Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et
PC- BAŞLIK ÜSTÜ YATIK - KAMPANYA

05 Mart 2024, Salı

Uluslararası Basın Yayın Platformu - Dünyanın her yerindeyiz

Akpolat: Beşiktaş'ta sanatın ve sanatçının daima yanındayız

Akpolat: Beşiktaş'ta sanatın ve sanatçının daima yanındayız

Beşiktaş'ta düzenlenen 1. Uluslararası Beşiktaş Tiyatro Festivali başladı. Festivalin başladığını Twitter hesabından yaptığı duyuru ile paylaşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Beşiktaş'ta sanatın ve sanatçının daima yanındayız. 1. Uluslararası Tiyatro Festivalimiz eşsiz oyunlarla başladı. Biletlerini oyunlardan 1 gün önce ücretsiz olarak kültür merkezlerimizden ve Levent Hizmet Binamızdan temin edebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

"Sanatseverleri bu eşsiz oyunları izlemeye davet ediyorum"

Beşiktaş Belediye Başkanı, festival için yayınlanan videoda yaptığı konuşmasında, aşağıdaki şekilde konuştu:

"Değerli komşularım, pandemi döneminde tiyatrolar çok zor günler geçirdi. Uzunca bir süre faaliyetleri askıya alındı, ayrıca desteklerden de mahrum kaldılar. Pandemi kısıtlamalarını geride bıraktık ama tiyatrolar bu kez de yüksek faturalar altında eziliyorlar. Beşiktaş Belediyesi olarak, 7'den 77'ye halkımızı tiyatro salonlarında buluşturmak için her sezon çok sayıda oyun gösteriyoruz.

Bu yl ayrıca; Uluslararası Beşiktaş Tiyatro Festivali'nin ilkini gerçekleştiriyoruz. 5-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde; İsviçre ve İtalya'nın sevilen tiyatro gösterilerinin yanı sıra Şener Şen'in Zengin Mutfağı'nda Metin Akpınar'ın süpervizörlüğünü üstlendiği Deli Bayramı'na ülkemizin en çok izlenen oyunları da gösterilecek.

Festivalin ana sahnesi Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi dışında Akatlar ve Mustafa Kemal Kültür ve Sanat Merkezlerinde de oyunlar sahnelenecek. Katılım ücretsiz; davetiyelerinizi oyunlardan bir gün önce tüm kültür merkezlerimizden ve Belediye Hizmet Binamızdan temin edebilirsiniz.

Her yıl tekrarlanacak Uluslararası Beşiktaş Tiyatro Festivali ile ilgili detaylara web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda yer alan programdan ulaşabilirsiniz. 

Beşiktaş'ta zor günlerde sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle tüm tiyatrocuların ve tiyatroseverlerin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutluyor, sanatseverleri bu eşsiz oyunları izlemeye davet ediyorum." 

Beşiktaş Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Beşiktaş Tiyatro Festivali 5 Mart'ta başladı. 5-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde; İsviçre ve İtalya’nın sevilen tiyatro gösterilerinin yanı sıra Şener Şen’in Zengin Mutfağı’ndan, Metin Akpınar’ın süpervizörlüğünü yaptığı Deli Bayramı’na kadar ülkemizin en çok izlenen oyunları da gösterilecek.

Festivalin ana sahnesi olan Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi dışında Akatlar ve Mustafa Kemal merkezlerinde de oyun gösterimleri yapılacak. Beşiktaş’ın kültür ve sanat merkezleri Mart ayı boyunca sezonun en ilgi çekici oyunlarına ev sahipliği yapacak. Ücretsiz olarak sahnelenecek olan tiyatro oyunları için vatandaşlar davetiyelerini oyunlardan bir gün önce kültür merkezlerinden alabilecek.

Her yıl tekrarlanacak bu özel festival ile ilgili detayları aşağıda yer alan programda:

Festival Programı

5 Mart Cumartesi, 20.30
Oyun: Babamı Kim Öldürdü?
Konu: İşçiliği değişmez bir kader gibi giyinen babası geçirdiği iş kazası sonucunda yatalak kalır. Edouard (Onur Ünsal) bunun sorumlusu olarak devleti görür ve babasının başına gelen felaketten devleti sorumlu tutar. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi
Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş

7 Mart Pazartesi, 20.30
Oyun: Zwai
Konu: “ZWÄI”, seyirciyi şişeler, ip, masa ve makaradan oluşan tuhaf ve acayip bir dünyanın içinden geçiren, sanatsal açıdan görülmeye değer bir performanstır. Esther ve Jonas, sizi alışılmamış sonuçlar yaratan duygu roller-coaster’larında nazik ve heyecan verici bir yolculuğa çıkarır. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi
Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş

8 Mart Salı, 20.30
Oyun: Ben Anadolu
Konu: Binlerce yıldır Anadolu’yu var eden kadınlar, koca bir tarihe yayılan hikâyeleriyle Güngör Dilmen’in klasikleşmiş eserinde buluşuyor. Bu toprakların özünü oluşturan; toprakla, ağaçla, ürünle, masallarla, tarihle, savaşlarla, sokaklarla bir olan, Anadolu’nun farklı çağlarına tanıklık eden kadınlar Ayça Bingöl’ün yorumunda vücut buluyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Akatlar Kültür Merkezi
Adres: Akat Mah. Zeytinoğlu Cad. No:16 Beşiktaş

12 Mart Cumartesi, 16.00/20.30
Oyun: Tranquilli!!!
Konu: Tranquilli!!!, hayatından son derece memnun, karizmatik birisi. Çalışırken havuç yiyen, öğle yemeği sırasında basket oynayan birisi. Düş kuran ve objelere hayat veren bu kurgu karakter, kanatlı bisikleti sayesinde her yere ulaşmakta, büyük şehirlerde gezip, güneşi ararken deniz üzerinde uçmakta serbest. Tranquilli!!!, uçmayı düşleyen çocuklar ve yetişkinler için bir oyun. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi
Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş

13 Mart Pazar, 16.00/20.00
Oyun: Rosa
Konu: Sahnede bir kadın. Palyaço. Tek başına. Belki de değil. Rosa. Komedinin ince ama çok sağlam çizgisinde ilerleyen kışkırtıcı bir gösteri. Basit ve gerçeküstü bir sahne tasarımı ve bazen Rosa’nın düşmanca özelliklerine suç ortaklığı eden birkaç nesne, palyaço bakışıyla gündelik sıradanlıklarını dönüştürür. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi
Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş

15 Mart Salı, 20.30
Oyun: Aziz Nesin Kabare
Konu: Toplumsal sorunlara hem içimizi acıtan hem de bol kahkahalı bir pencereden bakan hicvin bu büyük ustası, tiyatro sahnesinde öyküleri ve şiirleriyle yeniden hayat buluyor. Bugün bile güncelliğini sürdüren, yüzümüzü güldüren, bize ayna tutup kendimizle yüzleştiren Aziz Nesin gerek duruşu gerek yapıtlarıyla yolumuzu aydınlatıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi
Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş 

16 Mart Çarşamba, 20.30
Oyun: Timsah Ateşi
Konu: Zıt kutuplarda yaşayan 2 kız kardeşin babalarıyla yaşadıkları çalkantılı hayatı... 1989 yılında Kuzey İrlanda’da geçen hikâye, sevgisiz bir Katolik evi, kötürüm bir baba, işlemediği bir suç yüzünden 8 yıl hapis yatan asi bir kız Fianna (Hazar Ergüçlü) ile dindar ablası Alannah’ın (Funda Eryiğit) hikâyesinde, temposu bir an bile olsun düşmeyen, sürreal, grotesk bir kara-komedi seyirciyle buluşuyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi
Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş

18 Mart Cuma, 20.30
Oyun: Şahdamarım
Konu: Ölümünün 30. yılında Dostlar Tiyatrosu Ahmed Arif’in değerli anısına bir armağan sunmak istedi. Genco Erkal onun şiir, söyleşi ve mektuplarından yola çıkarak Şahdamarım adlı bir müzikli gösteri düzenledi. Ozanın şiirlerinden bestelenen şarkıları ise sahnede Ercan ve Gökhan Çağıran kardeşler yorumluyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Akatlar Kültür Merkezi
Adres: Akat Mah. Zeytinoğlu Cad. No:16 Beşiktaş

25 Mart Cuma, 20.30
Oyun: Mahzuni Şerif
Konu: Oyun, ozanın köyünden başlayarak fırtınalarla dolu sanat yaşamını, tutukevinde yaşadıklarını, çevresini dönüştürmesini, O’nu bu ülke halkının yüreğine yerleştiren güzel türküleri eşliğinde anlatıyor; bilinmeyen yanlarını, halktan yana yaşam felsefesini aktarıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Akatlar Kültür Merkezi
Adres: Akat Mah. Zeytinoğlu Cad. No:16 Beşiktaş

26 Mart Cumartesi, 20.30
Oyun: Aşk Geçmişim
Konu: Tatlı Ekşi Tiyatro‘nun ilk prodüksiyonu olan; Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu’nun başrollerini paylaştığı Aşk Geçmişim bir Anti-Romantik komedi. 30'lu yaşlarında iki beyaz yakalı, Tom ve Amy’nin, alışmış oldukları düzen içinde giden hayatlarının “ilişki” denen “şey” ile rayından çıkma hikâyesi… Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi
Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş

27 Mart Pazar, 20.00
Oyun: Deli Bayramı
Konu: Turgut Özakman’ın 1987 yılında kaleminden dökülen “Deliler” oyunu günümüzde oynansa… Üstüne üstlük tüm karakterler DasDas’ı ele geçirse neler olur? Tüm bu deliler arada bir dönüp, 1980’li yıllara göz kırpsa bir de?
DasDas’ın yeni oyunu “Deliler Bayramı”ında tüm bu soruların cevabını bulacak, gerçek komedinin ne kadar güçlü olduğunu yıllar sonra yeniden yaşayacaksınız. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi
Adres: Dikilitaş Mah. Hakkı Yeten Cad. No:10 Beşiktaş

31 Mart Perşembe, 20.30
Oyun: Zengin Mutfağı
Konu: Usta oyuncu Şener Şen’in muhteşem performansıyla; Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansıması… Hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen köşk çalışanları da gözlerinin önünde gelişen olaylar karşısında kayıtsız kalamayacaktır. Toplumdaki değişimden her biri kendi payına düşeni alacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Mustafa Kemal Merkezi
Adres: Akat Mah. Uğur Mumcu Cad. No:8 Beşiktaş

Haber Videosu


Editör: Buğurcan Baştuğ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık