Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

20 Temmuz 2024, Cumartesi

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

ÖZEL HABER: Beşiktaş'ta komşu olmak!

ÖZEL HABER: Beşiktaş'ta komşu olmak!

Beşiktaş Belediyesi tarafından 2020 yılında Türkiye'de ilk kez uygulanmaya başlanan Saha Çözüm Hareketi ile belediye ekipleri her evi ve iş yerini ziyaret ederek, vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyip çözümler üretiyor. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Saha Çözüm Hareketi"nin ikinci yaşı dolayısıyla Twitter hesabında yayınladığı paylaşımında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

"Beşiktaş’ta katılımcı demokrasiyi sürdürmek, komşularımızla bire bir iletişim kurmak ve taleplere hızlı çözüm sunmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Saha Çözüm Hareketimiz 2 yaşında! Saha Çözüm ekibimizle komşularımızı dinlemeye ve çözüm üretmeye devam edeceğiz."

Yayınlanan videoda Başkan Rıza Akpolat, şimdiye kadar yapılan işleri özetle şu şekilde aktardı:

"Pandemi nedeniyle dışarı çıkamayan vatandaşlarımıza, o günün mecburi ihtiyacı olan maskeyi, dezenfektanı bırakıp ayrıca pandemi döneminde yaşamış olduğu, iletemedikleri sorunları yerinde tespit etmek ve onlara çözüm bulmak amacıyla yeni bir anlayışı hayata geçirdik.

İlk sokağa çıktığımızda baktık ki vatandaşımızın ihtiyaçları var. Belediyenin çağrı merkezine ulaşan, sosyal medyadan bize ulaşan vatandaşlarımızın isteklerini sıraladık, tasnifledik ve bunların çözümü noktasında biz de o ihtiyaçlar giderilirken sahada, sokakta olduk.

Komşularımız: 'Başkanım, şu komşumuzun da ihtiyacı var, bu komşumuzun da ihtiyacı var.' diye bizi uyardılar.Hirçbir kamu kurum ve kuruluşuyla bu şekilde bir ilişkiye geçmemiş vatandaş, bu sayede bizimle temas kurmuş oldu. Biz de dedik ki: 'Hızlıca yeni bir şey başlatalım ve bütün haneleri gezelim.'

Bütün haneleri teker teker girebilen tek belediye olamanın da gururunu yaşıyoruz, hep beraber emekçi arkadaşlarımıza da yürekten teşekkür ediyorum ve bu çalışmaya destek veren herkese."

Ayrıca videoda şu bilgilere yer verildi:

"Pandemi çalışmaları kapsamında 2.446.660 maske, 104.356 dezenfektan dağıttık. 93.540 hane, 10.816 iş yeri, 1 Sinagog, 43 Cami, 12 Kilise, 1 Cem Evi; toplamda 57 ibadethane ziyaret ettik. Yüzde 90 anında karşılanan talep oranı, yüzde 5 güncel karşılanan talep oranı. 23 mahalle, 69 cadde, 886 sokak, 7999 vatandaş anketi, 7379 vatandaş talebi. 1228 ihtiyaç sahibi  hane tespit edildi. Halk Market, Halk Mağaza, Öğrenci'Ye, İhtiyaç Haritası projelerimizle pandemi ve ekonomik zorlukların yarattığı olumsuz koşullara karşı sosyal dayanışma sağladık. Semt Kart'ımızı 28 bin 351 vatandaşımıza ulaştırdık. Semt Kart için 528 esnafımızla anlaşma imzaladık. Semt Kart dağıtımı boyunca, komşularımız ve esnafımızdan topladığımız talep, öneri ve şikayetleri çözüme kavuşturduk. Saha Çözüm Hareketimiz Kartal, Beylikdüzü, Bodrum, Yenişehir, Kuşadası Belediyeleri tarafından hayata geçirildi."

Beşiktaş'ta Saha Çözüm Hareketi'nde dünden bugüne

Beşiktaş’ta 2020 yılında alanında uzman, genç ve dinamik bir ekiple vatandaşların sorun ve taleplerini dinlemek, pandemi sürecinde yalnız olmadıklarını göstermek, belediyenin projelerini anlatmak için kurulan Saha Çözüm Ekibi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kovid önlemleri konusunda son derece titiz davranan ekipler Beşiktaş’ın tüm mahalle ve sokaklarında vatandaşları hem evlerinde hem de iş yerlerinde ziyaret etti. Beşiktaş Belediyesi'nin maske, dezenfektan ve Beşiktaş’ın Kent Kültürü Dergisi B+’nın da içinde yer aldığı çantaları vatandaşlara ulaştıran ekipler, vatandaşların sorun ve taleplerini de çözüme kavuşturulmak üzere tek tek not aldı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat çalışmalara ilişkin şu değerlendirmelerde bulunmuştu: “Yaptığımız saha çalışması ülkemizde bir ilk. İlk defa bir belediye ilçe sınırlarındaki bütün evleri ve iş yerlerini ziyaret ediyor. Bu çalışma bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük saha çalışması olarak tarihe geçecek. Söz vermiştik; çalmadık kapı, ziyaret edilmedik iş yeri kalmayacak diye. Sözümüzü tutuyoruz.

Bütün talepleri, beklentileri tek tek not ettik. En önemlisi bu zorlu pandemi koşullarında komşularımızın yalnız olmadığını ortaya koyduk. Birçok soruna anında çözüm ürettik. Her komşumuz güler yüzle karşılayıp uğurladı bizi. Aynı azim ve kararlılıkla halkımız için çalışmaya, üretmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz.

Yürümedik sokak, çalmadık kapı bırakmadık, bırakmayacağız. Çünkü Beşiktaş’ta Birlikte Varız." şeklinde konuşmuştu.

Beşiktaş Bodrum hizmet hattı!

Beşiktaş Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, ilk defa Beşiktaş’ta hayata geçirilen ‘Saha Çözüm Hareketi’nin Bodrum’da da uygulanması için iş birliği protokolü imzaladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras arasında imzalanan protokol kapsamında ekipler Bodrumlu esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, sorunları yerinde tespit edip çözümler sunacak.

Törende konuşan Başkan Akpolat, ‘’Yerel yönetimlerin temel özelliği yurttaşlarla doğrudan temas kurması, iletişim içinde olması ve birlikte karar alabilmeleridir. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Merkezi’miz dayanışmayı büyütme anlayışıyla çalışıyor, belediyelerimiz birbirleriyle sürekli iletişim halinde. Bu anlamda ilk defa Beşiktaş’ta başlattığımız Saha Çözüm Hareketimiz bugün Bodrum’da da hayata geçiyor. Bundan dolayı çok gururluyuz.” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise yaptığı konuşmada; “İletişim ve dayanışma bence birçok sorunun çözümünde ilk adım olacaktır. Bildiğiniz gibi Genel Merkezimizin yaklaşımlarıyla ‘Belediye Başkanları Toplantıları’ gerçekleştirmekteyiz. Bu toplantılarda belediyelerimizin gerçekleştirdiği başarılı uygulamaları paylaşma fırsatı buluyoruz. Bu toplantılar vesilesiyle Beşiktaş Belediyesi’nin başlattığı ‘Saha Çözüm Hareketi’ni öğrendim. Hemen arkadaşlarıma talimat verip bu uygulamayı yerinde görmelerini ve bilgi toplamalarını istedim. Bu uygulama Bodrum için çok önemli. Bodrum çok göç alan ve alt yapı sorunları olan bir kent. Saha Çözüm Hareketi uygulamasıyla tek tek haneler gezilerek sorunlar belirlenecek ve çözümler sunulacak. Bu uygulamayı hayata geçiren ve bu anlamıyla bize rehber olan Beşiktaş Belediyesi’ni Başkan Rıza Akpolat’ın şahsında kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş-Mersin hizmet hattı

Beşiktaş Belediyesi ve Yenişehir Belediyesi, ilk defa Beşiktaş’ta hayata geçirilen ‘Saha Çözüm Hareketi’ ve Öğrenci’Ye projelerinin Mersin Yenişehir’de de uygulanması için iş birliği protokolü imzaladı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit arasında imzalanan protokol kapsamında ekipler Yenişehir'deki esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek, sorunları yerinde tespit edip çözümler sunacak. Öğrenci'Ye uygulamasıyla da öğrenciler belirlenen restoranlarda ücretsiz yemek yiyebilecek.

Protokol töreninde konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat:

"Zor zamanlardan geçiyoruz, zor zamanları atlatmanın en iyi yönteminin dayanışmadan geçtiğini düşünüyoruz. Ekonomik kriz, ekonomik krizin vatandaş üzerindeki etkileri, pandemi; bunların hepsi yerel yönetim bütçelerini oldukça zorladı. Tabii vatandaşlarımızın da bütçeleri zorlandı. Biz Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatlarıyla, göreve geldiğimiz andan itibaren bulunduğumuz kentleri katılımcı bir anlayışla yöneteceğimize dair sözler verdik. Bu katılımcı anlayışın gereğini yerine getirmek amacıyla önce halk toplantıları gerçekleştirdik. Sonrasında pandeminin başlamasıyla beraber insanlar evlerine çekildi. Biz de hızlıca bu sorunları nasıl çözeriz, zorda kalmış vatandaşlarımıza nasıl ulaşabiliriz diye projeler ürettik ve hayata geçirmeye başladık. Hızlıca 120 kişilik bir ekip oluşturduk. Beşiktaş’ta bulunan bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, taksi duraklarını, sivil toplum kuruluşlarını, 9 tane üniversitemizi ziyaret ettik. Taleplerini önerilerini eleştirilerini dinledik. Ortaya çıkan verileri analiz ettik. Bunu bir fırsata dönüştürdük. Göreve geldiğimizde belli başlı veriler belediyenin envanterinde vardı. Ama biz gördük ki Beşiktaş Belediyesi’nin envanterinde 118 tane ihtiyaç sahibi aile var. Ancak saha çözüm ekiplerimizin yaptığı çalışma neticesinde bu sayının 1228 olduğunu tespit ettik ve onun üzerine Halk Market, Halk Mağaza, Aşevi gibi seçimde göreve gelirken vaat etmediğimiz, Beşiktaş için öncelemediğimiz uygulamaları hayata geçirdik. Saha çözüm hareketini bir konsept haline getirdik. Elde etmek istediğimiz bütün verilere çalışma neticesinde kavuştuk. Şimdi mahalle mahalle, sokak sokak problemleri biliyor ve oradan gelen sorunlara 48 saat içinde cevap veriyoruz. Bu bir sistem aslında ve bunu Kartal Belediyemiz, Beylikdüzü Belediyemiz, Bodrum Belediyemiz uyguladı şimdi Yenişehir Belediyemiz ile protokolümüzü yapıyoruz. Niyetimiz, Saha Çözüm Hareketi’ni bir Türkiye projesi haline getirip CHP’li bütün belediyelerde uygulanabilir hale getirmektir" dedi.

Öğrenci'YE uygulamasını da anlatan Başkan Akpolat şunları söyledi:

"İkinci markamız Öğrenci'YE. Pandemi dönemi başlamadan hemen önce yemek ücretlerine yapılan zamlardan dolayı kötü haberler duymaya başladık. TURYİD ve esnaf dernekleri ile bir araya geldik bu sorunu nasıl çözebiliriz diye bir çalıştay yaptık. Anlaşmalı restoranların kontenjanları çerçevesinde ücretsiz yemek paylaşımı yapabilmesi için hemen bir aplikasyon hazırladık. Öğrencilerimiz, öğrenci numaralarıyla aplikasyona girip kendisine en yakın konumdaki anlaşmalı restoranta gidip ücretsiz olarak yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bunun yanı sıra çarşıda bir Yemekhane yaptık. Öğrenciler burada da ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 9 tane üniversitemiz var, Mobil Öğrenci'YE araçlarımızı oluşturduk üniversitelerimizin önlerinde bu öğrenci araçlarımız bulunuyor. Öğrencilerimiz eğer restoranlardan hizmet alamadıysa orada çorba hizmeti veriyoruz. Ücretsiz internet hizmetini de bu araçlardan veriyoruz. Öğrenci'YE uygulamamızı bir konsept haline getirdik. Bu proje yaygınlaştıkça marka değeri oluşuyor. Öğrencilerin karnı doyuyor. Bunu da bir Türkiye projesi olarak hayata geçirmek istiyoruz."

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de yaptığı konuşmada imzalanan iş birliği protokolünden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

"Beşiktaş ve Yenişehir birbirine çok benzeyen iki ilçe. Beşiktaş’ta 9 üniversite var Mersin’de de iki üniversite var ve bu üniversiteler de Yenişehir’de. Bu Öğrenci'YE projesini biz çok beğendik ve Mersin’de de hayata geçireceğiz. Beşiktaş Belediyemiz bütün bu çalışmalarını bizimle paylaştığı için onlara teşekkür ediyoruz. Bizim işimiz zaten paylaşmak.’’ dedi.

Beşiktaş, Kuşadası hizmet hattı

Hizmette sınır tanımayan Beşiktaş Belediyesi Kuşadası Belediyesi ile projenin Aydın Kuşadası’nda da uygulanması için iş birliği protokolü imzaladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel arasında imzalanan protokol kapsamında ekipler Kuşadası’ndaki esnaf ve vatandaşları bire bir ziyaret ederek, sorunları yerinde tespit edip çözümler sunacak. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, konu hakkında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

"Halkımızla dayanışmamızı halkın belediyeleri ile büyütmeye devam ediyoruz. İlk kez Beşiktaş’ta başlattığımız Saha Çözüm Hareketimiz Aydın Kuşadası’nda da hayata geçiyor. Kuşadası Belediye Başkanımız Ömer Günel ile Saha Çözüm alanında iş birliği protokolü imzaladık. Hayırlı olsun.

Saha çözüm hareketini bir konsept haline getirdik. Elde etmek istediğimiz bütün verilere bu çalışma neticesinde kavuştuk. Şimdi mahalle mahalle, sokak sokak problemleri biliyor ve oradan gelen sorunlara 48 saat içinde cevap veriyoruz. Bu bir sistem aslında. Bu sisteme ilişkin, Kartal Belediyemiz, Beylikdüzü Belediyemiz, Bodrum Belediyemiz ve Yenişehir Belediyemiz ile protokolümüzü imzaladık. Şimdi de Kuşadası Belediyemizle protokol imzalayarak hayata geçiriyoruz. Niyetimiz, Saha Çözüm Hareketi’ni bir Türkiye projesi haline getirip CHP’li bütün belediyelerde uygulanabilir hale getirmektir."

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise yaptığı açıklamada;

“Rıza Başkanım çok güzel ifade etti. Sorunlar her yerde aynı. Ama sorunlara çözüm için hangi perspektiften yaklaşılması gerektiğini bilmek önemli. Burada belediyeciliği kıymetli kılan şey, bir belediye başkanının liderliğinde organize edilmiş ekiplerin o sorunlara nasıl yaklaştığı, nasıl çözdüğü. Başkanım bunu Saha Çözüm Hareketi’yle başardı biz de Güvercin Masa projesiyle yapmaya çalıştık. Burada kıymetli olan Saha Çözüm Hareketi’nin organize, planlı, dijital dünyayı doğru kullanan çok güzel örgütlenmiş bir yapı olması. Güvercin Masa’da da biz benzer bir yol almış olsak da eksik olan hususlar var ve başkanımla bunları tamamlayacağız.

Kültür sanat alanında Beşiktaş en ileri ilçelerden birisi ve aynı zamanda bu konuda da birbirimizi destekleme sözü verdik.

Sosyal belediyeciliğin her geçen gün öneminin arttığı günleri yaşıyoruz. Dün muhtaç olmayan kişilerin pandemi döneminde ihtiyaç sahibi olduğunu gördük. Dolayısıyla da bu pandemi bize birçok şey öğretti. Bu bilgilerin sürekli sokakta güncellenmesi lazım. Saha Çözüm Hareketi bunun için doğru bir yöntem. Saha Çözüm Türkiye’nin birçok yerinde uygulanıyor. Biz de bu sürece dâhil olmaktan Kuşadası Belediyesi olarak oldukça mutluyuz’’ ifadelerini kullandı.

Haber Videosu


Editör: Buğurcan Baştuğ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık