Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

19 Mayıs 2024, Pazar

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

Yurtdışından yardım yağıyor!

Yurtdışından yardım yağıyor!

Türkiye, dün arka arkaya yaşanan depremlerle sarsılırken, bütün dünyadan destek mesajları yerini arama-kurtarma çalışmalarına bıraktı… Edinilen bilgilere göre; depremden hemen Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Çin, İsrail, Meksika, Japonya, Ukrayna, Rusya ve Arap ülkelerinden üst düzey isimler ve yetkililer taziye mesajı gönderirken birçok ülkeden de destek gönderileceği duyurulmuştu.

Japonya hükümeti tarafından görevlendirilen 18 kişilik arama kurtarma ekibi, deprem bölgelerinde çalışmalara katılmak üzere Türkiye’ye geldi. Arama kurtarma ekibi şefi Hideaki Yamamoto, Japonya olarak Türk halkının yanında olduklarını söyledi. Ekip daha sonra Adana Havalimanı’na hareket etti.

Depremin üzerinden 24 saat geçerken birçok ülke yardım ekiplerini Türkiye’ye gönderdi. Dün gece Almanya’nın Köln kentinden Uluslararası Araştırma ve Kurtarma (ISAR) kuruluşundan ekipler Türkiye’ye gelirken, İsrail’den de bir yardım hamlesi geldi.

İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı insani yardım ekipleri de Türkiye’ye ulaştı. “Zeytin Dalı” adı verilen insani yardım heyeti, yardım erzaklarıyla deprem bölgesine gitti.

Okyanusun öbür tarafındaki Meksika’dan da yardım gelmeye başladı… Meksikalı arama kurtarma ekipleri Türkiye’ye doğru yola çıktı. Meksika hükümetinin paylaştığı fotoğraflarda çok sayıda askerin uçaklara erzak ve yardım malzemesi yüklediği görülüyor.

Meksika, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un talimatıyla Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Türkiye’ye 145 kişilik aramak ve kurtarma ekibi gönderdi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Genel Müdürü Bernardo Aguilar Calvo, havaalanındaki açıklamasında, “Türkiye’deki kardeşlerimize yardım etmek amacıyla Savunma Bakanlığına bağlı 93 eleman, Deniz Kuvvetlerinden 37 kişi, Kızılhaç personelinden 15 kişi Meksika Hava Kuvvetlerine ait bir uçağa binmek üzereyiz. Amaç, mümkün olan en yüksek sayıda insanı canlı olarak kurtarmaya çalışmaktır. Kısa zamanda Türkiye’ye varmayı umuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Son dönemde ilişkilerin gergin olduğu Yunanistan, felaket zamanında Türkiye’ye yardım gönderdi.Son dönemde ilişkilerin gergin olduğu Yunanistan’dan da yardım hamlesi geldi… Depremin ardından başsağlığı mesajı gönderen Yunanistan’ın Felakete Müdahale Özel Ekipleri Türkiye’ye ulaştı. Yunan hava kuvvetlerine ait bir uçakla yardım ekipmanları Türkiye’ye gönderildi.

Romanya’dan da bir ekibin Türkiye’ye gönderildiği açıklandı. Romanya’dan çekilen ve Reuters’ın paylaştığı fotoğraflarda Romanya Acil Durum biriminden müdahale ekiplerinin Türkiye’de arama-kurtarma çalışmalarına yardım etmek için harekete geçtiği duyuruldu.

Sırbistan’dan itfaiye ve yardım kurtarma ekipleri Türkiye’ye ulaştı.

ABD’DEN YARDIM MESAJI

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Yöneticisi Samantha Power, Türkiye’de meydana gelen depremlerde enkaz altında kalanlara yardım etmek üzere iki ayrı itfaiye birimine ait personeli, Afet Yardım Müdahale Ekibi (DART) olarak görevlendirdiklerini açıkladı.

Power, yazılı açıklamasında, “Bu sabah Türkiye ve Suriye’yi vuran deprem haberiyle yıkıldım. Bu, yaklaşık bir asırdır bölgede yaşanan en kötü depremdi. Binlerce insan şimdiden hayatını kaybetti ve çok daha fazlası enkaz altında kaldı. İyi dileklerim, mülteciler ve ev sahibi toplumlar da dahil olmak üzere, çoğu zaten Suriye’deki savaştan kaynaklanan acımasız kayıplarla boğuşan kurbanlar ve aileleriyle birlikte” ifadelerine yer verdi.

USAID yöneticisi, “deprem bölgesinde yardım çabalarına başlamak için Türk makamlarının yanı sıra sahadaki ortaklar ve ajanslarla yakın koordinasyon içinde çalışacak bir afet müdahale ekibinin belirlenerek göreve hazır hale getirildiğini” belirtti.

Power, Virginia’nın Fairfax ve California’nın Los Angeles ilçeleri itfaiye birimlerinden seçilen USAID Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibinin (USAR) konuşlanma sürecinde olduğunu bildirdi.

Power, DART ekibinin hala enkaz altında mahsur kalanları kurtarmaya çalışırken ABD’nin Türkiye-Suriye sınırının her iki tarafına acil, hayat kurtarıcı insani yardım sağlamayı taahhüt ettiğini vurguladı.

Öte yandan, Virginia USAR, Twitter’da, 79 üye ve 6 köpekten oluşan birliğin Türkiye’ye uçmak üzere hazır beklediği bilgisini paylaştı. USAR ekibi, Türkiye'nin İncirlik Hava Üssü’ne uçmak üzere Maryland’deki Dover Askeri Üssü’nden havalanacak.

EL SALVADOR: YARDIM UÇAĞI GÖNDERECEĞİZ

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’ye arama ve kurtarma ekibi göndereceğini duyurdu.

Twitter hesabından Türkçe paylaşımda bulunan Bukele, “El Salvador, önümüzdeki birkaç saat içinde Türkiye’ye, arama ve kurtarma, sivil koruma ekipleri, itfaiyeciler ve kurtarma köpekleriyle birlikte 100’ü aşkın personelden oluşan bir yardım uçağı gönderecek. Yıkıcı iki depremden zarar gören Türk halkı için dua etmeye devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

FRANSA: 136 KİŞİLİK ARAMA-KURTARMA EKİBİ YOLA ÇIKTI

Fransa'nın Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler dolayısıyla gönderdiği 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin yola çıktığı bildirildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Fransa İçişleri Bakanlığına bağlı 136 kişilik 2 enkaz altı arama ve kurtarma ekibinin Türkiye'ye doğru yola çıktığını belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yardım ekibiyle birlikte 10 arama kurtarma köpeğinin de gönderildiği ifade edildi. Fransa Sivil Savunma birimi de Türkiye için yola çıkan kurtarma ekibinin görsellerini Twitter'dan paylaştı. 

Güney Kore, Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen şiddetli depremin ardından Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, sosyal medya hesabından taziye mesajı yayımladı.

Yoon Suk-yeol, Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Yoon, "Kalbim bu zor zamanda Türk ve Suriye halkıyla birlikte. Kore olarak sevdiklerini kaybedenlere en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Kore Savaşı sırasında kanla yoğrulmuş bir kardeşlik olan Türkiye'ye mümkün olan her şekilde yardım etmeye hazırız" dedi.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nden yapılan duyuruda da, aşağıdaki ifadelere yer verildi:

"Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığın Türkiye’ye yardım göndermesi ile ilgili Açıklama 

Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol, son deprem nedeniyle binlerce can kaybı yaşanan Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri ve acilen destek gönderilmesi için talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Yoon, Türkiye’nin 1950 yılında Kore Cumhuriyeti komünist işgali altındayken hiç tereddüt etmeden derhal Kore’ye asker gönderdiği için kardeş ülke olduğunu belirterek, bu felakette hayatını kaybedenler ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Yoon, ayırca Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere ilgili bakanlıklara asker nakliye uçaklarını kullanarak arama kurtarma ekipleri ve acil tıbbi malzeme sevkiyatını hızlandırılmaları için talimat verdi.

Kore Hükümeti, arama kurtarma ve hasar desteğinde dünyanın en iyisi olarak değerlendirilen yaklaşık 60 uluslararası kurtarma ekibinin de dahil olduğu, hükümet düzeyinde bir yardım ekibini Türkiye’ye göndermeyi planlamaktadır."

"Türkiye’ye 99 ülke yardım teklifinde bulundu"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta  açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Şu ana kadar yardım teklifinde bulunan ülke sayısı 99. Şu anda 68 ülkeden ekipler sahada. Toplamda 8 bin 326 dost ülkelerden personel var. Şu anda ekip gönderecek ülke sayısı da 13. Yani ilave 1563 kişi daha bu önümüzdeki saatlerde, gün içinde ve gece Türkiye’ye intikal etmiş olacak.”

Çavuşoğlu, öte yandan 20’den fazla ülkeden 23 sahra hastanesi kurma teklifi geldiğini belirterek, bunların özellikle en donanımlı ikinci ve üçüncü tip olduğunu söyledi.

“Şu anda aktif hastanesi olan ülke sayısı 8, toplamda 10 sahra hastanesi var.” diyen Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan ikişer olmak üzere Hindistan, İsrail, Rusya, Özbekistan, Azerbaycan ve Polonya’nın sahra hastanesi olduğunu ifade etti.

FARKLI ÜLKELERDEN TÜRKİYE’YE 39 BİN ÇADIR TAAHHÜDÜ VAR

Çavuşoğlu, öte yandan 10 ülkeden ekipman beklendiğini belirterek, “Şu ana kadar 39 bin çadır taahhüdünde bulunan ülkeler var. Sevkiyat halinde olan çadır sayısı 11 bin 799, şu ana kadar ülkemize ulaşan çadır sayısı 2 bin 769, sevkiyatı dün akşam itibarıyla planlanan 9 binden fazla çadır var. Ama bugünkü yaptığımız çalışmalarla bu sayıyı daha da artıracağız.” bilgisini verdi.

Bakan Çavuşoğlu, konteyneri yapmanın ya da yurt dışından getirmenin zaman aldığını, bu nedenle önceliklerinin çadır olduğunu ifade etti.

KIŞ KİTLERİ TEMİN EDİLECEK

Bakan Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığındaki Afet Koordinasyon Toplantısı’nda çadır temini konusunu ele aldıklarını ifade ederek, “Bu 10 bin çadıra ilaveten 5 bin 500 çadır da Romanya’da var. Hemen arkadaşlarımız harekete geçti, oradan tırlarla o çadırları getireceğiz. Ürdün’den uçakla getireceğiz. Moldova’da kış kitleri var, onları da temin ediyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan Bangladeş ve Pakistan’dan çadırların geldiğini kaydeden Çavuşoğlu, bu çadırların üretildiği Çin’deki fabrikalarla temasa geçtiklerini ve bu konuda da çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, yurt dışından deprem bölgesine gelen heyetlere tercüme konusunda yardımcı olan gönüllü 3 öğrenciyi tanıtarak, “böyle duyarlı Türk gençleriyle her şeyin üstesinden gelebileceklerini” söyledi. 

İnsani yardım için Türkiye-Ermenistan kara sınırı 35 yıl sonra açıldı

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası büyük yıkım yaşayan ve 10 binlerce vatandaşını kaybeden Türkiye’ye Ermenistan’dan da insani yardım geldi. Ermenistan’dan gelen insani yardım için Türkiye-Ermenistan kara sınırı da yıllar sonra açıldı.

 

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vahan Hunanyan Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında, “Bugün Ermenistan, Türkiye’ye insani yardım gönderdi. İnsani yardım taşıyan TIR’lar sınırdaki Margara köprüsünü geçerek deprem bölgesine doğru yola çıktı” dedi.

Editör: Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Anket

YAYINLARIMIZI GÜVENİLİR BULUYORMUSUNUZ?..

yukarı çık