Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

16 Temmuz 2024, Salı

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

ÖZEL HABER: Beşiktaş'ta büyük buluşma!

ÖZEL HABER: Beşiktaş'ta büyük buluşma!

Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda 26 Nisan Çarşamba günü saat 13.30'da İBB Başkanı  ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat'ın katılımıyla gerçekleşecek olan "Beşiktaş Yatırımları Tanıtım Töreni ve Halk Buluşması"nda törenle Barbaros Meydanı düzenleme projesi de başlatılacak. 

Etkinlik hakkında açıklamada bulunan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Yarın Barbaros Meydanı'nda saat 13.30'da İBB Başkanımız ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayımız Sayın Ekrem İmamoğlu'nun katılımlarıyla gerçekleşecek "Beşiktaş Yatırımları Tanıtım Töreni ve Halk Buluşması"na tüm komşularımızı davet ediyorum. Bu törenle Barbaros Meydanı düzenleme projesini de başlatmış olacağız." ifadelerine yer verdi.

Beşiktaş Belediyesi tarafından yapılan duyuruda, aşağıdaki bilgiler yer aldı:

"Beşiktaş Meydan Projesine başlıyoruz
İSKİ Ortaköy Dere Islahı ve Yaşam Vadisi çalışmalarına başlıyoruz
Restore Edilen Kızıltoprak Vapuru yeniden seferde
Tarihi Beşiktaş ve Kadıköy İskelelerinde kütüphane ve vapur kafeleri hizmete açıyoruz"

Beşiktaş Meydanı projesi hakkında

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı'nın resmi web sitesinde Beşiktaş Meydanı projesi hakkında aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Beşiktaş Meydanı olarak bilinen Beşiktaş İskelesi önü ile Beşiktaş Caddesi arasındaki alan yıllar içerisinde ortaya çıkan kentsel donatı yoğunluğu, düzensizliği, yeşil alanların yok olması, kamusal alan işgalleri gibi nedenlerle işlevselliğini yitirmiştir. İstanbul halkının deniz ile ilişkisini sağlamak, yoğun deniz ulaşımına da bağlı yaya trafiğini meydan ile beraber düzenlemek ve yeşil alan oranının artırılması amacıyla bir düzenleme yapılması kaçınılmaz bir hal almıştır.

Projede, bölgenin yoğun olan yaya ve araç trafiğini düzenleyecek köklü ulaşım çözümleri öngörülüyor.

Projenin amacı; farklı ulaşım sisteminin kesiştiği noktada yaya-taşıt ilişkisini optimum düzeyde sağlıklı bir biçimde çözümlemek, meydanların gerçek kimliğini ön plana çıkarabilmek, meydanın diğer tarihi binalarla mekansal bütünlüğünü sağlamak ve kent sakinlerine dinlenme, gezme ve ulaşımlarını sağlamaktır.

Beşiktaş Meydanı Düzenleme Projesi ile; tarihi, turistik, kültürel ve ticaret işlevleri bulunan Beşiktaş Meydanı’nda, heykelden sahile kadar inen bir meydan gelişecek. Proje ile iskeleden başlayan meydanın tamamı, trafikten arındırılarak yayalara denizle buluşma imkanı sağlanacak. Denizin önü tamamen yayalara açılacak ve deniz ile tarihi Köyiçi Meydanı birleşecek. Proje kapsamında, 29 bin metrekareye yakın alan yayalaştırılacak. Böylece yalnızca Beşiktaşlılar için değil, İstanbullular için de bir yaşam merkezi olan Beşiktaş artık bir ‘Kent Meydanı'na’ sahip olacak.

Düzenleme kapsamında Barbaros Bulvarı ile sahil yolunu bağlayan çelik köprüyol kaldırılarak, toplu taşıma araçları hareket noktası, sahil tarafından Beşiktaş Caddesinin kuzeyine alınmıştır. Bu sayede Beşiktaş iskelesi önünde bulunan toplu taşıma araçlarının, kamusal alanda oluşturduğu hasar ve yaya hareketi ile kent deniz ilişkisin de yarattığı olumsuz etki ortadan kaldırılmıştır.

Alan genelinde Barbaros Hayrettin Türbesi haziresi harici tekil ağaçların oluşturduğu, varlığı hissedilmeyen kısmi yeşil bir doku vardı. Hazırlanan Proje ile yoğun yeşil bölgeler ve yeni ağaçlandırmalar öngörülmüş olup, ayrıca yıllar içerisinde alanın hareketli simgesi olan kaykay kullanımı projede göz önünde bulundurularak, bölge halkı ile çalıştay yapılarak tasarlanmıştır.

Bölgenin hayli yoğun olan yaya ve araç trafiğini düzenleyecek köklü ulaşım çözümler öngören projenin ana hedefleri şöyle sıralanabilir;

Meydanların (Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı, Beşiktaş Meydanı) ayrı ayrı ve aynı zamanda ilişkili olarak düzenlenmesi,

Yaya sirkülasyonunun sağlanması

Proje alanında bulunan mevcut ağaçların korunması ve bakımının yapılması

Proje alanında bulunana anıtsal yapıların (Sinan Paşa Camii, Neccarzade Mustafa Rızaettin Türbesi, Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi, Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı, Beşiktaş İskelesi, Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi, Deniz Müzesi, Demokrasi Anıtı) imaj öğesi olarak meydanla desteklenmesi-bütünleştirilmesi,

Meydanın akılda kalıcılığın sağlanması,

Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ve Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı çevresinde sanat unsurunu vurgulayan ve güçlendiren meydan oluşturmak,

Kullanıcıların sosyalleşmesini sağlamak üzere dinlenme ve bir araya gelebilmeye imkan veren mekânsal organizasyonları tanımlamak,

Sürdürülebilir bir kullanım sağlamak, yaya-taşıt ilişkisini sağlıklı bir biçimde işlevsel olarak düzenlemek.

Editör: Buğurcan Baştuğ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık