Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et
bmg başlık üstü yayınlar 1000

28 Şubat 2024, Çarşamba

Uluslararası Basın Yayın Platformu - Dünyanın her yerinde

Hatay’da art arda iki deprem! Yıkılan binalar, enkaz altında kalanlar ve yaralılar var

Hatay’da art arda iki deprem! Yıkılan binalar, enkaz altında kalanlar ve yaralılar var

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerde enkaz kaldırma çalışmaları sürerken bölgeden korkutan deprem haberleri geldi. Edinilen bilgilere göre; Hatay’ın Defne ilçesinde saat 20.04’te yerin 16.7 kilometre derinliğinde ve 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

5.8 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA

Samandağ ilçesinde saat 20.07’de bir deprem daha oldu. 5.8 büyüklüğündeki depremin yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleştiği öğrenildi.

Samandağ’da saat 20.13’te 3.9 büyüklüğünde, saat 20.14’te de 4.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Samandağ’da saat 20.19’da ve 20.24’te 5.2 büyüklüğünde iki deprem daha oldu.

CAN KAYBI 6’YA YÜKSELDİ

Antakya Gazi Mahallesi Şehit Murat Nuraydın Caddesi’nde yıkılan binanın enkazında kalan 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Can kaybı 6’ya yükseldi. 18'i ağır 294 kişi yaralandı.

FUAT OKTAY: HASTANEYE GETİRİLEN 8 YARALIMIZ VAR

Depremler birçok ilde etkili şekilde hissedildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz” dedi.

Oktay, yaptığı açıklamada “En son aldığımıza göre 20 artçı deprem oldu ve daha da devam ediyor. Şu ana kadar 28 ihbar mevcut, her bir ihbarı tek tek değerlendiriyoruz. Hastaneye getirilen 8 yaralımız var. Karaçay Barajı ile ilgili bir söylenti yayıldı. Yapılan ön değerlendirmeye göre şuan herhangi bir risk yok” şeklinde konuştu.

BAKAN SOYLU: SAMANDAĞ VE DEFNE’DE YIKIM VAR

Bir televizyon kanalına açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Samandağ ve Defne’de yıkım olduğu bilgisini aldık” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilendiği için boşaltılan Şehit Pamir Caddesi’ndeki bir binanın yıkıldığı öğrenildi.

YOL ÜZERİNDE ÇÖKME

Depremler nedeniyle Antakya’da bir yolun üstünde çökmelerin meydana geldiği görüldü.

İSKENDERUN’DA 3 KATLI BOŞ BİNA YIKILDI

Şehit Polis Abdullah Sinan Şirinoğlu Caddesi'nde bulunan 3 katlı boş bina deprem nedeniyle çöktü.

Önceki depremde ağır hasar görmesi nedeniyle boşaltılan binanın kiracısı Suriye uyruklu Mahmut Alcar, ailesinin Suriye'ye gittiğini, bu sabah da eşya almak için eve girdiğini söyledi.

Evini tahliye ettiğini ancak eşyalarını henüz alamadıklarını dile getiren İsmail Turan da berber dükkanında kaldıklarını aktardı.

Bugünkü depremde yan binanın evlerinin üzerine yattığını kaydeden Turan, “Köye gideceğim şimdi. Bu mahallede doğduk ama İskenderun da Antakya da bitti” dedi.

LÜTFÜ SAVAŞ: ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı canlı yayında, bazı binaların yıkıldığını ve enkaz altında kalan vatandaşların olduğunu söyledi.

GAZİANTEP’TE METRUK BİR BİNADA KISMİ ÇÖKME VAR

Gaziantep Valisi Davut Gül, depremlerle ilgili ihbarların değerlendirildiğini aktararak “An itibarıyla bir metruk binada kısmi çökme olup herhangi bir can kaybı bulunmamaktadır. Lütfen ağır hasarlı binalardan uzak durunuz. Geçmiş olsun” dedi.

ADANA VALİSİ’NDEN ‘İKİ BİNA YIKILDI’ İDDİALARINA YANIT

Adana Valisi Süleyman Elban, depremler nedeniyle kentte olumsuz gelişme yaşanmadığını belirtti.

Çukurova ilçesi Turgut Özal Bulvarı'nda iki binanın yıkıldığına ilişkin iddiaların doğru olmadığını söyleyen Elban, gerekli kontrollerin yapılmaya devam ettiğini kaydetti.

Bu arada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesindeki bazı hasta ve refakatçilerinin, depremin ardından sedyelerle hastane bahçesine çıktıkları görüldü.

AHMET ERCAN: AĞIR HASARLILAR GÖÇTÜ

Prof. Dr. Ahmet Ercan son Hatay depremine ilişkin yaptığı değerlendirmede “M6,4'lük depremde ağır hasarlılar göçtü, orta hasarlılar ağır hasarlı, az hasarlılar orta hasarlı, hasarsızlar az, orta hasarlı duruma dönüştü. Az hasarlı yapılar içinde olmak üzere tüm yapılar güvenlik için yıkılmalıdır. Yoksa kıyım olur” dedi.

TRAFİKTE YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Sarsıntıların etkisiyle vatandaşlar arasında oluşan panik nedeniyle cadde ve sokaklarda trafik yoğunluğu yaşanıyor.

HATAY VALİSİ: BAZI İHBARLAR ALDIK

Ağır hasarlı binaların yıkıldığı yönünde ihbarlar alınırken, devriye görevinde bulunan ekipler, vatandaşları binaların çevresinden uzaklaşmaları konusunda sürekli uyarılarda bulundu. Bazı bölgelerden ambulans sesleri duyulurken, vatandaşların tedirgin olduğu gözlendi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor” dedi.

HATAY’DA VALİLİK BİNASI KULLANILAMAZ HALE GELDİ

6 Şubat tarihli depremde hasar gören tarihi Hatay Valiliği binası, 20.04’te merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesinde meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde ağır hasar aldı. Büyük bir kısmı yıkılan bina kullanılamaz hale geldi. Polis bina çevresinde güvenlik önlemi aldı. Yaşanabilecek olası bir yıkıma karşı binaya kimse yaklaştırılmıyor.

ANTAKYA’DA İKİ HASTANE BOŞALTILDI

Deprem sırasında Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde büyük panik yaşandı. Durumu iyi olan hastalar, personelin yönlendirmesiyle hastane bahçesine çıkartılırken, yoğun ve yataklı hastalar ise refakatçileri ve hastane çalışanlarının yardımıyla binadan çıkartıldı. Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalar daha sonra ambulanslarla sahra hastanelerine taşındı.

İskenderun Devlet Hastanesi’nin Numune Mahallesi’ndeki yeni hizmet binasında yoğun bakım servisinde yatan 9 hasta tedbir amacıyla Dörtyol Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Hastanenin acil servis hizmetleri de bahçeye kurulan sahra hastanesinde verilmeye başlandı.

DEPREMZEDELER ÇADIRLARDAN DIŞARIYA KAÇTI

Depremin vurduğu illerde 15 gündür beşik gibi sallanan bölgede vatandaşların, çadır kentlerde sarsıntı ile birlikte dışarıya kaçıştıkları görüldü. Bazı çadırlarda ise deprem sırasında sobaların yıkıldığı belirtildi.

KARAMAN’DA DEPREMZEDELER SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremin, ardından yaklaşık 10 bin depremzede Karaman’daki KYK yurtlarına yerleştirildi. Bu akşam ise Hatay’da art arda meydana gelen depremler kentte şiddetli hissedilirken, yurtta kalan depremzedeler panikle sokağa çıktı.

Panik nedeniyle ihbarlar üzerine yurtların bulunduğu adreslere çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Sinir krizi geçirenlere ambulanslarla müdahale edildi. Bazı depremzedelerin ise kaldırım kenarlarına oturup, ağladığı görüldü.

AFAD’DAN DENİZ UYARISI

Depremlerin ardından AFAD’dan uyarılar yapıldı. AFAD’ın Twitter hesabındaki paylaşımda ‘Önemli’ notuyla “Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin” denildi.

AFAD’dan yapılan yeni paylaşımda ise şöyle denildi:

* “Hatay'da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremler sonrasında, ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir.

* Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm'e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.”

AFAD Başkanı Yunus Sezer de “Hatay ilimizde meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremler sonrasında, ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Ekiplerimiz, gelen ihbarlara hızla yönlendirilmiştir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

AFAD: DENİZ SEVİYESİ UYARISI KALDIRILDI

Depremlerin ardından AFAD’dan uyarılar yapıldı. AFAD’ın Twitter hesabındaki paylaşımda ‘Önemli’ notuyla “Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin” denildi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer de “Hatay ilimizde meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki depremler sonrasında, ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Ekiplerimiz, gelen ihbarlara hızla yönlendirilmiştir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

AFAD’dan deniz seviyesi uyarısıyla ilgili yapılan yeni açıklamada “Hatay’daki depremlerin ardından Kandilli Rasathanesi’nin uyarısıyla tedbir amaçlı verilen deniz seviyesi yükseltisine yönelik uyarı, değerlendirmeler sonucunda kaldırılmıştır” denildi.

MERSİN VE ANTALYA VALİLİKLERİ DE UYARDI

Mersin ve Antalya Valilikleri, Twitter hesabından yaptıkları paylaşımlarda “Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur” uyarılarında bulundu.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Editör: Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Anket

YEREL SEÇİMLERE DOĞRU!.. İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU'NU BEŞİKTAŞLILARA SORDUK!..

yukarı çık