Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et
bmg başlık üstü yayınlar 1000

28 Şubat 2024, Çarşamba

Uluslararası Basın Yayın Platformu - Dünyanın her yerinde

Kahramanmaraş depremine diğer ülkelerden yardım

Kahramanmaraş depremine diğer ülkelerden yardım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası yardımlar için temas hatlarının açıldığını, NATO ve Avrupa Birliği’ne ek olarak 45 ülkenin yardım tekliflerinin Ankara’ya ulaştığını söyledi. Edinilen bilgilere göre; Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, acil sağlık ekiplerinin depremden etkilenen kişilere temel sağlık hizmeti sağlamak için etkinleştirildiğini söyledi.

Hindistan hükümeti, Hindistan Ulusal Afet Müdahale Gücü'nden özel eğitimli köpek ekipleri ve ekipmanlarına sahip 100 personelden oluşan iki ekibin arama kurtarma operasyonları için afet bölgesine uçmaya hazır olduğunu belirtti.

Türk yetkililerle koordineli olarak sağlık ekipleri hazırlanıyor ve yardım malzemeleri gönderiliyor.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 100 kişilik iki IL-76 uçağının gerekirse Türkiye'ye uçmaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Suriye'ye Rusya'dan yardım teklifinde bulundu, gerekli yardımı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Tayvan itfaiye teşkilatı 130 kişilik bir ekibi, beş arama köpeği ve 13 ton yardım malzemesinin Türkiye'ye gitmeye hazır olduğunu belirtti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye ve Suriye'de çok sayıda can kaybına neden olan yıkıcı deprem haberinin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kurbanların ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ermenistan yardım sağlamaya hazır" dedi.

Avrupa Birliği "kriz müdahalesini" görüşecek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye ve Suriye'yi etkileyen depremlerin ardından Pazartesi gecesi bir “kriz müdahalesi” toplantısı düzenleyecek.

Bu akşam yaplacak görüşmede Avrupa Komisyonu işbirliğinde AB destek önlemleri koordine edilecek.

AB, deprem sonrası sahadaki ilk müdahale ekiplerini desteklemek için 10 ekibin seferber edildiği bildirildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupa Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic, Türkiye'deki depreme ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

AB’nin arama kurtarma ekiplerini seferber ettiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sahadaki ilk müdahale ekiplerini desteklemek için Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya ve Romanya'dan 10 'Şehirde Arama ve Kurtarma' ekibi hızla seferber edildi.

"İtalya ve Macaristan da Türkiye'ye kurtarma ekibi göndermeyi teklif etti.

AB'nin Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi, gerekirse daha fazla desteği koordine etmek için Türkiye'deki yetkililerle doğrudan temas halinde."

İspanya, kent kurtarma ekipleri de Türkiye'ye gitmeye hazırlanıyor. İspanya İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve diğer yetkililer koordineli bir şekilde çalışıyor.

Bulgaristan'dan 59 kişilik ekip, Edirne'den giriş yaptı

Bulgaristan'dan 19 kurtarma aracıyla yola çıkan 59 kişilik ekip, Edirne'deki Kapıkule Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş yaptı.

Deprem bölgesinde arama çalışmalarına katılacak olan Bulgaristan arama kurtarma ekibi sorumlusu Kaloyan Donçev, "Biz, sizinle komşuyuz ve sizin yaşadığınız her kötü şey bizi çok ciddi derinden etkiliyor. Sizin Türkiye’de çok fazla hazırlığınız olduğunu biliyorum ve gereken her şeyi yapıyorsunuz. Fakat biz komşu olarak göz yumamazdık" dedi.

Yunanistan'dan taziye ve dayanışma mesajları

Yunanistan'da devlet yetkililerinin yanı sıra tüm siyasi partiler Türk halkının yaşadığı faciadan duydukları derin üzüntülerini paylaşan mesajlar yayınladı.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra TV kanallarına yaptığı canlı açıklamasında, “Yardım amacıyla Yunan EMAK (enkaz ve itfaiye) birimlerinin Türkiye’ye gönderildiğini" söyledi ve “Türkiye’nin talep etmesi halinde depremzedelere ilaç, çadır, battaniye ve sağlık ekipleri göndermeye hazır olduklarını” belirtti.

Yapılan açıklamaya göre Miçotakis’in talimatından sonra C-130 askeri nakliye uçağı, 21 EMAK itfaiye/enkaz kurtarma komandosu, 2 enkaz kurtarma köpeği, 5 doktor, Yunan deprem dairesi başkanı sismolog Efthimios Lekkas, Türkiye’ye gönderildi.

Atina Ortodoks Kilisesi Başpiskopos’u İeronimos da “Dost Türk halkına geçmiş olsun" açıklamasını yaptı.

Hollanda'dan ekip ve Belçika'dan acil yardım paketi

Hollanda Kızılhaçı, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için bir yardım kampanyası başlattı.

Kızılhaç’tan yapılan açıklamada, “Enkaz, toz, umutsuzluk, üzüntü. Saniyeler içinde, büyük bir deprem Türkiye ve Suriye'deki insanların hayatını tamamen paramparça etti. Enkaz altındaki insanları aramak, tıbbi yardım sağlamak ve her şeyini kaybetmiş insanlara bakmak için yardım edeceğiz” dendi.

Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’ne bağlı 65 kurtarma görevlisi ve 8 özel eğitimli köpek, Türkiye’ye hareket etti.

Yerel saatle 19:00 civarında Eindhoven’den hareket eden Hollanda kurtarma ekibine, 15 ton ağır kurtarma ekipmanı bulunan bir kargo uçağı da eşlik ediyor.

Ekipte, asker, polis, itfaiye ekibi ve ambulans görevlileri yer alıyor.

Belçika hükümeti de Türkiye’deki depremzedeler için sağlık ekibi göndermeyi kararlaştırdı. Ekibin kaç kişi olacağı ve ne zaman hareket edeceği planlanıyor.

Belçika’daki Flaman hükümeti, Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenenler için, 200 bin euroluk bir acil yardım paketi oluşturdu.

Yerel hükümetin Başbakanı Jan Jambon, Dışişleri Bakanlığı bütçesinden ayrılan 200 bin euroluk acil yardımın hızlı ve hedefli bir şekilde nasıl kullanabileceğini araştırdıklarını söyledi.

Jambon, “Daha fazla yardıma ihtiyaç olduğu ortaya çıkarsa, bu rakam daha da artırılacak. Hükümet olarak bunu inceleyeceğiz” dedi.

Fransa'dan 139 kişilik kurtarma ekibi Türkiye'ye doğru yola çıkıyor

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medyada yaptığı paylaşımda 139 arama kurtarma görevlisinin Türkiye'ye gideceğini açıkladı.

Darmanin, "[Fransa] Cumhurbaşkanı'nın talebi üzerine, sivil savunmadan 139 arama kurtarma görevlisi Avrupa dayanışma mekanizması kapsamında bu akşam Türkiye'ye gitmek üzere yola çıkacaktır. Fransa bu korkunç koşullarda Türkiye ile tam dayanışma içindedir" yazdı.

İtalya’dan arama kurtarma için ilk ekip yola çıktı

DHA'ya göre İtalya İçişleri Bakanlığı’na bağlı acil durum ve itfaiye ekiplerinden oluşan ilk sivil savunma ekibinin, deprem sonrasında arama kurtarma çalışmalarına katılmak için yola çıktığı belirtildi.

ABD: Etkilenenlere yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız

ABD Başkanı Joe Biden, depremden etkilenen bölgelere acil destek yetkisi verdiğini ve yönetiminin Türkiye'de yetkililerle yakın temasta çalıştığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, depremle ilgili yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu:

"ABD, Türkiye'yi ve Suriye'nin kuzeybatısını vuran bu büyük depreme şimdiden yanıt veriyor. Ekibime, bölgenin neye ihtiyacı olduğunu belirlemek için önümüzdeki günlerde Türkiye'deki yetkililer ve insani yardım ortaklarımızla yakın temas halinde olmaları talimatını verdim.

"Türkiye'ye ilkyardım desteğimiz başladı ve Suriye'deki ABD destekli insani yardım kuruluşları ile çalışarak depremlerin etkilerine yanıt veriyoruz. Önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda bu depremlerlerden etkilenenlere yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız. "

İngiltere, Türkiye'ye 76 kişilik bir arama kurtarma ekibi dahil acil destek gönderiyor

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda, İngiltere'nin Türkiye'ye acil destek gönderdiğini söyledi.

Cleverly'nin açıklamasında şu sözlere yer verildi:

"İngiltere 76 kişilik bir arama kurtarma ekibi, ekipman ve kurtarma köpekleri de dahil olmak üzere Türkiye'ye acil destek gönderiyor. Suriye'de İngiltere tarafından finanse edilen Beyaz Baretliler acil duruma yanıt vermek için kaynaklarını seferber etti. Gerektiğinde daha fazla destek sağlamaya hazırız."

İsrail'den yardım

İsrail yetkilileri de Türkiye ve Suriye'ye arama kurtarma ve sağlık ekipleri göndereceğini bildirdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Dünya çapında ve bize yakın bölgelerde yaptığımız şey bu" dedi.

Netanyahu, Türkiye hükümetinin isteği üzerine bu kararın verildiğini belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, "İsrail Devleti adına Türkiye'nin güneyinde yaşanan deprem nedeniyle Türk halkına derin üzüntülerimi bildiririm. Kalbimiz depremden zarar görenlerin yanında. Dışişleri Bakanlığımızı bir acil yardım programı hazırlamak için görevlendirdim" dedi.

Özbekistan’dan 100 kişilik arama kurtarma ekibi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in talimatıyla Türkiye’ye insani yardım, özel ekipman ve 100 kişilik arama kurtarma timi gönderileceği açıklandı.

Güney Kore, Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen şiddetli depremin ardından Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, sosyal medya hesabından taziye mesajı yayımladı.

Yoon Suk-yeol, Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Yoon, "Kalbim bu zor zamanda Türk ve Suriye halkıyla birlikte. Kore olarak sevdiklerini kaybedenlere en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Kore Savaşı sırasında kanla yoğrulmuş bir kardeşlik olan Türkiye'ye mümkün olan her şekilde yardım etmeye hazırız" dedi.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nden yapılan duyuruda da, aşağıdaki ifadelere yer verildi:

"Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığın Türkiye’ye yardım göndermesi ile ilgili Açıklama 

Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol, son deprem nedeniyle binlerce can kaybı yaşanan Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri ve acilen destek gönderilmesi için talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Yoon, Türkiye’nin 1950 yılında Kore Cumhuriyeti komünist işgali altındayken hiç tereddüt etmeden derhal Kore’ye asker gönderdiği için kardeş ülke olduğunu belirterek, bu felakette hayatını kaybedenler ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Yoon, ayırca Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere ilgili bakanlıklara asker nakliye uçaklarını kullanarak arama kurtarma ekipleri ve acil tıbbi malzeme sevkiyatını hızlandırılmaları için talimat verdi.

Kore Hükümeti, arama kurtarma ve hasar desteğinde dünyanın en iyisi olarak değerlendirilen yaklaşık 60 uluslararası kurtarma ekibinin de dahil olduğu, hükümet düzeyinde bir yardım ekibini Türkiye’ye göndermeyi planlamaktadır."

Editör: Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık