Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM TWITTER TAKİP ET

21 Nisan 2021, Çarşamba

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP... Gazete Radyo Tv - Dünyanın her yerinde...

RÖPORTAJ: BANGTAN TURKEY ile BTS ve Map of the Soul 7 sohbetleri

RÖPORTAJ: BANGTAN TURKEY ile BTS ve Map of the Soul 7 sohbetleri

Birbirinden yetenekli 7 genç. Dünya çapında başarıdan başarıya koşuyorlar.  Güney Koreli müzik grubu BTS'i tanımayan yoktur ama, onları daha yakından tanımak istedik ve BTS'in ilk Türk hayran sayfası BANGTAN TURKEY ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik. K-Pop müziğin dünya çapındaki gruplarından BTS'i ve Türkiye'de gruba destek olabilmek için emek veren BANGTAN TURKEY ekibini tanıdık...

1- BTS ismini dünyada bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. O kadar çok başarılı işler gerçekleştirdiler ki,  ünleri ülkelerinin sınırlarını aştı ve dünya çapında bir grup oldular. K-Pop müziğin en başarılı gruplarından biri BTS. Yeni albümleri "Map of the Soul: 7" muhteşem ancak ondan önce sizlerden BTS'i dinlemek isteriz. Türkiye'deki  en büyük destekçileri olarak bize BTS'i anlatabilir misiniz?

Bangtan Turkey'nin gözünde BTS; hayranları ARMYyi çok seven, onlardan bahsetmeyi ve onlarla övünmeyi asla unutmayarak bizlere değerli olduğumuzu hissettiren, müziklerinin yapım aşamasına dahil olarak şarkılarının gerek melodileriyle gerek sözleriyle hayatlarımıza dokunan, varlıklarıyla bizlere yepyeni bir dünya açıp bizi devamlı düşünmeye sevk edip bir şeyler öğreten, kendilerini ve müziklerini yenileyerek sadece ARMYlerin değil birçok kişinin beğenisini kazanan, bizi hem güldüren hem ağlatan ve bizlere her davranışıyla örnek olan 7 yetenekli sanatçı.

2- BTS, pek çok başarılı işe imza attı, ödüller kazandı, YouTube'da görüntülenme rekorları kırdı, listeleri altüst etti. Bize BTS'in gerçekleştirmiş olduğu başarıları kısaca anlatabilir misiniz?

Sizin de bahsettiğiniz gibi BTS dünya çapında birçok başarı elde etti. Bunların hepsini buraya yazamasak da kısaca değinebiliriz. Öncelikle çıkış yaptıkları dönemde küçük bir şirketten olmalarına rağmen kendi ülkelerinde yani Güney Kore'de düzenlenen ödül törenlerinde en iyi çaylak sanatçı ödüllerini kazandılar. Çaylak ödüllerinden sonra da birçok ödül kazanmaya devam ettiler. Birincilik kazanmanın çok önemli olduğu Güney Kore müzik programlarında, "I Need U" ile aday olarak ilk kez birinciliği elde ettiler. Ardından "RUN", "FIRE", "Blood, Sweat & Tears", "IDOL", "Boy With Luv", "ON" gibi birçok ana şarkıları ile aday olup birincilikler kazanmayı sürdürdüler. 2016 yılında, büyük ödül törenlerinde en büyük ödül anlamına gelen "daesang"ı kazanmalarından itibaren senelerce üst üste kazanmaya devam ettiler. 2017 yılında Billboard Müzik Ödülleri'nde "Top Social Artist" kategorisine aday olan ilk Koreli grup olarak bu ödülü kazandılar ve 2019 yılına kadar 3 yıl boyunca bu ödülü evlerine götürmeye devam ettiler. 2019 yılında BBMAs'te ilk kez "En İyi Grup" kategorisine aday olarak bu ödülü kazandılar. Billboard'un Hot 100 ve Billboard 200 gibi önemli sayılan şarkı, albüm ve sanatçı listelerinin üst sıralarında yer aldılar. Sosyal medya platformlarında da birçok ödül aldıkları gibi Youtube’da da 24 saatte en çok izlenme rekorunu kırdılar. BTS'in başarıları Guinness rekorlarından BM konuşmasına kadar her dala uzanıyor. Ama tüm bunlar bir yana BTS'in en büyük başarılarından biri insanların önyargısını kırmalarıydı. Görüşleriyle dünyanın her tarafındaki her ırkından insanı birleştirdiler.

3- Sizlerden BTS'i dinledikten sonra, BANGTAN TURKEY ekibini tanımak isteriz. BANGTAN TURKEY nasıl kuruldu? Kaç kişilik bir ekipsiniz? Yaş aralığınız nedir?  Aranızda öğrenciler ya da meslek sahibi olanlar varsa, hangi alanlarda çalışıyorlar?

Sayfamız, grubun çıkışından önce kuruldu. Zamanla bazı adminler ekipten ayrıldı ve yeni adminler geldi. Bizzat hiç tanımadığımız eskiden yer almış adminler de oldu, sonrasında tanıştığımız adminler de. Böylelikle bugünkü haline ulaştı.
Biz de takipçilerimiz gibi Türkiye'nin dört bir yanına 10'dan fazla şehire dağılmış ve geniş yaş aralığında bir ekibiz. En küçüğümüz 15 en büyüğümüz 30 yaşında... Ekibimizde yer alanlar zaman zaman değişiklik gösterse de şu anda 12'si admin olmak üzere yaklaşık 25 kişilik bir ekibiz.

Bölüm konusuna gelirsek; hukuk, psikoloji, mühendislik, İngiliz dili edebiyatı, Kore dili edebiyatı, pdr, İngilizce öğretmenliği de dahil olmaz üzere pek çok bölümde okumuş ya da okumakta olan ekip arkadaşlarımız var. Aynı zamanda liseli olan ve mezun olup meslek hayatına atılıp çalışmakta olan arkadaşlarımız da var.

4- Ayrıca, Bangtan Turkey adında bir de YouTube kanalınız var. BTS'in videolarına Türkçe çeviriler yapıyorsunuz. Bu oldukça zaman alan bir iş. Çok ciddi emek veriyorsunuz. İş bölümünü aranızda nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Herkesin belli bir görevi mi oluyor?

Genellikle BTS'in içerikleri hepimizin abone olduğu BANGTANTV'de paylaşıldığından bir videonun Türk ARMYler için hazırlanma aşaması şöyle gerçekleşiyor: Ekibimizde çeviri, zamanlama, düzenleme, kontrol ve gömme şeklinde görevler var. Bazı arkadaşlarımız hepsini yapıyor bazıları ise aralarından bazılarını. İhtiyaca ve isteğe göre birbirimize yardımcı olup öğretebiliyoruz da. Anlayacağınız üzere, bir video birçok kişinin elinden geçiyor. Hem ekran yazıları ile çeviriler hem de videonun teknik yapım süreci kontrol altında oluyor.

Bir video geldiğinde bu görevleri alan arkadaşların olduğu gruba ve aynı zamanda çeviri listemize video ekleniyor. O anda müsait olan arkadaşlarımız videoyu alıyor ve süreç buradan itibaren işlemeye başlıyor.

Takipçilerimize anlam olarak en doğru, dilimize uygun ve göze hitap eden çevirileri ulaştırmak adına tüm videoları birçok kişinin elinden geçmesine rağmen geldiği gün içinde ve takipçilerimizin teşekkürü haricinde bir beklentimiz olmadan çevirmeye çalışıyoruz.

5- Peki bizlere BTS ile tanışma öykünüzü anlatabilir misiniz? Ben, 2017 yılında DNA'in müzik videosunu izledikten sonra merak edip diğer şarkılarını da dinlemiştim ve o zamandan beri BTS'i dinliyorum. Sizler nasıl tanıştınız BTS ile?

Herkesin BTS'le tanışmaya dair farklı birer hikayesi var. Bazısına arkadaşı önermiş, bazısı YouTube'da gezerken şans eseri görmüş ve izlemeye başlamış... Hepimiz farklı şekillerde tanışsak da önemli olan o tanışma anının bizi bir sonraki ana itmesi ve tanıştıktan sonra geri dönmememiz oldu diye düşünüyoruz. Hepimiz bir şeylerle, kişilerle tanışıyoruz. Ama asıl önemli olan bu tanışıklılığı sürdürmek gibi geliyor. BTS içerikleriyle, samimiyetleriyle, müzikleriyle hepimizi içine çekti ve bu tanışıklığı hayranlık seviyesine çevirip onlarla beraber olmaya devam etmemizi sağladı.

6- Her fan grubu destekledikleri grubun özel günlerinde çeşitli etkinlikler yapıyor. Siz, BTS'in özel günlerinde ne tür etkinlikler gerçekleştirdiniz?

Bangtan Turkey olarak; BTS'in çıkış yıl dönümleri için hemen her yıl TEMA, UNICEF gibi çeşitli kurumlara ARMYnin iyi niyetini gösterdiğini düşündüğümüz miktarlarda bağış toplayıp Türk ARMYlerin bağışlarını ulaştırıyoruz. ARMYnin adı da BTS'in adı gibi güzel işlerle duyulsun istiyoruz ve bunun için çabalıyoruz.

7- "Map of the Soul: 7" muhteşem bir albüm olmuş. "ON" ve "Black Swan" şarkıları da oldukça başarılı, benzersiz bir melodiye sahip. Şarkılar gibi müzik videoları da bir o kadar başarılı. Bize "Map of the Soul: 7" albümünün anlamını anlatabilir misiniz? 2013 yılında çıkış yapmış 7 kişilik bir grup ve son albümün adı "Map of the Soul: 7". 7 rakamının arasında bir bağlantı varmış gibi görünüyor. (Bu nedenle bu soruyu 7. soruda sormak istedim :))

Öncelikle bunu 7. soruda sormanız inceliği için teşekkür ediyoruz. BTS'in Map of the Soul: 7 albümü, Map of the Soul albüm serisinin ikinci ve muhtemelen son albümü. Üyelerin daha önce de bahsettiğine göre, normalde Map of the Soul: Persona'dan sonra Shadow ve Ego olmak üzere iki albüm serisi daha gelecekti. Ancak bazı aksaklıklar sebebiyle bu iki albüm birleşti ve 7 albümünü oluşturdu. Soruda da söylendiği gibi Map of the Soul: 7 albümündeki 7, BTS için birçok şeyi ifade ediyor. 7 üye, çıkışlarından beri geçen 7 yıl, şansı temsil eden 7 sayısı... Önceki albümlerine çeşitli göndermeler de yaptıkları şarkıları ile bu anlamlı sayıyı böyle bir albümle taçlandırmak istemişler.

8- Albümden bahsettikten sonra "ON" ve "Black Swan"dan bahsetmek isteriz. Grand Central Terminal'daki performansının da harika olduğu "ON", oldukça yüksek bir enerjiye ve kendine has bir auraya sahip. Sinematik olarak çekilmiş olan müzik videosunun da anlatım dili oldukça etkili. Bizlere "ON"dan bahsedebilir misiniz? BTS, "ON" ile bizlere neler anlatıyor?

BTS'in ON klibi hakkında konuşmamız gerekirse, resmi bir açıklama olmadığı için klibi sanki bir film izliyormuş gibi düşünebilir ve herkesin farklı şeyler hissedip düşüneceği gerçeğini ele alabiliriz. İzlerken bize gerçekten de film izliyormuş hissi veren ve bağımlılık yapan aynı zamanda görselleriyle estetik olarak izleyeni tatmin eden bir klip olduğunu düşünüyoruz. Klibin hikayesine gelecek olursak, birçok teori öne sürüldü ancak size önerimiz bizzat izleyip kendi fikrinizi oluşturmanız. Ayrıca Bangtan Turkey YouTube kanalımızdan ON şarkımızı Türkçe altyazı ile izleyip şarkı hakkında daha net fikirlere sahip olabilirsiniz.

Şarkının sözlerine gelmemiz gerekirse; geçen yıllar içinde hayatlarının ne kadar değiştiğini, başarının getirdiği yüke ve zorluklara rağmen cesur bir şekilde ileriye ve savaşmaya devam edeceklerini, başarıya ulaşmak için yaptıkları fedakarlıkları ve eskiden büyük gelen problemlerin artık önemsiz olduğunu, oldukları konuma gelmek için çok uğraştıklarını bu yüzden de pes etmeyeceklerini, hayatın onlara yaşatacağı şeyler için hazır olduklarını ve onlar hakkında şüpheye sahip olanların bunu hatırlaması gerektiğini söylüyorlar.

9- Diğer bir müzik videoları "Blak Swan"da görkemli bir opera binasının içerisinde geçiyor. Şarkıyla oldukça uyumlu bir klip olmuş. Opera salonundaki performanslarını izlerken insan kendisini şarkının içerisinde hissediyor. Klipteki atmosfer, ışık ve gölgeler sanatsal olarak çok başarılı. Böyle güzel bir müzik videosuna sahip olan "Black Swan"da BTS bize neler anlatmak istiyor?

Black Swan, aynı isimli olan Black Swan filmiyle de bağlantı içerisinde bir şarkı. Filmde, başroldeki sanatçı mesleği için kendini feda ediyordu. Şarkıda da buna benzer bir tema mevcut. Klipte yer alan kanat sahnesi, filme bir gönderi diye düşünüyoruz ayrıca  klipteki dansların bir sahnede yer alması da sanatçı olarak kişiliklerine bir değinme olabilir.

Klipte yoğunlukta olan danslar, BTS'in daha önce yaptığı danslara göre epey farklı. Üyeler bu şarkıda çıplak ayakla dans ediyorlar, sözleri ifade eden güçlü ve keskin danslar var. İki renk kıyafetleriyle de beyaz ve siyah kuğuyu temsil ediyorlar.

Black Swan Art Film'in başında da gösterildiği gibi, "Bir dansçı iki kez ölür. Önce, dans etmeyi bıraktığında olur ve bu ilk ölüm daha acı vericidir." Yani bir sanatçının sanatına karşı bir şekilde ilgisinin kesilmesi ya da sanatını icra edememesi onun için ölüm gibidir demek istiyor. Şarkıda da; müzik ve performanslarının onlar için aynı değerde anlamı ve heyecanı olmayacağı bir zamanın korkusuyla yüzleşmeyi anlatıyor. Onlara en çok mutluluk ve memnuniyet veren şeyin aynı zamanda onların en çok korktuğu şey haline gelebileceğini gösteriyor.

10- BTS sadece müzik alanında kalmadı ve insanların hayatına çeşitli alanlarda da dokunmaya devam ediyor. Bunlardan biri "Save Me - Webtoon" diğeri de "BTS WORLD". Webtoon'da ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Geçtiğimiz sene de "Bring the Soul: The Movie" Türkiye'de sinemalarda seyirciyle buluştu. Takeone Company Corp tarafından geliştirilen "BTS WORLD" adlı oyun, Netmarble tarafından yayınlandı.  Oyunun müzikleri de çok güzel. Tüm bunlar hakkında bize neler anlatmak istersiniz?

Hayranları olarak biz de BTS'in bu şekilde her sektörde aktif olmasını severek destekliyoruz. BTS'in yalnızca şarkıcı değil genel olarak çok yönlü yetenekli birer sanatçı olmaları ve şirketin politikası dahilinde çeşitli hikayelerin yer alması bunların asıl sebebi. Save Me webtoonu, BTS'in The Most Beautiful Moment In Life albümü ve hikayesi kapsamında olan BTS Evreni hikayesini anlatıyor ve hayranların olayları biraz daha kavramasını sağlıyor. Bring the Soul filmi, BTS'in konserinden kesitleri ve bu konserlerin arka planında üyelerin yaşadıklarını bize aktarıyor. Her şeyin sahnedeki gibi parlak olmadığını ve arkasındaki karanlık yönlerini de görmemizi böylelikle bir bütün olarak üyeleri tanımamızı sağlıyor. BTS WORLD oyunundan bahsetmemiz gerekirse, üyelerin bir hikaye altında çekilen çeşitli videolar ve fotoğraflarının yer aldığı, çeşitli tercihler yapıp karakter seçildiği bir oyun.

Ayrıca BTS içeriklerinden bahsederken Superstar BTS'ten bahsetmemek olmaz. Guitar Hero oyununun telefon versiyonu gibi düşünebilirsiniz. BTS'in diskografilerinden birçok şarkının yer aldığı ve tuşlara basarak oynadığınız, seviye yükseldiğiniz ve sıralamanızın olduğu bir oyun. BTS'in bu şekilde birçok farklı içeriği var.

11- "Hwarang: The Beginning" adlı dizide V'yi izlemiştim. Canlandırdığı karakter üzücü bir sona sahipti.  BTS üyelerinin rol adlığı ya da alacağı dizi ve filmler var mı?

Dediğiniz gibi V, Hwarang dizisinde oynadı. Onun dışında üyelerin film ya da dizide rol almadılar. Müziklerine odaklanıyorlar. Gelecek projeler için konuşmamız gerekirse, biz de özel bir bilgiye sahip değiliz. Şu anda bilgimiz dahilinde böyle bir proje yok. Ancak üyeler sanatçı olarak bizlere beklediğimizden çok daha fazlasını sundukları için gerek klipleri olsun gerekse diğer paylaşılan içerikler ile tüm üyelerimiz bizlere oyunculuk yaptıkları çeşitli içerikleri sunuyorlar. Böylelikle dizi ya da filmde rol almasalar bile bu yönlerini görmüş oluyoruz. Gelecekte de isteyen veya rol alan üyeler olursa elbette ki onları da destekleyeceğiz!

12- Son olarak BTS ile ilgili eklemek istedikleriniz var mı?

K-pop, genellikle şirketler tarafından belirlenen politika ile benzer şekilde çıkış yapan şarkıcılardan oluşmasına rağmen BTS içinde bulunduğu bu sektörden yapımında bulundukları şarkılarla, grup üyeleri arasındaki dinamiklerle ve buna rağmen alçakgönüllü kalmayı başararak sıyrılan bir grup. BTS kendini sürekli yeniliyor, bizlere kendilerinin yeni yönlerini gösteriyor, yaptıkları müziklerle ve bu müziklere çektikleri kliplerle bizleri yepyeni maceralara sürüklüyor.  

BTS üyeleri tırmandıkları başarı basamaklarına rağmen hâlâ hayatın zorluklarıyla boğuşan kişileri görüyor ve zor durumdakilere yardım etmeye çalışıyor. Dünya çapında ünlü olan birçok sanatçının yaptığı müziğin aksine BTS; hayatın gerçeklerini, gençlerin ve dünyanın sorunlarını ve çeşitli pozitif mesajları şarkılarında kullanmayı eksik etmiyor. Dünyanın dört bir yanındaki hayranlarına BTS bu şekilde örnek olduğundan ARMYler de sürekli güzel projelerde yer alıyor. Böyle bir grubun hayranı olduğumuz için gurur duyuyoruz ve Türkiye'deki en çok takipçiye sahip olan hayran sayfası olarak Türk ARMYlere en doğru ve güvenilir çeviri ile bilgileri sunmak için çalışmaya devam ediyoruz.

BANGTAN TURKEY ekibine bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

 

ÖZEL HABER - RÖPORTAJ

BUĞURCAN BAŞTUĞ

BANGTAN TURKEY YouTube kanalından takip ederek, BTS'in Türkçe altyazılı videolarını izleyebilirsiniz.

BANGTAN TURKEY Twitter: @BTSTurkey

BANGTAN TURKEY YouTube: https://www.youtube.com/user/BTSTurkey

BANGTAN TURKEY Facebook: https://www.facebook.com/BTSTurkey

BANGTAN TURKEY Blog: https://btsturkey.blogspot.com/

BTS'i Twitter'dan takip etmek için:

@BTS_twt

@bts_bighit

BTS - Save Me Webtoon okumak için tıklayınız.

BTS WORLD Official Twitter: @BTSW_official

Haber Videosu


Editör: Buğurcan Baştuğ

Beğendim 1 Muhteşem 37 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

  • Beginner

    Beginner 06.04.2020

    Böyle güzel bir röportaj için biz de teşekkür ederiz :)

  • Kirpik Jackson

    Kirpik Jackson 24.04.2020

    O kadar güzel ve anlamlı olmuş ki teşekkürler :)

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık