appsstore mobil indir
Bİ tıkla dünyanın her yerinde

03 Temmuz 2020, Cuma

Beşiktaş Medya Grup / Beşiktaş Gazetesi / Beşiktaş Radyosu

Tiyatro Pera’nın Aralık programı açıklandı!

Tiyatro Pera’nın Aralık programı açıklandı!

Tiyatro Pera'da 2019 Aralık  ayında yeni oyunu “Barakalar ve  Saraylar” ile “Ter” geçen sezonlardan “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” ve “Ben Senim’ adlı oyunları sergilenecek. Aralık ayında yeni yılı coşkulu bir konserle karşılayacaklar. DÆM ile Bir Konser! Ayrıca, BlackOut’da  oyun süresince seyircilere ücretsiz otopark hizmeti vardır.

“Barakalar ve Saraylar (Leonce İle Lena Üzerine Bir Çalışma)”, Georg Büchner'in 1834 yılında Fransız Devrimi’nden etkilenerek kaleme aldığı, "Hessenli Köy Postacısı" adlı, düzen eleştirisi içeren bir bildiriyle; 1835  yılında yazdığı "Leonce ile Lena" adlı oyunun iç içe geçmesinden oluşmuş özgün bir düzenlemedir. Oyunun ve bildirinin çevirisi, tasarım ve reji Yücel Erten’e aittir. Oyunda görev alan oyuncular: Aydın Sigalı, Alican Yılmaz, Melih Düzenli, Selin Sevdar, Gökçe Burcu Zümrüt, Nurşin Durmaz, Doruk Akçiçek, Nazmi Karaman, Vakur Pehlivan, Ege Gritcu.

Sömürü düzenine, mutlak monarşiye ağır bir eleştiri getiren, politik bir manifesto karakterini taşıyan, üst başlığı “Barakalara Barış! Saraylara Savaş!” olan bildiri, Büchner’in yayımcı arkadaşı Weidig tarafından Temmuz 1834’te 150 adet basılır. Ancak Büchner’in arkadaşları bildirileri dağıtamadan tutuklanırlar, hapse girip, işkenceden geçerler. Büchner ülkesini terk eder.   

Eğer bildiriler dağıtılabilseydi ve bir yıl sonra yazılan “Leonce ile Lena” oyunundaki insanlarla buluşabilseydi acaba neler olurdu?  

Popo ülkesinin kralı, oğlu Leonce’yi komşu Pipi ülkesinin prensesi Lena ile siyaset gereği evlendirmek ister. Kral mutlak güç ve yetkisini evlilikle birlikte oğluna bırakacaktır. Varoluşunu sorgulayıp canı sıkılan, yaşam amacını bulamadığı için Nihilizm kıyılarına vuran Leonce, çareyi yardımcısı ve akıl hocası Valerio ile kaçmakta bulur. Leonce ile evlendirilmek istenen prenses Lena da zorla evlendirileceği için mutsuzdur ve o da çareyi dadısıyla kaçmakta bulur. Leonce ve Lena rastlantı sonucu karşılaşırlar ve kim olduklarını bilmeksizin birbirlerine aşık olurlar. Düzenin istediği evlilik bir yazgı gibi gerçeğe dönüşür. Öte yandan ülkenin her yerinde bir bildiri elden ele dolaşmaktadır. Kralların ağır vergi yüküyle halkı nasıl açlık ve yoksulluğa mahkum ettiğini anlatan bildiri, sosyal devrim özlemini dile getirir. Bu yazılar, yoksul insanlardan saray erkanına hatta krala dek ulaşmakta ve herkesi bir biçimde kuşatıp etkisi altına almaktadır. Bildiri her kimin üzerinde bulunursa idam edilecektir. Mutlu evlilikle sonlanan oyun, mutlak monarşinin gölgesinde herkes için bir mutlu son olabilecek midir?   

Yücel Erten’in sahnelemesi, absürd sınırlarda dolaşan bir komedi yaklaşımıyla, izleyiciyi canlı müzik eşliğinde bir yol hikayesinin yolcularından biri yapıyor.

Amerikalı yazar Lynn Nottage’ın Pulitzer ödüllü oyunu TER’i Zeynep Özden çevirip yönetti. Oyunda görev alan oyuncular:  Nesrin Kazankaya, Başak Meşe, Alican Yılmaz, Doruk Akçiçek, Bahar Karaoğlu, Ömer İvedi, Nazmi Karaman, Alican Öztürk.

Ter,  2000’li yıllarda, ABD’nin en yoksul kentlerinden biri olan Reading’te, çelik fabrikasında çalışan, zenci ve beyaz Amerikalı bir grup işçinin yaşamını konu alır. İş çıkışı toplandıkları, dertleştikleri, birbirlerini sevip kıskandıkları, dans ettikleri, bol içkili, cinsel göndermeli sohbetlerle eğlendikleri bar, oyunun asal mekanıdır. Dedeleri bile aynı yerde çalışmış, doğdukları kentten neredeyse hiç çıkmamış bu insanlar, fabrikanın küçülme kararıyla bir anda işlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. O güne dek, miras gibi devraldıkları fabrika işçiliği dışında hiç bir şey yapmamış, çocuklarıyla aynı yerde çalışan bu yakın arkadaş grubunu, işlerini kaybetmeleri durumunda, yoksulluk ve açlık bekleyecektir. Umutları ve beklentileri küçük olan işçilerin bar ve fabrika arasına sıkışmış dünyası artık yerini dayanışma,  ihanet, uyuşturucu, göçmen karşıtlığı, ırkçılık, şiddet gibi sınavlarla yüzleşmeye bırakacaktır. Bol ödüllü zenci kadın yazar Nottage’ın gözünden, Amerikan işçi sınıfına keskin ve duyarlı bir bakış.

Türkiye’de ilk kez Tiyatro Pera’da sahnelenen oyun, video görselliği eşliğinde izlenecek ve değişik bir sahne düzenlemesi içinde izleyenler de oyunun bir parçası olacak. 

DÆM  ile BİR KONSER!

FUNK TINILARINDAN JAZZ’A, JAZZ’DAN ÖZGÜN BESTELERE...

20 Aralık 2019 Cuma Saat: 21.00’de Tiyatro Pera’da yeni yılı coşkulu bir konserle karşılıyoruz.

İster yerde minderlerde oturarak, ister ayakta dans ederek, müzikle iç içe geçecek eğlenceli iki saat!

Grup DÆM, funky jazz fusion tonlarında geniş bir repertuvarla, hem coverları hem de besteleri ile dinleyenlere keyifli ve eğlenceli bir müzik ziyafeti sunuyor.
İstanbul merkezli grubun üyeleri Kazakistan, İran ve Türkiye’den. Gitarda Zhandos Yestay, basta Payam Ghasemi, klavyede Emil Tan Erten, davulda Çağdaş Topal, vokalde Delaram Kafashzadeh. Grup kendi bestelerinin yanı sıra  Jaco Pastorius, Vulfpeck,  Meshel Ndegeocello, Forq gibi sanatçıların eserlerini özgün yorumlarıyla sunup, kendi müziklerini yaratıyorlar. DÆM, ayrıca doğaçlama performansları ile sizleri özel bir deneyimi, özgürce paylaşmaya davet ediyor!

Nesrin Kazankaya’nın yazıp yönettiği “Ben Senim” de ’80 kuşağından beş arkadaş, bir akşam yemeğinde bir araya gelirler. Beş arkadaşın buluşması, içki ve yemekle, sohbet ederek, eski günleri anarak mutlu ve eğlenceli başlar.  Gece ilerledikçe, sırlar, çatışkılar ortaya çıkar. İtiraflar, suçlamalar, geçmişin ağır yükleri ve takıntılar, seks ve şiddetin gölgesinde dile gelir. Dostlar meclisi, eğlenceden hüzne, kahkahadan gözyaşına, sabahı karşılar. Ancak yaşam bırakıldığı yerden davam etmek zorundadır.

Tiyatro Pera 2019 Aralık Ayı Oyun Programı

4 Aralık Çarşamba     Saat 20.30 “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike”

6 Aralık Cuma             Saat 20.30 “Barakalar ve Saraylar(Leonce ile Lena Üzerine Bir Çalışma)”

7 Aralık Cumartesi     Saat 20.30 “Barakalar ve Saraylar”

8 Aralık Pazar             Saat 18.30 “Barakalar ve Saraylar”

11 Aralık Çarşamba   Saat 20.30 “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike”

13 Aralık Cuma          Saat 20.30 “Ter” 

14 Aralık Cumartesi   Saat 20.30 “Ter” 

15 Aralık Pazar           Saat 18.30 “Ter

18 Aralık Çarşamba   Saat 20.30 “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike”

20 Aralık Cuma          Saat 20.30 DÆM ile Bir Konser!

21 Aralık Cumartesi      Saat 20.30 “Ben Senim”

22 Aralık Pazar             Saat 18.30 “Ben Senim”

25 Aralık Çarşamba      Saat 20.30 “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike”

Editör: Buğurcan Baştuğ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık