Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM TWITTER TAKİP ET

28 Mayıs 2022, Cumartesi

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP / Resmi Basın Yayın Platformu

Sağlık Bakanlığı açıkladı! İstanbul'da salgınla ilgili kritik gelişme

Sağlık Bakanlığı açıkladı! İstanbul'da salgınla ilgili kritik gelişme

Koronavirüs pandemisine karşı mücadelede Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilerle oluşturulan risk haritasında yeni tedbirlerin açıklandığı Kasım ayı sonunda adeta kırmızı alarm veren İstanbul’da kritik gelişme resmen açıklandı. Bakanlığın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden yayınlanan koronavirüs risk haritasında sahil, işlek caddeler, siteler bölgesi ve yeşil alanlar dahil olmak üzere tüm bölgelerde yeni bir durum söz konusu. İşte 2 aya yakın zamandır devam eden kısıtlamaların ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve HES uygulaması ile Bakanlığın açıkladığı kritik koronavirüs risk haritası ve İstanbul’daki değişim. Son dakika haberine göre Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt’tan Kadıköy, Beşiktaş, Fatih ve Ataşehir’e kadar tüm İstanbul’da ikinci dalganın ardından öncesi ve sonrasıyla güncel kovid-19 tablosu...

Medyadan edinilen bilgilere göre; Sağlık Bakanlığı'ndan son dakika risk haritası açıklaması geldi. HES üzerinden yayınlanan haritada birçok ilçe, mahalle ve caddede koronavirüsün önceki ve sonrası hali adeta dudak uçuklattı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bilim Kurulu önerisi sonrasında topladığı kabine toplantısında Kasım ayı sonunda açıkladığı yeni tip koronavirüs tedbirleri uygulanmaya devam edilirken Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden açıklanan İstanbul kovid risk haritasında kritik bilgiler yer aldı.

İşte tüm vatandaşların yaşadığı bölgeyi kontrol edebileceği İstanbul koronavirüs risk haritasında sokağa çıkma yasağının da olduğu kısıtlamaların öncesi ve sonrasında oluşan güncel veriler;

BAKANLIĞIN SON DAKİKA VERİLERİ "ARTIK BİTİYOR" DEDİ

Haliç'in iki kıyısı olarak değerlendirilen Eminönü ve Karaköy'de daha önceki risk haritalarına oranla kırmızı bölgelerin neredeyse tamamen yok olduğu görüldü. Bölgede bulunan tüm cadde ve sokaklar, koronavirüs pandemi hastanalerin olduğu noktalarda bile inanılmaz bir değişim ve dönüşüm gösterdi. Tedbirlerin getirdiği son nokta SABAH.com.tr'nin HES uygulamasından yaptığı takiple ortaya çıktı.

EMİNÖNÜ, KARAKÖY VE TAKSİM'DE 50 GÜNDE MÜTHİŞ DEĞİŞİM

Eminönü, Karaköy sahil, Galata Kulesi, Pera Müzesi, Taksim Meydanı, Rahmi Koç Müzesi ve bölgelerinde koronavirüs risk haritası en düşük seviyeye geriledi. Ayrıca Gümüşsuyu Caddesi'nden Dolmabahçe'ye inilen bölgede de yine koronavirüs risk haritasında alınan tedbirlerin faydalı olduğu görüldü. Güncel tablodan edinilen sinyaller vatandaşların yüreğine su serpti.

FATİH'TE TEK KIRMIZI ALAN ÇAPA!

Fatih ilçesinin risk haritasındaki görünümü de İstanbul'un diğer bölgelerindeki gibi tedbirler sonrası yeşil ve açık mavi renge dönmeye başladı. Öyle ki Fatih'te hastanelerin olduğu bölgeler dışında neredeyse hiç bir bölgede kırmızı alan kalmadı. Tek yoğun bölge Çapa'da hastane civarında görülüyor.

VATAN, MİLLET CADDELERİNDEKİ UMUTSUZLUK SONA ERDİ

Laleli Camii, Yenikapı civarı, Silivrikapı Caddesi, Kızılelma Caddesi, Turgut Özal Millet Caddesi ve Vatan Caddesi olarak bilinen bölgelerde de Fatih risk haritasında düşük risk seviyesi noktasına gelmiş durumda. Fevzipaşa Caddesi'nde ve Fatih Cami dolaylarında da düşüş kendini hissettirirken Çarşamba Pazarının kurulduğu bölge ve Balat'a inen mahallelerde nispeten kırmızılık kaldı.

TAKSİM BEŞİKTAŞ GEÇİŞİ

Taksim'den Beşiktaş'a doğru geçilen bölgelerde de yine hayatevesığar uygulamasında yer alan koronavirüs riski yoğunluğu haritası bilgileri ışığında Dolmabahçe Sarayı bölgesi, Ayaspaşa, Maçka Demokrasi Parkı, Ihlamur Kasrı, Harbiye, Dolapdere gibi bölgelerde de koronavirüs artık düşük seviyede seyrediyor.

KORONAVİRÜS KISITLAMALARI SAĞLIK TESİSİ BÖLGELERİNİ DE RAHATLATTI

Amerikan Hastanesi, Acıbadem Fulya, Şişli Etfal Hastanesi civarında sağlık Bakanlığı uygulamasının tedbir gereği uyarı durumunda olduğu görüldü. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın kasım ayı sonlarında açıkladığı ve o dönemden bugüne kadar devam eden yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamaların faydası bu bölgelerde de kendini hissettirdi.

MECİDİYEKÖY'DE RİSK HARİTASI!

Koronavirüs Risk haritasında daha önce neredeyse kırmızı dışında hiçbir rengin kalmadığı Mecidiyeköy civarında da oldukça aşama kat edilmiş durumda. Bu kapsamda e5'in iki kenarında bulunan tüm noktalarda koronavirüsü riski geriye doğru çekildi. Gülbağ merkezde çok az bir kırmızılığın kaldığı güncel risk haritası vatandaşları artık tedbirlerin yavaş yavaş kaldırılacağı konusunda adeta müjdeliyor.

GÜLBAĞ'DA NEFES ALACAK YER YOKTU

Gülbağ dışında Mecidiyeköy dolaylarında Şehit Er Sinan Namlı Caddesi, Köz Sokak, Vatan Caddesi, Taşocağı Caddesi, Okul Caddesi gibi merkezi ve işlek caddelerde risk tasının en düşük seviyede olduğu görülürken yine Metrocity, Trump Tower, Cevahir ve Torun tower bölgelerinde de koronavirüs riskinin oldukça azaldığı göze çarptı. Çağlayan Adliyesi civarında bile daha önceki haritayı neredeyse tamamen değiştiren bir tablo söz konusu iken buralarda koronavirüs bulaşı tehlikesinin eskiye nazaran çok az olduğu dikkat çekti.

KAVACIK'TAKİ ACI TABLODA SON DURUM

İstanbul Anadolu Yakası'nda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün diğer ayaklarının bulunduğu Kavacık bölgesi de rahatlayan diğer noktaların arasına girmeyi başardı. Bu kapsamda İstanbul Beykoz Devlet Hastanesinden Kavacık kavşağına kadar olan bölümde ikinci dalga döneminde adeta kan ağlayan haritada nerede ise hiçbir kırmızı alan kalmadı.

RİVA YOLU, OTAĞTEPE DAHİL…

Beykoz Devlet Hastanesi'nin civarındaki risk haritası bile açık sarı renkte görülürken aşağıya doğru inildiğinde Cengizhan Caddesi yeni Riva yolu, Orhan Veli Kanık Caddesi, Boğaziçi Caddesi, Otağtepe Fatih korusu, Göztepe mesire alanları, ve Kavacık bölgelerinde Bugün itibarıyla koronavirüs bulaşma riski yüzde sıfır ila 5 aralarına kadar geriledi.

KORONAVİRÜS RİSK HARİTASINDA İSTANBULLULARA MÜJDELİ HABER

Rumeli Hisarı bölgesi: Covid-19 mücadelesinde gelinen son durumu ve müjdeli haberi insanlara adeta sinyal olarak veren HES uygulaması koronavirüsle verilen mücadelede Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan tedbirlerin ne kadar faydalı olduğunun belgesi haline geldi. Bakıldığı zaman Rumeli Hisarı, Cevdet Paşa Caddesi, Arnavutköy sahil, Ahmet Adnan Saygun caddesi, Aydın Sokağı, Büyükdere Caddesi, ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Avrupa yakasındaki ayağının olduğu bölgede Bilgi Sokak, O2 Yanyol, İstanbul Teknik Üniversitesi bölgesi ve Levent Caddesi'nin neredeyse tamamı artık güvenli durumda.

REHAVETE KAPILMAZSAK MÜJDELİ HABER YAKIN

Gelinen tabloda kısıtlamaların faydası görülürken rehavete kapılmamak önemini Sağlık Bakanlığı ve bilim kurulu başta olmak üzere uzmanlar sık sık vurguluyor. Ayrıca Başkan Recep Tayyip Erdoğan da Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılacağını müjdesini verirken zor süreçler içerisinden gelinerek elde edilen bu başarının yeniden başa dönmemesi için vatandaşları tedbirlere uyumaya özellikle TMM olarak ifade edilen maske mesafe temizlik kurallarını ihmal etmemeye çağırd

KORONAVİRÜS ÜMRANİYE'Yİ ESİR ALMIŞTI, İŞLER DEĞİŞTİ

Koronavirüs risk haritasında daha önceki ikinci pik sürecinde ümitsizliğe getiren günlerdeki son tırmanış ile adeta kırmızı haritaların İstanbul özelliğindeki sembolü haline gelen Ümraniye'de alınan tedbirler bugün itibariyle işe yaramış görünüyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun önerisi ile hazırlanan Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması ile elde edilen güncel verilerde Ümraniye'de daha önce hiçbir yeşil alanın kalmadığı risk haritası artık tamamen yeşile dönmek üzere olduğu görüldü.

TEK KIRMIZI ALAN EGEMENLİK CADDESİ CİVARINDA

Bu kapsamda Ümraniye ve çevresine bakıldığında Ümraniye Belediyesi, Eşref Bitlis Caddesi, Mavera Caddesi, Veli Sokak, İstanbul beyin Hastanesi, Adem Yavuz Caddesi, İnönü Caddesi ve Sütçü İmam Caddesi'nde artık koronavirüsü riski yok denecek kadar azalmış durumda nokta yalnızca Egemenlik Caddesi civarında küçük bir kırmızı alanın kaldığı görülüyor.

KADIKÖY'DE MÜTHİŞ DEĞİŞİM

Kadıköy kırmızı ve yüsek koronavirüs riskinin göründüğü 50 gün önceki haritaya göre bugün baştan aşağı değişmiş ve düşük risk seviyesine ulaşmış durumda. İşte Kadıköy ve çevresindeki son durum.

Kadıköy'de yaşayan İstanbullular artık çok daha rahat yaşayacakları, koronavirüs bulaşma riskinden uzak olacakları günlerin hayalini kurarken tedbirlere uymanın getirdiği tablo ile ilçenin çok büyük bir bölümünü yüksek risk alarmınadn kurtarmış durumda.

ATEŞEHİR'DE GÜZEL GÜNLER GERİ GELİYOR!

HES uygulamasının risk haritasına bakıldığında Ataşehir'de daha önce adeta nefes alacak yer kalmazken bugün Merkez, Adem Yesevi Caddesi, Dudullu Caddesi, Kayışdağı, Adem Sokak, 19 Mayıs Caddesi gibi birçok noktada yeşil ve mavi renkler hakimiyet sağladı. Yalnızca Gazi Mustafa Kemal Caddesi bölgesinde Başıbüyük yoluna yakın olan noktada yüksek riskli alanın kaldığı görüldü.

ATAŞEHİR'DE SON DURUM: Ataşehir'de büyük ölçüde sitelerin bulunduğu noktalar ise artık risk haritasında düşük seviye olarak gösterilmeye başladı. Öyle ki bölgede iş merkezleri ve toptancıların ofis olarak kullandığı binaların olduğu hareketli noktalarda dahi gözle görülür bir rahatlama söz konusu. İşte HES uygulamasındaki güncel risk haritası;

İSTANBUL'UN ÇIKIŞI; PENDİK VE SULTANBEYLİ

Pendik ve Sultanbeyli bölgesinde bakıldığında da sabah com.tr de daha önce yayınladığımız Özel Haber'de verilen kırmızı risk haritasından Eser kalmadı. Sultanbeyli ve sahilde Pendik'e kadar olan noktada da kırmızı noktaların adeta yerini yeşil bir hakimiyet alanına bıraktığı görünürken Emsey Hospital, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu, Kurtköy Ersoy Hastanesi gibi bölgelerde daha önce pandemi riski en yüksek seviyede iken bugün buralardan HES uygulamasını açan vatandaşlar düşük riskli bölgede siniz uyarısı ile karşılaşıyor.

TUZLA VE MALTEPE CİVARINDA ÖZGÜRLÜK SİNYALLERİ

Ayrıca Tuzla ve Anadolu Yakası'nın sahil şeridi olarak değerlendirilen Maltepe ve Kartal civarında da artık koronavirüsü riski en alt seviyeye inmiş durumda. Ancak henüz kesin bir çaresinin bulunmadığı ve aşıların dünyada daha yeni yeni yapılmaya başlandığı coronavirüste rehavete kapılmak tüm ülkeler ve insanlık için felaketi hızla geri getiriyor.

KORONA ARTIK BAŞAKŞEHİR'DE HALAY ÇEKMİYOR!

İstanbul Avrupa Yakası'nda koronavirüs haritasında rahatlamadan payını alan bölgelerde öne çıkarken daha önce sosyal medyanın da coronanın halay çektiği ilçe olarak diline düşen Başakşehir'de artık vatandaşlar rahat bir nefes alabilecek duruma geldi bu kapsamda TOKİ konutlarının olduğu Kayaşehir bölgesi ve Başakşehir ilçesindeki ilk yapılaşmanın olduğu etaplar bölgesinde artı kırmızı harita neredeyse tamamen yeşile döndü.

Başakşehir'de son durum iç açıcı: Masko Mobilya kenti,, 212 AVM, Deposite AVM, ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi de dahil olmak üzere artık Başakşehir'de koronavirüsü riski neredeyse yüzde 90 oranında azalmış görünüyor. Başakşehir'den aşağıya doğru gelindiğinde de yine Yenibosna dolayları Sefaköy Bahçelievler, Zeytinburnu ne kadar olan bölgede kırmızı risk haritasının düşük riski seviyesini dönüştüğü dikkatlerden kaçmadı.

VE E5'iN EDİRNE İSTiKAMETİ; AVCILAR, ESENYURT VE BEYLİKDÜZÜ

Koronavirüs risk haritasında İstanbul'un merkeze uzak ilçelerinde Avcılar Esenyurt Beylikdüzü gibi kalabalık bölgeler ise risk haritasında beklenenden çok daha fazla performans göstererek artık düşük riskli mavi alanların hakimiyeti ile konuşulacak. Küçükçekmece'den Edirne'ye doğru gidilen yolda e5'in sağ ve sol kenarında bulunan Avcılar Esenyurt Beylikdüzü gibi çok kritik noktalarda hastane bölgeleri dahi artık de Fikri seviyesine geçmiş durumda.

Hastaneler dahi rahatladı: Bu kapsamda Avcılar'da yüzde yetmiş leri bulan bir iyileşme söz konusu iken Esenyurt Merkez, Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi, Beylikdüzü Devlet Hastanesi'nin de olduğu büyük bir bölgede koronavirüs risk haritası en düşük seviyeye gerilemiş durumda alınan son dakika bilgileri ışığında tedbirlere uyulmaması durumunda buralarda mavi dışında hiçbir rengin kalmaması için maksimum bir haftalığına olduğu belirtiliyor.

BÜYÜKÇEKMECE…

Büyükçekmece bölgesi de yine Sağlık Bakanlığı HES uygulaması üzerinde artık rahatlamanın iyiden iyiye hissedildiği ve koronavirüs korkusunun tehlikeden düşük risk düzeyine geldiği önemli noktalardan biri olarak dikkat çekti. Gürpınar Caddesi, Adnan Menderes Caddesi, Avrupa Caddesi, Dalyan Caddesi virgülü sahil şeridi ve Büyükçekmece Plajı dahil olmak üzere bu bölgenin neredeyse tamamı artık düşük risk düzeyine geldi.

Editör: Veri Basın Haber Ajansı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Anket

Beşiktaş Medya Grup yayınlarından en çok hangisini takip ediyorsunuz?

yukarı çık