Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM TWITTER TAKİP ET

10 Nisan 2021, Cumartesi

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP I Beşiktaş Gazetesi I Beşiktaş Radyosu I Beşiktaş Web Tv

RÖPORTAJ: EXO UNIVERSE TURKEY ile EXO sohbetleri

RÖPORTAJ: EXO UNIVERSE TURKEY ile EXO sohbetleri

K-Pop'ın dev grubu EXO, çıkış yaptığı ilk günden beri başarılarına başarı katarak devam ediyor. Her albümde birbirinden farklı tarzla karşımıza çıkan EXO'nun Xiumin, Suho, Lay, Baekhyun, Chen, Chanyeol, D.O., Kai ve Sehun olmak üzere dokuz muhteşem üyesi var ve dünya çapında çok seviliyor. Türkiye'de de büyük bir hayran kitlesine sahip olan EXO'nun en büyük destekçileri EXO UNIVERSE TURKEY. Türk fan sayfası olan EXO UNIVERSE TURKEY, Türkiye'deki EXO-L'lere grupla ilgili Türkçe bilgi edinmelerini sağlarken, EXO'nun Türkiye'de tanınmasına da büyük katkı sağlıyor.

Beşiktaş Medya Grup olarak, EXO UNIVERSE TURKEY ile gerçekleştirdiğimiz röportajda bizlere EXO'yu anlattılar. Hem EXO'yu hem de EXO UNIVERSE TURKEY'i daha yakından tanıma fırsatını bulduk.

1- EXO, K-Pop müziğin en başarılı ve en farklı gruplarından biri. EXO-K ve EXO-M olarak çıkış yapmışlardı. Oldukça da kalabalık bir grup. Yıllar içerisinde bazı ayrılan üyeler de oldu. EXO'yu bilmeyenler ya da fazla tanımayanlar için, bize EXO'yu  anlatır mısınız?

EXO, S.M. şirketi altında 8 Nisan 2012'de 'MAMA' albümü ile EXO-K ve EXO-M olarak iki alt grubuyla çıkış yapan Güney Koreli erkek grubudur. 2012'de 12 üye ile çıkış yapan EXO, 2014'te 2 üye ve 2015'te 1 üyenin ayrılmasıyla 9 kişi olarak yollarına devam etmiştir. Üyeler kendilerini tanıtmadan önce 'Biz Biriz! EXO Hadi Sevelim.' anlamına gelen 'We are one! EXO Saranghaja!' sloganı kullanırlar ve öyle ki grubun en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. EXO, 2013 yılında 'XOXO' albümünü yayınlayarak büyük bir başarı elde etmiştir. Başlık şarkısı 'Growl' ile listeleri alt üst ederek popülerliklerini ilan etmiştir. Şu anda dahi EXO denildiği zaman akla gelen ilk şey 'Growl' şarkısıdır. EXO her yıl farklı konseptte mükemmel albümler yayınlayarak daha önce hiç deneyimlenmemiş tarzlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra EXO'nun 2016 yılında üyeleri arasında Chen, Baekhyun ve Xiumin’in bir arada bulunduğu EXO-CBX ilk alt grubu ‘Hey Mama’ albümü ile çıkış yaparken, 2019 yılında diğer üyeler Chanyeol ve Sehun’un yer aldığı EXO-SC ‘What A Life’ ile çıkışlarını yapmıştır. 2019 yılının mayıs ayında üyelerin en büyüğü olarak bilinin Xiumin’in askerliğe başlamasının hemen ardından yine temmuz ayının başlarında ikinci üyemiz D.O. vatani görevini yapmak üzere orduya katıldı. SM şirketinin projesi adı altında Baekhyun ve Kai SuperM isimli grupta EXO’yu temsil etmeye devam ediyor. Şu an üyeler bir süreliğine solo ve alt grup olarak devam aktivitelerini sürdürüyorlar. Her üye askerliğini tamamlayıp geri geldiğinde EXO kaldığı yerden devam edecek.

2- EXO'nun şimdiye kadar en iyi çıkış yaptığı şarkısı, albümü hangisiydi?

2013 yılında popülerlikleri ilan ettikleri ‘XOXO’ albümü cevabını rahatlıkla söyleyebiliriz. EXO ‘XOXO’ albümüyle 12 yılın ardından yaşanılan çağa rağmen, fiziksel satışlarda 1 milyondan fazla albüm satışı yaparak adını tarihe yazmış ve bir başlangıç yapmıştır.

3- Pek çok başarılı projeye imza atan bir grup olarak EXO'nun başarılarını, kazandığı ödülleri bize kısaca anlatabilir misiniz?

EXO'nun geçmişten günümüze kazandığı ödülleri burada nasıl özet geçebilirim bilemiyorum eğer bahsetmeye başlarsak bitiremeyebiliriz :) Ancak en sade şekliyle bahsetmek gerekirsek; EXO 14 Haziran 2013'te 'Wolf' şarkısıyla 'Music Bank' programı ile ilk ödülünü kazanarak şu ana kadar toplamda 111 ödül kazanmıştır. Ayrıca EXO, en çok müzik programı ödülü kazanan ikinci Koreli erkek sanatçı/grubudur.

4- Bu soru bir süredir merak ettiğimiz bir konu. Lay Zhang, Don't Mess Up My Tempo'da gruplaydı. Ama ondan sonra Love Shot ve Obsession'da Lay Zhang'i göremedik.  Lay Zhang EXO ile yola devam ediyor mu, yoksa ayrıldı mı?

Tabii ki Lay Zhang EXO’nun, EXO’da Lay Zhang’ın bir parçasıdır. Üyelerimiz şu an ayrı olabilirler ancak onların birbirlerine olan bağımlılıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz ki bunu üyelerimizde her fırsatta dile getiriyor. Etrafta söylenen dedikodulara lütfen irtibat etmeyiniz! 

5- EXO'yu tanıdıktan sonra, sizleri tanımak isteriz. EXO Universe Turkey nasıl kuruldu? Ekibiniz kaç kişi, yaş ortalaması nedir? Meslek sahibi olan ya da öğrenci olanlarınız varsa hangi alanlarda çalışıyorlar ve eğitim görüyorlar?

EXO Universe Turkey 5 Nisan 2017’de iki adminin o dönemlerde EXO’dan gelen haberleri Türk hayranlara ulaştırma konusunda yeterli kaynak bulunmaması sebebiyle kuruldu. Kurucu admin olarak konuşacak olursam, bu noktaya geleceğimizi tahmin etmemiştik tüm amacımız Türk hayranlara haberleri eğlenceli bir şekilde ulaştırmaktı ancak şu an neredeyse 29.000 kişilik koca bir aileye sahibiz. Adminler arasında birbirimize “EUT Ailesi” şekilde hitap ediyoruz, iki kişi olarak başladığımız bu yolculukta aramızdan gidenler ve yerini daha güzel insanlarla dolduran 6 kişilik bir ekibiz. Bu ekibimizin yaş aralığı 18 ile 24 yaş aralığında değişmektedir. İki adminimiz iş hayatına çoktan atılmış durumda diğer dört adminimizden ikisi üniversitede İngilizce öğretmenliği, Jeoloji mühendisliği bölümlerinde okurken diğer iki adminimiz de üniversite sınavına hazırlanmaktadır. Ekibimiz küçük olabilir ancak her durumda ne olursa olsun hiçbir karşılık beklemeden, ek gelir almadan, sadece EXO adına her türlü durumda haberleri güvenli, doğru ve aile çerçevesinde işimizi en güzelinden ve en samimisinden yapmak için devam etmeye devam edeceğiz. Şu an birlikte olduğum aileme sonsuza kadar minnet olduğumu söylemek istiyorum.

6- İlk çıkış yaptıklarında o sıralarda üniversitede öğrenciydim. Mama müzik videosunu ilk izlediğimde büyük bir heyecan hissetmiştim. Klibindeki kısa animasyonla anlatılan efsaneyi ve şarkıyı çok sevmiştim. Sizler EXO ile nasıl tanıştınız?

Kendi tanışma hikayemi anlatacak olursam, o dönemler benim için pek sağlıklı dönemler değildi ve bir şekilde tutunacak şeyler arıyordum. Kpop ile tanışalı 10 yıldan fazla oldu ve o zamanlardaki grupları takip eder her birini dinlerdim. Bir ara ‘EXO Showtime’ isimli bir programa denk geldim ve işte benim için her şey o an başladı. 

“Ben arkadaşım sayesinde tanımıştım sonra Melon performans videosu izleyince ‪EXO’ya düşüp EXO-L olmaya karar verdim.”

“Çok küçükken Kdrama falan izliyordum CNBlue üyesi bir çocuğun dizisiydi sonra araştırdım baktım Kpop diye bir şey varmış o şekilde EXO'yla tanıştım.”

“İlk başta farklı bir K-Pop grubuna bakıyordum. O grubun videolarını izlerken YouTube’da önerilenler kısımda EXO’nun videolarını görünce izlemek istemiştim. İzlemekle başladım hâlâ da izlemeye de devam ediyorum.”

“Benim bi arkadaşım çevirilerini yapıp paylaşıyordu showcase izleyip çok da beğenmemiştim sonrasında ‘Growl’ çıkınca bi bakayım dedim. YouTube’da konser videolarına denk gelip başladım diyebilirim.”

7- EXO'nun "Obsession" son albümünden biraz bahsetmek isteriz. Oldukça farklı bir tarz ortaya koyuyorlar. EXO, her zamanki gibi yaptığı her işte başarılı olmayı başaran bir grup. Son albümü siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

EXO'nun son albümü 'Obsession' 27 Kasım 2019'da yayınlandı. Bunun daha öncesinde üyelerin bireysel ya da grup olarak teaser fotoğraf ve videoları yayınlandığı an hayranları çılgına çevirdi diyebiliriz. Daha önce de söylediğim gibi EXO her albümünde yeni ve farklı konseptlerle karşımıza çıkıyor ve bizler bundan daha ötesi olmaz dediğimiz her anda yine aklımızı başımızdan alabiliyor ki son albümü 'Obsession' buna örnek gösterilebilir. Son albümünün konspettinden bahsedecek olursak EXO'nun kendi klonları arasındaki savaşı anlatıyor. Açıkçası Kpop sektörünün daha önce böyle bir konsept yaptığını görmedim ve en iyi yine çocuklarımızın taşıdığını garanti edebilirim. Farklı tarzlar ve konseptler ile EXO'yu beklemeyi ve bolca sevgi göstermeyi ihmal etmeyiniz!

8- Fan sayfaları, destekledikleri grup için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Siz neler yaptınız? Bize kısaca anlatabilir misiniz?

Öncelikle şunu dile getirmek istiyoruz EUT ailesi bildiğiniz gibi diğer 40 yabancı fanbaselerin içerisinde bulunduğu ve birlikte projeler gerçekleştirdiği WWEXOL hayran topluluğun Türkiye temsilci olarak görev yapmakta. Bu süreç içerisinde WWEXOL’in gerçekleştirmiş olduğu her projede EUT Ailesininde Türk hayranlar adı altında birçok katısı bulunmaktadır. Yani buradan Türk hayranlara seslenelim sanmasınlar ki Türk EXO-L projelerde yer almıyor :) Diğer bir projemiz ise Beşiktaş Radyo aracılığı ile EXO’nun şarkılarını ilk kez radyodan diğer dinleyicilere ulaştırma fırsatına sahip olabildik. Bunun yanında 2018 yılında EXO’nun 6. yıl dönümü için Tema Vakfı aracılığa gelecek nesiller için hem fidan hem de eğitim desteğinde de bulunduk.

9- Türkiye'de pek çok EXO-L olduğunu görüyorum. EXO için açılmış pek çok fan sayfaları da var. Bu fan sayfaları birbirleriyle etkileşimde  bulunuyor mu? Birlikte etkinlikler gerçekleştiriyor musunuz, yoksa her fan sayfası ayrı ayrı mı faaliyet gösteriyor?

Henüz diğer sayfalarla iş birliği içerisinde olmadık ancak EXO adına yapılabilecek her türlü projede, etkinlikte ne olursa olsun elimizden gelen desteği vermek için hazırız. Bunu da buradan duyuralım. 

10- EXO'dan askere giden üyeler oldu? Güney Kore'de askerlik oldukça uzun sürüyor. EXO'nun askere giden üyeleri D.O. ve Xiumin askerden ne zaman dönecek?

Bildiğiniz gibi Kore’de askerlik süresi 2 yıl. Bizler için süreç biraz hasretli geçiyor. Ordu’ya ilk katılan  üyemiz grubumuzun en büyük abisi Minseok, vatani görevine 5 Mayıs 2019  tarihinde başladı ve tahmini 06.12.2020 tarifinde terhis olması beklenirken vatani görevini yapmak için ani bir kararla 7 Temmuz 2019 tarihinde göreve başlayan ikinci üyemiz D.O.’nun ise 25 Ocak 2021 tarihinde ise terhis olması bekleniyor. Ayrıca liderimiz Suho’nun solo aktivelerin ardından bu yıl orduya katılması bekleniyor. Sağlıklı ve güvenli bir şekilde geri dönmelerini umuyoruz. 

Buradan D.O. ve Xiumin'e hayırlı tezkereler dileriz...

Bu samimi röportaj için EXO Universe Turkey ekibine çok teşekkür ediyoruz.

EXO hakkında güncel gelişmelerden haberdar olmak için Twitter'da @exouniversetr adresinden EXO UNIVERSE TURKEY sayfasını takip edebilirsiniz.

Bir yıldır EXO Universe Turkey ile birlikte Radyo Beşiktaş'ta Çarşamba 19:30 ve Perşembe 19:00'da gerçekleştirdiğimiz yayınlarımıza
tüm EXO-L'leri ve EXO'yu yeni tanımaya başlayan herkesi bekleriz.

Dinlemek için: besiktasradyosu.com

 

ÖZEL HABER / RÖPORTAJ

Buğurcan BAŞTUĞ

Haber Videosu


Editör: Buğurcan Baştuğ

Beğendim 4 Muhteşem 9 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık