Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

19 Mayıs 2024, Pazar

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan açıklama!

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan açıklama!

Edinilen bilgilere göre; Mehmetçiğin depremde de milletin yanında, görevinin başında olduğunu belirten Bakan Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri; aynı zamanda terörle mücadele, hudut görevlerini de azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Deprem sabahı, geri dönüp bir bakmak gerekirse saat 05.00'te göreve gelen komutanlar ve ilgili personel ile Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve bunlara bağlı karargâh ve birlikler tüm imkânlarıyla arama-kurtarma, ulaştırma, güvenlik, barınma ve iaşe gibi yaraların bir şekilde sarılması için seferber olmuştur. Şu anda da bu minval üzere devam etmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, sahada 26 bin 211 personeliyle deprem dışında da birlik ve karargâhlarla 24 saat esasına göre görevini sürdürdüğünü bildiren Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgedeki faaliyetlerin kolaylaşması için azami gayret göstermekte ve kolaylaştırıcı bir rol oynamaktadır. Bu çerçevede 54 taburumuz ve 29 doğal afet arama-kurtarma timimiz sahada görev yapmaktadır. Deprem olduktan hemen sonra kriz merkezlerini kurup karargâhların çalışmasından itibaren ilk yapmaya çalıştığımız husus, bölgenin acil ihtiyacı olan arama-kurtarma timlerinin, personel ve malzemesini deprem bölgesine ulaştırmak oldu. Bu manada bir “Hava Yardım Köprüsü” kuruldu ve o günden beri de bu köprü büyük bir azimle kararlılıkla çalışmaktadır. Şu ana kadar 841 sorti icra edilmiştir, bu konuda 63 uçak görev yapmakta.

Ayrıca bölgedeki hava durumunu ve genel durumu görmek için de İHA'larımız, SİHA'larımız sürekli faaliyet göstermekte, 45 İHA ve SİHA görev yapmakta. Helikopterlerimiz bizim için çok önemli. Belirli havaalanlarına kadar gelindikten sonra personel ve malzemenin deprem bölgesinde ihtiyaç sahibi olan yerlere ulaştırılabilmesi için helikopterlerimizin rolü çok büyük. Bu manada da 57 helikopterle şu ana kadar 840 sorti icra edildi."

GÜNDE 50 BİN KİŞİYE SICAK YEMEK VEREBİLECEK KAPASİTEYE ULAŞTIK

Hatay Havalimanının kapalı olmasının bölgede personel ve malzeme konusunda bazı gecikmelere sebep olduğunu belirten Bakan Akar, "Büyük bir süratle gerçekleştirilen çalışmalar sonunda havaalanının hizmete girmesiyle işlerimizin çok daha kolaylaşacağını değerlendiriyorum." dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının, nakliye koridoru oluşturarak bölgedeki ihtiyaçları karşılamaya çalıştığını bildiren Bakan Akar, bir taraftan bölgedeki yaralıların daha emin yerlere götürülmesi için seferler yapılırken, diğer taraftan da ihtiyaç duyulan personel ve malzemenin de yurt içinden bölgeye taşındığını söyledi.

Deniz Kuvvetlerine ait 24 gemi ve 5 helikopterin İskenderun Körfezi'nden bölgedeki faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Bakan Akar, şu bilgileri verdi:

"Sancaktar ve Bayraktar gemilerimizi, Rol 2 hastane olarak tahsis ettik ve Sağlık Bakanlığımızla koordineli bir şekilde vatandaşlarımıza sağlık hizmeti vermeye başladı. Bunun yanı sıra vatandaşlarımızın ilk anda ihtiyacı olan yiyecek ihtiyacını karşılamak üzere ilk andan itibaren kumanya ve çorbaların dağıtılmasıyla bir ölçüde acil ihtiyacı karşılamaya çalıştık. Şu ana kadar vatandaşlarımıza 700 bin kumanya dağıtıldı. Bilahare olaylar geliştikçe bölgede 61 sahra mutfağıyla 16 sahra fırını kurarak bu fırın ve mutfaklarla 502 bin ekmeği de vatandaşlarımıza dağıttık. Şu anda günde 50 bin kişiye sıcak yemek verebilecek kapasiteye ulaştık ve bunu da artırma gayretlerimizi sürdürüyoruz.

Bu arada 72 çadır kentte Mehmetçik, 19 bin çadırın kurulmasını sağladı. Ayrıca bölgede 17 ilçe ve 147 köye de karadan ve havadan ulaştırılması gereken malzemelerin intikali sağlandı. Ayrıca gidilen o ilçe ve köylerden de hasta ve yaralı vatandaşlarımızın nakli de desteklendi. Ayrıca akaryakıtta herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için kendi depolarımızdan, özel depolardan ve ilave depolardan da istifade etmek suretiyle şu ana kadar bölgede hem kamu kurum ve kuruluşlar hem de vatandaşlarımıza 655 ton akaryakıtı dağıttık. Bu konuda yine çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhtiyaçlara göre ilave desteği de sağlayacağız, sürdüreceğiz inşallah."

BÖLGEDEKİ TÜM ASKERÎ TESİSLER VATANDAŞLARIN KULLANIMINA AÇILDI

Vatandaşların yaptığı yardımların bölgeye ulaşmasıyla lojistik üsse ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Bakan Akar, bu konuda ilgili valiliklerle gerekli koordinasyon sonrası şu ana kadar deprem bölgesindeki 8 ilde 19 lojistik üs kurulduğunu söyledi.

Söz konusu lojistik üslerin yer, personel ve araç tahsisi konusunda da ilgili valiliklerle ve AFAD ile koordinasyonun yapılarak gerekli desteklerin sürdüğünü belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Gelen yardımların bir an önce ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşması için her türlü gayreti gösterip desteği sağlıyoruz. Bunun yanı sıra bölgedeki tüm askerî tesislerimizi de vatandaşlarımızın kullanımına açarak acil ihtiyaçların karşılanması, yiyecek, içecek, barınma, zorunlu ihtiyaçlar gibi bebeklerin, çocukların bakımına destek sağlamak gibi küçük de olsa bazı sağlık hizmetlerinin sağlanması gibi çalışmalarla da arkadaşlarımız vatandaşlarımızla omuz omuza çalışmalarını sürdürüyorlar. Bunun yanı sıra malum yaz aylarında kullanılan özel eğitim merkezleri var. Bunlar da yine vatandaşlarımız hizmetine açıldı. Şu ana kadar da 850'den fazla vatandaşımız burada misafir edilmektedir.

Hatay özeline baktığımızda da burada sahada 5 binden fazla Mehmetçik görev yapmakta. Bunlar 18 tabur ve 6 doğal afet, arama-kurtarma timinden ibaret. Bunlar hem kurtarma çalışmalarına katılıyor hem yaşam destek çalışmalarında faaliyet gösteriyorlar. Ayrıca jandarma ve polisle de asayiş destek kollarında beraber çalışıyorlar. Bunun yanı sıra irili ufaklı 25 çadır kentte de toplam 3 bin 500 çadırın kurulmasında, Mehmetçik faaliyet gösterdi. Antakya özelinde 26 sahra mutfağı, 3 fırın bulunmakta. Şu anda geldiğimiz kapasite itibarıyla da 40 bin kişiye günlük sıcak yemek dağıtabilecek bir noktaya geldik."

NATO’DAN 2 BİN KİŞİLİK ÇADIR KENT

Yurt dışından bazı yardımların da geleceğini bildiren Bakan Akar, bu desteklerin ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılması için gerekli planların yapıldığını söyledi.

Gelecek yardımlar konusunda bilgi veren Bakan Akar, "Bunların başında gelenlerinden biri NATO tarafından planlanıp buraya gönderileceği söylenen 2 bin kişilik bir çadır kent. Bu çadır kentin İskenderun Limanı'na ulaşmasından sonra karadan ve havadan bunların bölgeye nakli için gerekli planlamayı yaptık. Önümüzdeki günlerde buradaki sıkıntıyı bir nebze de olsa giderilmesinde bu çadır kentin katkı sağlayacağını değerlendiriyorum." dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu zor günlerde de diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlarla iş birliği hâlinde, milletin emrinde ve ilk andan itibaren görevini başında olduğunu söyleyen Bakan Akar, "Hâlâ 'Asker nerede?' diyen körler, sağırlar var. Bu fitnedir, fesattır. Mehmetçiğin emeğine saygısızlıktır. Bunun da altını burada çizmek istiyorum. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza, silah ve mesai arkadaşlarıma da Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İnşallah bugün de yarın da canlı olarak enkazdan çıkacaklar konusunda yine sürprizler bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Editör: Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Anket

YAYINLARIMIZI GÜVENİLİR BULUYORMUSUNUZ?..

yukarı çık