, yaklaşık 8 yıldır evinde yaşayan Tanyolaç'ın kirasının 80 bin lira olarak tespit edilmesi için mahkemenin yolunu tuttu. Ev sahibi, Bebek'te emsal dairelerin kirasının 100 bin ile 200 bin lira arasında değiştiğini belirterek, yeni kira bedelini kabul etmeyen Tanyolaç için, "Evimi gasp etti. Gecekondu kirası veriyor. Neredeyse yok sayılacak bir kira ücretini ödeyerek keyif sürüyor" dedi.

Ünlü şarkıcı Demet Akalın'ın katıldığı bir televizyon programının canlı yayınında Ataşehir'de 1+1 dairesinde 5 bin liraya evinde oturan kiracısından dert yanması gündeme bomba gibi düştü. Akalın, "Adam 5 bin liraya oturuyor ya 5 bin! Bugün dört kişi bir yere gidiyorsun, 3-4 bin lira hesap geliyor. Kiracım evimde 5 bin liraya oturuyor.

Ben bunu canlı yayında söylediğim için adamın ukalalığına bak, emlakçıya gidip 'Programda bahsetti, zam yapacaktım vazgeçtim' demiş" diyerek dert yandı. Demet Akalın'ın katıldığı programın koordinatörlüğünü yapan Kaya Çilingiroğlu'nun eski eşi Feraye Tanyolaç'ın da tıpkı Demet Akalın'ın kiracısı gibi çok cüzi bir rakama, boğazın yanı başında Bebek'teki bir koruda oturduğu ortaya çıktı. GÜNAYDIN'ın elde ettiği bilgilere göre Bebek'teki Arif Paşa Korusu'ndaki bir apartmanın birinci katında oturan Feraye Tanyolaç ve evsahibi Gülsüm Suna Çakmur'la davalık oldu.

Elde edilen bilgilere göre, Feraye Tanyolaç'ın ev sahibi Gülsüm Suna Çakmur, Bebek'te bulunan Arif Paşa Korusu'ndaki apartmanın birinci katındaki evini bundan tam 8 yıl önce kiralığa çıkardı. Tanyolaç, 1 Aralık 2016'da ev sahibiyle kira sözleşmesi imzaladı.

Ev sahibi Çakmur, avukatı Çiğdem Kezer aracılığıyla mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde, günümüz ekonomik koşullarında ortaya çıkan gelişmeler, enflasyon, çevre rayiç kira bedellerindeki artışlar göz önünde bulundurulduğunda kira bedelinin arttırılmasının bir zorunluluk olarak ortaya çıktığını vurguladı.

Bebek semtindeki emsal kira bedellerinin 100 bin lira ile 200 bin lira arasında değiştiği aktarılan dilekçede, sahibinden.com'dan Bebek'te bulunan emsal dairelerden alınan kira örnekleri de kendisine yer buldu.

Dilekçede, Tanyolaç'ın Bebek'te bulunan emsal evlerden çok ama çok daha düşük bir miktar kira ödediği vurgulandı. İstanbul'un en işlen en gözde ve lüks semtlerinden bir tanesi olan Bebek'de emsal kira bedeli ile mevcut kira bedeli arasındaki farkın ciddi bir şekilde açıldığı aktarılan dilekçede, "Kira bedelinin piyasa koşullarında olması ve yeniden mahkeme tarafından kira bedelinin tespit edilmesi şarttır" denildi.

Ev sahibi Çakmur dilekçesinde, Feraye Tanyolaç'ın kiraladığı evini adeta gasp ettiğini, yılların emeği ile sağlanan birikimlerle satın alınan daire için neredeyse yok sayılacak bir kira ücretini ödemeyerek keyif sürdüğünü aktardı.

Çakmur'un dilekçesinde, kendisinin her türlü emlak ve benzeri vergiyi ödediği ancak kira olarak ise neredeyse bir gecekondu kirasına katlanmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, "Kiralanan bir göz oda değil, Bebek'in en merkezi yerinde çok özel, gösterişli ve çağdaş bir binadadır" denildi.

Editör: Araştırma Servisi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık