Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

24 Mayıs 2024, Cuma

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

Erdoğan: Türkiye’yi dünyanın en güçlü devletleri seviyesine çıkaracağız

Erdoğan: Türkiye’yi dünyanın en güçlü devletleri seviyesine çıkaracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reyhanlı Barajı ve çeşitli tesislerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için omuz omuza mücadele eden bir ecdadın mirasçısı olarak, inşallah daha çok başarılara birlikte koşacağız. Amacımız ülkemizi, siyasi ve ekonomik olarak her alanda dünyanın en güçlü devletleri seviyesine çıkarmaktır” dedi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı'ndan edinilen bilgilere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı yükseltilmesi ve Hatay içme suyu arıtma tesisi açılış törenine, video konferans yöntemiyle katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

“HATAY'I HER ALANDA SUYUN BEREKETİNE KAVUŞTURUYORUZ”

Açılışı yapılan eserlerin Hatay’a ve Türkiye’ye kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reyhanlı Barajı'nın Amik Ovası'nın taşkınlardan korunmasını ve sulanmasını sağlayacak, toprakların bereketini artıracak önemli bir yatırım olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, barajın sulayacağı 585 bin dekar arazinin çiftçilere 451 milyon lirayı aşkın gelir artışı ve 52 binden fazla kişiye de ilave istihdam sağlayacağını da aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin Çayı'nın suyunu baraja aktaracak ülkenin en uzun regülatörü ve en yüksek kapasiteli iletim hattının da bu projenin önemli bir parçası olduğunu belirtti.

Tahtakale Barajı’nın da kapasitesinin artırıldığını ve böylelikle taşkınların önüne geçilmesinde büyük fayda sağlanacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sulamasıyla taşkın korumasıyla içme suyu arıtmasıyla Hatay'ı her alanda suyun bereketine kavuşturuyoruz. Tabii Hatay'a yaptığımız baraj, sulama ve içme suyu yatırımları bunlardan ibaret değil. Son 18 yılda bu çerçevede Hatay'a 3 milyar liraya yakın yatırımla yedi baraj, üç gölet, 13 sulama tesisi, 81 dere ıslahı, beş içme suyu tesisi inşa ettik. Ayrıca hâlen iki barajın, iki göletin, 15 sulama tesisi, beş dere ıslahı ve bir içme suyu tesisinin inşası sürüyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin, dünyadaki kriz merkezlerinin tam göbeğinde yer almasına rağmen dimdik ayakta olmasını, birlik ve beraberliğinin gücü yanında her alandaki sağlam altyapısına borçlu olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 18 yılın her günü Türkiye’ye yeni eserler kazandırdıklarını, eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, ulaşımdan enerjiye, tarımdan sanayiye kadar her alanda Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanları beşe, 10’a katlayan yatırımları hayata geçirdiklerini anlattı.

“GÜNEY SINIRIMIZDA İSTİKRAR SAĞLANANA KADAR SAHADA AKTİF BİR ŞEKİLDE YER ALMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

“Türkiye geliştikçe, büyüdükçe, güçlendikçe, uluslararası alanda da gerektiğinde en zorlu mücadelelere girerek haklarını daha iyi savunabilir seviyeye geldi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınının etkisiyle yeniden şekillenen küresel dünya düzeninde Türkiye’nin hak ettiği yeri alması için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’den Libya’ya, Doğu Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar her yerde dostlarımızın, kardeşlerimizin, mazlumların yanında yer alırken, aynı zamanda kendi geleceğimizi de şekillendiriyoruz” diye konuştu.

Hatay’ın, Suriye meselesinde en çok bedel ödemiş, en çok yük taşımış şehirlerin başında yer aldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bombalı saldırılardan sığınmacı akınına kadar her türlü sıkıntıya göğüs gererek dünyaya insanlık ve kardeşlik dersi veren Hataylıların her birine şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum” ifadesini kullandı.

Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve İdlib harekâtları ile Türkiye sınırında kurulmaya çalışılan terör koridorunu yıkarken Suriyelilerin de yalnız olmadığını gösterdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan,  şu değerlendirmelerde bulundu: “Biz Suriye güvende ve huzur içinde olmadan Hatay’dan ve diğer sınır illerimizden başlayarak Türkiye’nin de güven ve huzur içinde olmayacağını biliyoruz. Tıpkı Balkanlar’da, tıpkı Kafkaslar’da, tıpkı Akdeniz’de olduğu gibi bu uzun güney sınırımızda da istikrar sağlanana kadar sahada aktif bir şekilde yer almayı sürdüreceğiz. Terör örgütlerine ve onların kullanan güçlere ses çıkarmayanların konu Türkiye olunca her türlü ahlaki ilkeyi, hakkı, hukuku bir kenara bırakmaları bizi yolumuzdan döndürememiştir, döndüremeyecektir.”

“BİZ KENDİ YOLUMUZDA İLERLEMEKTE KARARLIYIZ”

“Suriye’de hâlen var olan terör bölgeleri ya bize söz verildiği şekilde temizlenir ya da biz gider bunu kendimiz yaparız” uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’de yeni bir insanlık trajedisi yaşanmasına yol açacak hiçbir adımı asla kabul etmeyeceklerinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her konuda olduğu gibi Suriye’deki meselelerin çözümünde de tercihlerinin barış ve siyasi yollar olduğunu kaydederek, “Sabrımızı zorlayan tacizler ve provokatif saldırılara hak ettikleri cevabı vermekte tereddüt göstermeyeceğiz. Tüm dünya bu noktaya gelene kadar biz kendi yolumuzda ilerlemekte kararlıyız” dedi.

Türkiye’nin en büyük zenginlik ve güçlerinden birinin de farklı köken, inanç, meşrep sahibi vatandaşlarını aynı çatı altında ortak hedefler doğrultusunda birleştirebilme başarısı olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini, devletimizin gücünü kırmak için harekete geçenlerin hedefinde hep bu toplumsal zenginliğimiz yer almıştır. Geçmişte bunun acısını çok çektik, siyasi ve sosyal gerilimlerin ülkemize ağır maliyetleri olmuştur. Hamdolsun milletimiz bu oyunu görmüş ve kısa sürede yeniden ortak hedefler etrafında toplanmayı başarmıştır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için omuz omuza mücadele eden bir ecdadın mirasçısı olarak, inşallah daha çok başarılara birlikte koşacağız. Amacımız ülkemizi, siyasi ve ekonomik olarak her alanda dünyanın en güçlü devletleri seviyesine çıkarmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşı olup da tüm gücümüz ve imkânlarımızla hayata geçirmeye çalıştığımız bu hedeflere canı gönülden katılmayan, destek vermeyen kimse olamaz diye düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“GENÇLERİMİZE 2053 VİZYONLARINI HAYATA GEÇİREBİLMELERİ İÇİN GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE BIRAKMAKTA KARARLIYIZ”

Türkiye’de kendi halkına ve devletine husumeti hayatının ana gayesi hâline getirmiş tuhaf bir kesim bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak rahatsız da olsak herkesi kucaklamanın görevimiz olduğunu biliyoruz. Ancak millî mücadelelerde ve millî meselelerde adeta düşmanın beşinci kolu gibi faaliyet gösteren bu kesimler kucaklanmak istenmediklerini açıkça ortaya koyuyorlar. Emin olun şu an da yaptığımız baraj açılışı bile tıpkı diğer hizmetler ve yatırımlar gibi onları rahatsız ediyor. Rahatsızlıklarını açıkça dile getiremedikleri için her şeye çamur atarak her türlü yalanı ve iftirayı fütursuzca ortaya saçarak sinsice saldırıyorlar. Hiç kimse kusura bakmasın bu ülkeye ve bu millete husumet besleyenleri rahatsız etmeyi sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak için her alanda atacak daha çok adımları olduğunu aktararak, “Gençlerimize 2053 vizyonlarını hayata geçirebilmeleri için büyük, güçlü ve zengin bir Türkiye bırakmakta kararlıyız. Bu kutlu yolda bizimle birlikte yürüyen herkesten Allah razı olsun. Kinleri ve hasetleri içinde boğulanları da milletimize havale ediyoruz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılacak Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltmesi, Hatay İçme Suyu Arıtma Tesis Projelerinin hayırlı olmasını dileyerek, “Emeği geçen herkesi tekrar tebrik ediyorum. Ömrümüz su gibi aziz olsun. Su medeniyettir. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Törenlerinin yapıldığı noktalarla bağlantılar kurarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve diğer yetkililerden tesislerle ilgili bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Allah bol bereketli günler nasip etsin, ömrümüz su gibi aziz olsun inşallah. Ya Allah Bismillah. Tüm Hatayımıza hayırlı olsun" demesinin ardından tören alanlarındaki butonlara basıldı.

Editör: Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık