Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

16 Temmuz 2024, Salı

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

ÖZEL HABER: Yeni yılın ilk açılışını İmamoğlu ve Akpolat yaptı! Ve metro geldi!..

ÖZEL HABER: Yeni yılın ilk açılışını İmamoğlu ve Akpolat yaptı! Ve metro geldi!..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘150 Günde 150 Proje’ diyerek canla başla çalışarak gerçekleştirdiği projelerden biri olan Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın Yıldız ve Fulya istasyonları, bugün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat'ın katılımlarıyla açıldı.

Açılışla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulunan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Cumhuriyetimizin 100. yılına coşkuyla yürürken İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın Yıldız ve Fulya istasyonlarının açılışını gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

"Halkımız için hayırlı olmasını diliyorum"

Ayrıca Başkan Rıza Akpolat, "Metro yatırımlarıyla geleceğe yönelik kentsel tasarımlar üreten İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu'na ve tüm emekçilere tüm komşularımız adına yürekten teşekkür eder, yeni yılda yeni metrosuna kavuşan halkımız için hayırlı olmasını diliyorum."

"16 milyon İstanbullu ve halkımız için çalışan İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun tüm projelerinde yanındayız." ifadelerine de yer verdi.

Açılış töreninde konuşma yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, şöyle konuştu:

"Çok kıymetli Şişlili ve Beşiktaşlı komşularımız, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Sizlerin ve ailelerinizin yeni yılını kutluyorum. Umarım yeni yıl ülkemize hayır ve bereket getirir. 2022 yılında yaşadığımız olumsuzlukların hiç birini 2023 yılında yaşamayız ve 2023 yılında söz verdiğimiz işleri hayata geçiren bugün olduğu gibi bir çok açılışımıza da ev sahipliği yaparız.

Cumhuriyetimizin 100. yılına coşkuyla yürürken, İstanbul'a yeni bir ulaşım hattı kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'na onun değerli ekibine, emekçilere, yüklenici firmaya, yöneticilerine ve emekçilerine özellikle Beşiktaş ve Şişli halkı adına teşekkür ediyorum. 

Beşiktaş ve Şişli ilçelerimiz, bu konumda bulunan ilçeler çok merkezi ilçeler. Her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği ilçeler. Çevre ilçelerden, illerden, Avrupa'dan dünyanın dört bir yanından İstanbul'a ayak basmış herkesin bir vesileyle mutlaka geldiği, uğradığı, nefes aldığı yerler buralar. Dolayısıyla, burdaki toplu ulaşıma olan ihtiyaç diğer ilçelere nazaran daha fazla. Bu anlamda bugün burda yapılan proje, hayata geçirilen proje çok önemli. Çünkü Beşiktaş ilçesi 3 tane sarayı, 9 tane üniversitesi, 36 tane başkonsolosluğu, 100'lerce restorantı, oteli, iş merkezi bunlara sahip olmasıyla beraber çok özel bir yerde duruyor ve biz bu yoğunluğu bir şekilde orda yaşayan halka olan zararını engellemeye çalışıyoruz. Bu hatla birlikte hem orda yaşayan Beşiktaşımızda Şişlimizde yaşayan insanlarımız rahat edecekler. Hem turist olarak gelen, öğrencil olarak gelen vatandaşlarımız rahat edecek. Hem de bizim görmediğimiz pek çok vatandaşımız bundan yararlanacak. Dolayısıyla buraya yapılan hizmetler bütün İstanbulluların yaşamını kolaylaştıracak.

Tekrar emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Beşiktaş ve Şişli halkı adına.

Bizim ilçelerimiz, uzun yıllardır İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden mahrum bırakılmış, o siyasi kavganın çekişmelere kurban edilmiş durumdaydı ve biz göreve gelir gelmez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve kıymetli ekibinin öncelemesiyle beraber ki, 39 ilçeye eşit hizmet getireceğine dair söz vermişti İBB Başkanımız. Göreve geldiği andan itibaren de bu anlayışını gösteriyor. 

Biz önce Beşiktaş'ta altyapı sorunlarını çözdük. Su baskınları yaşanıyordu. Çok önemli merkezi lokasyonları sıkıntı yaşıyordu. Hızlıca bu alanları pandemi döneminde bir fırsata çevirerek, bu sorunları giderdik. Normal zamanda kazmaya cesaret edemeyeceğimiz yerler. Barbaros Bulvarı, Çırağan Caddesi, Nispetiye Caddesi, Bebek, Kuruçeşme, Arnavutköy'de ana caddelerimizin tamamında bu altyapı çalışmaları bitirildi." 

Başkan Rıza Akpolat, konuşmasının sonunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na teşekkürlerini sunarak,"Tekrar Beşiktaş halkı adına teşekkür ediyoruz. İstanbul geleceğe güvenle ve umutla yürüyor. Sizin çalışma azminiz hepimize örnek oluyor. Dolayısıyla her türlü engellemeye rağmen, her türlü baskıya rağmen, her türlü adaletsizliğe rağmen, haksızlığa rağmen, hukuksuzluğa rağmen sizin çalışma azminiz yolumuzu aydınlatıyor. Her koşulda her şartta Beşiktaş halkıyla birlikte yanınızda olacağımı burdan tekrar ifade ediyorum ve herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyorum." dedi.

Şişli'den Beşiktaş'a gitmek artık çok kolay

İBB, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Mecidiyeköy-Fulya-Yıldız kesimini hizmete açtı. TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan ve Onursal Adıgüzel’in katılımlarıyla gerçekleştirilen açılışta konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’u, İBB’yi kendi şahsi mülkleri gibi gördükleri, bu şehre ne yazık ki aynı o şekilde davrandıkları için, kaybetmeyi kabullenemediler ve kabullenemiyorlar. Karşılarında engel olarak, İBB’nin gerçekten tarihi başarısını görüyorlar. Ama bir şeyi unutuyorlar ve yanılıyorlar: Her ne kadar işin odağına beni otursalar da aslında şu an karşılarına aldıkları, İstanbul'un 16 milyon insanıdır. Hatta, güzel ülkemizin demokrasiye inanmış 85 milyon insanıdır. Milli iradenin gasp edilmesini asla kabullenmeyen vatandaşlarımızdır karşısında olanlar” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, yeni yıla 1 Ocak’ta açtıkları Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, bugün hizmete aldıkları Mecidiyeköy-Fulya-Yıldız metro hattı ve 6 Ocak’ta vatandaşların kullanımına sunulacak Dudullu-Bostancı metro hattı ile “Merhaba” dediklerini aktardı. 3 hizmetin toplam yatırım bedelinin 20 milyar lira olduğu bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Sağlıklı bir yöntemle yatırım yapmayan ve İstanbulluların parasını sağlıklı bir biçimde harcamayan, İstanbulluların gönlünü kazanamaz. Bizden önceki süreçte, 25 yıllık zaman diliminde yılda 5 değil, 15 kilometre üretme kapasitesine sahip olsalardı -ki dünyada 25 yılda 25 beş kilometreyi başaran şehirler oldu- bugün İstanbul, bambaşka bir konumda olurdu. Ama neyi öncelediğinize bakılıyor işte. O bakımdan, ne yazık ki sağlıklı adımlar atılmadı. Bir anda değişik bir metotla, geç kaldıklarını hissettiler. Özellikle 2015-16 ekseninde birçok ihale yapıldı. Ama ne yazık ki bu ihalelerin birçoğu, kağıt üzerinde kaldı. Projesi tamamlanmamıştı, finansmanı hiç düşünülmemişti. İşte onun için biz duran, yapılmayan, unutulmuş 10 tane metro hattını devraldık, diye anlatıyoruz. İsraf düzeni nedeniyle, açıkçası icraatı unutup, sadece siyasi kavgaları, sadece partizanlık duygularını besledikleri bir dönem var ettikleri için, işlerini ihmal ettiler. Onun için yapabileceklerinin çok altında metro ürettikleri, işleri sürekli uzattıkları ve ne yazık ki kağıt üstünde kalan yarım yamalak metro projeleriyle, İstanbul'u tabiri caizse yüz üstü bıraktılar” dedi.

İBB içerisindeki “tükenmişlik sendromuna” son verdik

Göreve geldikleri an itibariyle, İBB içerisindeki “tükenmişlik sendromuna” son verdiklerini vurgulayan İmamoğlu, “İsraftan arınmış bütçemizle, kesinlikle partizanlıktan uzak, liyakate dayalı bir yönetim anlayışıyla, enerjimizle, İstanbullunun parasını yönettiğimizin farkında olan bir ahlaklı, erdemli tutumla, doğru ve özenli iş yapma becerimizle, İstanbul'da metro üretimine hem hız kattık hem de kalite kattık. Planı, projesi, finansmanı tamamlanmadan başlatılmış bu işleri, kaderine terk edilmiş metro inşaatlarını devraldığımız andan itibaren 10 metro inşaatını aynı anda harekete geçirerek, dünyada eşi benzeri olmayan bir rekora da İstanbul halkı adına imza attık. Bizden önceki 25 yıl boyunca yıllık metro imalatının bugün itibariyle 2,5 katının da üstüne çıktık, 3 katına doğru gidiyoruz” bilgilerini paylaştı. Kendilerinin ulaştığı seviyenin de İstanbul’un kaybettiği yılları telafi edemeyeceğine dikkat çeken İmamoğlu, iktidar kanadından gelen engellemelerin bir an önce son bulması gerektiğinin altını çizdi.

“Bugün eğer bu başarımız, bu performansımız, bütün engellemelere rağmen iş yönetme becerimiz ve iş üretme becerimiz olmasaydı, kesinlikle bu acayip soruşturmalar ya da bu acayip kavramlarla biz karşı karşıya kalmazdık” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Yani onların aslında tek derdi; ‘Bu işleri bu kadar kısa zamanda nasıl başardılar?’ Onları tetikleyen ve bize tabiri caizse saldırmalarını sağlayan tek ana duygu bu. Biz eğer metro başta olmak üzere, İstanbul'u yönetmek de başarısız olsaydık, bu kadar aceleci, bu kadar agresyonu yüksek bir süreci önümüze koymazlardı. Benim görev süremin bitimine 13-14 ay gibi bir zaman dilimi kaldı. Biraz daha bekleyip, yerel seçimlerde çok çalışarak bizi belki yenilgiye uğratma konusunda erdemli bir süreci ortaya koyup, yönetime gelmeyi düşünebilirlerdi. Yani normal olması gereken de aslında buydu. Böylece, kendi seçmenlerinden açıkçası ‘Bu kadar da olmaz’ diye, tabiri caizse, bu kadar seviyesi düşük bir biçimde uğraşı, soruşturma gibi kötü işlere de imza atmamış, -daha net ifade edeyim- kendilerini rezil etmemiş olurlardı bu şekilde süreci yönetmiş olsalardı. Ama aceleleri var, mecburiyetleri var. Açıkçası şunu görüyorlar: 2024’te, yerel seçimlerden önce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yönetimini ele geçiremezlerse, İstanbullunun bir daha bu görevi onlara vermeyeceğini bugünden görüyorlar. Bugünden kestiriyorlar. Onun için sandıkta yenemeyeceklerini bildikleri bu anlayışı, bu süreci, ‘Başka türlü nasıl alt ederiz, nasıl ortadan kaldırırız’ bakış açısıyla hareket ediyorlar.”

İstanbulluların kendi yönetimlerinden ne kadar memnun olduğunu sahada ve Pazar ziyaretlerinde gördüklerini belirten İmamoğlu, “Bizim izlediğimiz kadar, onlar da inceliyor. Bu gerçeği sokakta görüyorlar, yaptıkları anketlerde de görüyorlar. Onun için, ne yapıp edip yerel seçimlerden önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ele geçirme çabası içerisindeler. Açıkçası beni yasaklı hale getirip, meydanı boşaltmak, kendileri çalıp bir nevi kendileri oynama çabası içerisindeler” diye konuştu. Rakiplerinin, aynı operasyonu 2023 genel seçimleri öncesine çekip, genel seçimlerinin sonucunu lehlerine çevirme çabası içerisinde olduklarına vurgu yapan İmamoğlu, “İstanbul’u, İBB’yi kendi şahsi mülkleri gibi gördükleri, bu şehre ne yazık ki aynı o şekilde davrandıkları için, kaybetmeyi kabullenemediler ve kabullenemiyorlar. Karşılarında engel olarak, İBB’nin gerçekten tarihi başarısını görüyorlar. Ama bir şeyi unutuyorlar ve yanılıyorlar: Her ne kadar işin odağına beni otursalar da aslında şu an karşılarına aldıkları, İstanbul'un 16 milyon insanıdır. Hatta, güzel ülkemizin demokrasiye inanmış 85 milyon insanıdır. Milli iradenin gasp edilmesini asla kabullenmeyen vatandaşlarımızdır karşısında olanlar. Yargı üzerinden yürütülen siyasetin bu dizayn girişimlerini asla içine sindiremeyen, milletimizdir” ifadelerini kullandı.

"Yaptığınız bu yanlışlarla, bir çıkmaz sokağa girmek üzeresiniz"

“Siyasetin mertçe, yiğitçe yapılmasını isteyen milyonlarca insan var” diyen İmamoğlu, “O yüzden ben, bu kötü uygulamaları yapanları bir kez daha uyarıyorum: Sonucu belli bir yolda yaptığınız bu yanlışlarla, bir çıkmaz sokağa girmek üzeresiniz. Mertlikten, yiğitlikten nasibini almamış bu yöntemleri, derhal bırakmalısınız. Elinizi yargıdan derhal çekin. Yargıyı bağımsız bırakın. Derdinizi sandıkta halledecek kadar cesaretiniz varsa, haysiyetiniz varsa, çıkın bütün cesaretinizle sandıkta mücadelenizi verin; hukuksuz davranışlarla değil” şeklinde konuştu. Kendilerine yaşatılan tüm hukuksuzluklara ve engellemelere rağmen, kentin tüm ilçelerine eşit hizmet prensibiyle yol yürüdüklerini kaydeden İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje” maratonunu, önümüzdeki Cuma günü yapacakları Dudullu-Bostancı metro hattı açılışıyla tamamlayacakları bilgisini paylaştı. 150 rakamıyla yola çıktıkları kampanyayı, 190’ınca hizmetle noktalayacaklarını belirten İmamoğlu, “Ama hemen akabinde yeni bir maratona başlıyoruz. Niçin başlıyoruz biliyor musunuz? Anladık ki bu arkadaşların seçimden önce de halkın huzurunda bir şamar yemeleri lazım. O da hizmet şamarı olacak. Göreceksiniz önümüzdeki hafta itibariyle, üretimlerimizi sahada hem temel atmalarla hem açılışlarla İstanbullularla buluşturdukça, bu yaptıkları yanlışlıkları, hukuksuzlukları, adaletsizlikleri onların tek tek yüzüne haykıracağız” dedi.

"Altılı Masa’nın başarısı için en üst seviyede hizmet edeceğiz"

Görev sürelerinin yaklaşık 2 yılının pandemi altında geçtiğini hatırlatan İmamoğlu, “Biz, bu zaman dilimi içerisinde, 1 yıla yakın ağır bir ekonomik kriz sürecini de yönettik. Bunları gözden kaçırmayınız. Yani onların yan gelip yattıkları, Ağustos böceği gibi davrandıkları yılları heba etmedik. Biz, bu zor zamana rağmen, zor koşullara rağmen İstanbullular için arı gibi çalıştık, karınca gibi çalıştık ve İstanbullunun hem yer altındaki hizmetlerini hem altyapıyla ilgili süreçlerini hem üst yapıyla yeşil alanla, çevreyle ilgili süreçlerini hem de çocukların, kadınların, gençlerin ihtiyaç duyduğu sosyal alanlardaki hizmetleri tek tek yerine getirdik” diye konuştu. Bu yolda, Millet İttifakı’nın liderleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Altılı Masa’nın başarısı için en üst seviyede hizmet edecek olan bir şehrin Belediye Başkanı ve ekip olduklarına vurgu yapan İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Buradan hem İstanbullulara hem de halkımıza haykırmak istiyorum.: İstanbul’a göz koyma meselesi, tarihi bir meseledir. İstanbul'la oynama meselesi, tarihi bir meseledir. 6 Mayıs'ta İstanbul'da seçim iptal olduğunda, ‘Bu Türkiye demokrasisi adına kara lekedir’ demiştim. Beni hiç memnun etmemişti. Adım gibi emindim fark atacağımıza. Ama ona rağmen beni dünyanın en mutsuz insanı yapmıştı. Bugün yaptıkları müdahaleler, çabaları, biz biliyoruz ki, önümüzdeki seçimde Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında, Türkiye'deki değişim sürecinde 10 milyonlarca fark yemelerine sebep olacak, on milyonlarca. Bunu görüyorum. O bakımdan bizi sakın yıldırmaya kalkmasınlar. Altılı Masa liderleriyle, İstanbul'un ‘150 Günde 150 Proje’sinin çok kutlu bir finalini yapacağız Dudullu-Bostancı hattında Cuma günü. Ama bu hararetli günleri, en üst seviyede dayanışmayla, en üst seviyede kucaklaşmayla halkın, milletin iradesine göz koymak isteyenlere karşı, ‘O gök kubbeyi başınıza yıkarız’ lafının arkasına imza atmaya davet ediyorum. Bugün yaptığımız açılış, tam da bu duruşun, insanına hizmet etme anlayışının açılışıdır, duruşudur. Bu bir yönetim anlayışının başarısıdır. Devletine, milletine layık olma kavramının başarısıdır.”

Kamu yöneticilerinin devletin sahibi olmadığının altını çizen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Görevi belli olan milletine hizmet etmekle mesul olan, yarın yapabildiği hizmetlerle milletinin huzuruna çıkıp, her yerinde çay, kahve içebileceği, gururla dolaşabileceği devlet insanı olma adabına, erdemine layık olma meselesidir. Biz, bunun temsilcisiyiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz, gururla ve keyifle, görevimiz bittiği gün Kasımpaşa'daki kahvehanede de çay kahve içeceğiz, Gaziosmanpaşa'daki kahvehanede de çay kahve içeceğiz. Hiçbir yerde endişemiz olmayacak. Ama başı öne eğik insanlar, bu millete çektirdikleri ızdıraplarla anılacak. Onun için bu tarihi uyarımı yineliyorum. Kendinize gelin. Bir fani olduğunuz unutmayın. Memlekete hizmet etmenin esas olduğunu unutmayın. Allah, bundan sapanlardan korusun milletimizi. Yine de onlar için dua ediyorum. Allah'ım onlara akıl versin. Allah'ım onlara akıl versin. Allah'ım onlara akıl versin. 2023 yılı, Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılı. Şimdiden hepimize hayırlı, uğurlu, bereketli olsun. Haysiyet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi bilin. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılına ve Mustafa Kemal Atatürk'e layık olacağımızı asla kimse unutmasın. Bu hizmetimiz hayırlı ve uğurlu olsun.”

Konuşmalar ve kurdele kesiminin ardından perona inen heyet, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı Mecidiyeköy-Fulya-Yıldız kesiminde hizmet verecek treni deneyimledi.

Toplamda 19 istasyon olacak

Kabataş-Mahmutbey hattının toplam uzunluğu 24,5 kilometre. 19 istasyondan oluşan hat, tek yönde 70 bin yolcu kapasitesine sahip olacak. Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar ilçelerinden geçecek olan hat; Kabataş İstasyonu’nda, Kabataş-Taksim Füniküler Hattı ile Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’na entegre olacak. Yenikapı-Mecidiyeköy Hattı’ndan da söz konusu hatta entegrasyon sağlanacak. Karadeniz Mahallesi İstasyonu’ndan Habibler-Edirnekapı-Topkapı Hattı da entegrasyon noktalarından biri. Son entegrasyon ise Mahmutbey İstasyonu’dan Otogar-Bağcılar-Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyat Metro Hattı ile olacak.

Haber Videosu


Editör: Buğurcan Baştuğ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık