Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et
bmg başlık üstü yayınlar 1000

21 Şubat 2024, Çarşamba

Uluslararası Basın Yayın Platformu - Dünyanın her yerinde

ÖZEL HABER: Beşiktaş Meydanı'na bahar gelecek

ÖZEL HABER: Beşiktaş Meydanı'na bahar gelecek

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirecekleri Beşiktaş Meydanı projesi hakkında, "Beşiktaş'ın kurullardan onay bekleyen büyük projelerinden biri de İstanbul'un ve Türkiye'nin en değerli turistik noktalarından olan Beşiktaş Meydanımızdı. İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile yapacağımız çevreye ve doğaya duyarlı yenileme ile Beşiktaş Meydanı'na da bahar gelecek." ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, "Böyleyken böyle olacak" diye paylaşımda bulundu.

Beşiktaş Meydanı projesi hakkında

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı'nın resmi web sitesinde Beşiktaş Meydanı projesi hakkında aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Beşiktaş Meydanı olarak bilinen Beşiktaş İskelesi önü ile Beşiktaş Caddesi arasındaki alan yıllar içerisinde ortaya çıkan kentsel donatı yoğunluğu, düzensizliği, yeşil alanların yok olması, kamusal alan işgalleri gibi nedenlerle işlevselliğini yitirmiştir. İstanbul halkının deniz ile ilişkisini sağlamak, yoğun deniz ulaşımına da bağlı yaya trafiğini meydan ile beraber düzenlemek ve yeşil alan oranının artırılması amacıyla bir düzenleme yapılması kaçınılmaz bir hal almıştır.

Projede, bölgenin yoğun olan yaya ve araç trafiğini düzenleyecek köklü ulaşım çözümleri öngörülüyor.

Projenin amacı; farklı ulaşım sisteminin kesiştiği noktada yaya-taşıt ilişkisini optimum düzeyde sağlıklı bir biçimde çözümlemek, meydanların gerçek kimliğini ön plana çıkarabilmek, meydanın diğer tarihi binalarla mekansal bütünlüğünü sağlamak ve kent sakinlerine dinlenme, gezme ve ulaşımlarını sağlamaktır.

Beşiktaş Meydanı Düzenleme Projesi ile; tarihi, turistik, kültürel ve ticaret işlevleri bulunan Beşiktaş Meydanı’nda, heykelden sahile kadar inen bir meydan gelişecek. Proje ile iskeleden başlayan meydanın tamamı, trafikten arındırılarak yayalara denizle buluşma imkanı sağlanacak. Denizin önü tamamen yayalara açılacak ve deniz ile tarihi Köyiçi Meydanı birleşecek. Proje kapsamında, 29 bin metrekareye yakın alan yayalaştırılacak. Böylece yalnızca Beşiktaşlılar için değil, İstanbullular için de bir yaşam merkezi olan Beşiktaş artık bir ‘Kent Meydanı'na’ sahip olacak.

Düzenleme kapsamında Barbaros Bulvarı ile sahil yolunu bağlayan çelik köprüyol kaldırılarak, toplu taşıma araçları hareket noktası, sahil tarafından Beşiktaş Caddesinin kuzeyine alınmıştır. Bu sayede Beşiktaş iskelesi önünde bulunan toplu taşıma araçlarının, kamusal alanda oluşturduğu hasar ve yaya hareketi ile kent deniz ilişkisin de yarattığı olumsuz etki ortadan kaldırılmıştır.

Alan genelinde Barbaros Hayrettin Türbesi haziresi harici tekil ağaçların oluşturduğu, varlığı hissedilmeyen kısmi yeşil bir doku vardı. Hazırlanan Proje ile yoğun yeşil bölgeler ve yeni ağaçlandırmalar öngörülmüş olup, ayrıca yıllar içerisinde alanın hareketli simgesi olan kaykay kullanımı projede göz önünde bulundurularak, bölge halkı ile çalıştay yapılarak tasarlanmıştır.

Bölgenin hayli yoğun olan yaya ve araç trafiğini düzenleyecek köklü ulaşım çözümler öngören projenin ana hedefleri şöyle sıralanabilir;

Meydanların (Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı, Beşiktaş Meydanı) ayrı ayrı ve aynı zamanda ilişkili olarak düzenlenmesi,

Yaya sirkülasyonunun sağlanması

Proje alanında bulunan mevcut ağaçların korunması ve bakımının yapılması

Proje alanında bulunana anıtsal yapıların (Sinan Paşa Camii, Neccarzade Mustafa Rızaettin Türbesi, Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi, Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı, Beşiktaş İskelesi, Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi, Deniz Müzesi, Demokrasi Anıtı) imaj öğesi olarak meydanla desteklenmesi-bütünleştirilmesi,

Meydanın akılda kalıcılığın sağlanması,

Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ve Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı çevresinde sanat unsurunu vurgulayan ve güçlendiren meydan oluşturmak,

Kullanıcıların sosyalleşmesini sağlamak üzere dinlenme ve bir araya gelebilmeye imkan veren mekânsal organizasyonları tanımlamak,

Sürdürülebilir bir kullanım sağlamak, yaya-taşıt ilişkisini sağlıklı bir biçimde işlevsel olarak düzenlemek.

Beşiktaş İskele Kütüphanesi açılışa hazır

Öte yandan, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Beşiktaş İskele Kütüphanesi'nin açılışa hazır olduğunu aşağıdaki sözlerle duyurdu:

"İBB Miras eli dokundu, Beşiktaş İskele Kütüphanesi’nde her şey tamam, kütüphanemiz artık açılışa hazır. Bugün Beşiktaş Valideçeşme’den Behçet Necatigil’in doğum günü. Bu pencere önü onundur, kurulsun gönlünce Üsküdar’a karşı.

“Meydanın ilersi deniz kıyısı
Karaya çekilmiş kayıklar,
İskele gazinosu yanda
Sulara dökülmüş ışıklar,
Üsküdar şu karşısı.

O nemli topraklara
Ana çöker yorgun argın,
Kalmış gözü arkada
Kendi ayakta kızın.

En gürültülü şarkılar
Çalarken plakta,
Onlar orda oturur
Denize bakarlar.
Avunmaya muhtaç bu gençlik
Ey kız anası ihtiyarlar,
Ey denizlerden esen serinlik.”"

Editör: Buğurcan Baştuğ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık