Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

27 Mayıs 2024, Pazartesi

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC’de açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC’de açıklamalar!

KKTC’deki temasları kapsamında Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan ve anıt özel defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni’ne katıldı.

Edinilen bilgilere göre; törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 49'uncu yıl dönümünde bulunmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Bugün bizi bir kez daha hasretle, muhabbetle bağrına basan Kıbrıs Türk halkına, Ada'da yaşayan vatandaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye'deki 85 milyonun tamamına selam ve sevgilerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Sözlerimin hemen başında bir kez daha istiklal ve istikbalimiz uğrunda can veren aziz şehitlerimizi burada rahmetle yâd ediyorum. Rabb'im hepsinin mekânını cennet, makamını ali, ruhlarını şad eylesin. Rabb'im, bizlere de şehitlerimizin uğruna hayatlarını feda ettikleri kutlu emanetlere sahip çıkmayı nasip eylesin diyorum. Kahraman gazilerimize Allah'tan sağlıklı ve bereketli ömür niyaz ediyor, her birine tek tek şükranlarımı sunuyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın önünü açarak Kıbrıs halkını bir soykırımdan kurtaran dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'i, Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ı, ömrünü Türk dünyasının birliğine ve dirliğine adamış Alparslan Türkeş'i rahmetle ve minnetle andı.

“GELECEĞE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYEBİLMEK İÇİN GEÇMİŞİ ÇOK İYİ BİLMEK ZORUNDAYIZ”

"Aynı şekilde şehitlerin hatırasına sahip çıkan, onların yere düşürmediği sancağı sahiplenen Kıbrıslı kardeşlerimi tebrik ediyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geleceğe emin adımlarla yürüyebilmek için geçmişi çok iyi bilmek, genç nesilleri tarih bilinci ve şuuruyla yetiştirmek zorunda olduklarını ifade etti.

1963-1974 döneminin Kıbrıs Türkleri için maalesef kan, gözyaşı ve katliam demek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ada'da tek bir Türk bırakmamaya yeminli ENOSİS sevdalıları barış ve huzuru dinamitledi. İnsanlık onurunu ve vicdanını ayaklar altına alarak Kıbrıs Türklerine zulmetti" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin evlerinden, yurtlarından, ailelerinden, hayatlarından zorla koparıldığını belirterek, şöyle konuştu: "Burada bu güzel topraklarda korkunç katliamlara şahitlik ettik. Gözünü kin ve nefret bürümüş hastalıklı bir zihniyetin neler yapabileceğini hem de çok acı bir şekilde bu topraklarda gördük. Her şey yapıldı, her türlü zulüm işlendi, ama Türk Milleti zalimlere asla boyun eğmedi. Kıbrıs Türkü'nün direniş azmini ve özgür yaşama iradesini kıramadılar. Türkiye'nin, tüm riskleri göze alarak Kıbrıs Türk halkının yanında olacağını hesap edemediler. Türk Ordusu, 49 yıl önce mücahit kardeşleriyle omuz omuza çarpışarak yazdığı destanla Kıbrıs Adası'na barış, istikrar, demokrasi ve huzur getirdi. Yok etmek istedikleri Kıbrıs Türkleri, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çatısı altında, kendi bayraklarının gölgesinde güvenle yaşıyor. Türkiye'nin de sarsılmaz desteğiyle Kıbrıs Türk halkı geleceğine daha bir umutla bakıyor."

"BU TOPRAKLARDA İŞLENEN KATLİAMLARI NE UNUTACAĞIZ NE DE UNUTTURACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Garanti Antlaşması'ndan doğan hak ve yükümlülükleri çerçevesinde kahraman Mehmetçiğin Ada'ya ayak bastığı 20 Temmuz 1974 gününün, Kıbrıs Türkü'nün asla yalnız olmadığını ve Türk milletinin hiçbir zaman boyunduruk altına alınamayacağını dünyaya bir kez daha gösterdiğini söyledi.

"20 Temmuz, Kıbrıs Türk Halkı'nın barış ve huzur özlemi doğrultusunda, egemenlik haklarının ve eşit statüsünün korunmasının sembolüdür" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ada'nın güneyinde ise kendisini Kıbrıs'ın tek hâkimi ve sahibi olarak gören gerçeklerden kopuk zihniyetin hâlen varlığını sürdürdüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Rumların yeni lideri ENOSİS-EOKA bayrakları altında poz veriyor. EOKA terör örgütünün silahsız, çocuk, yaşlı, kadın demeden katlederek, toplu mezarlara gömdüğü masumların kimlik tespitine dahi karşı çıkıyorlar. Gerçekleri yani yaptıkları mezalimi ve katliamı bu şekilde tüm dünyadan gizlemeye çalışıyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, buna muvaffak olamayacaklar. Bu topraklarda işlenen katliamları ne unutacağız ne de unutturacağız. Dünyanın da unutmasına asla izin vermeyeceğiz."

"ZULMÜ BİLDİĞİMİZ HÂLDE İNTİKAM PEŞİNDE KOŞMADIK, KİN GÜTMEDİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rumların Kıbrıs Türkü'ne tahammülü olmadığını tarihin apaçık gösterdiğini söyledi. Kıbrıs Türk tarafının yarım asrı aşkın bir süre çözüm için her türlü çabayı ortaya koyduğu müzakerelerden sonuç alınamamasının nedeninin de bu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin hiçbir zaman müzakereden, uzlaşıdan kaçmadığını dile getirdi.

"Zulmü bildiğimiz hâlde intikam peşinde koşmadık, kin gütmedik. Ada'nın iki unsurunun bir arada, barış içinde yaşamasının yollarını samimi şekilde aradık" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün çabalarının Ada'ya 1974'te getirdikleri barışın kalıcılığını temin etmek olduğunu vurguladı.

Adil ve yaşayabilir bir çözüm arzu ettiklerine dikkat çeken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Adadaki gerçekler apaçık ortadayken, federal bir çözümün mümkün olmadığını artık herkesin anlaması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar'ın 2021 yılında Cenevre'de ortaya koyduğu vizyona vakit kaybetmeksizin karşılık verilmelidir. Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmedikçe yeni bir müzakere sürecine girişilmesi söz konusu değildir. Kıbrıs Cumhuriyeti adını gasp eden Rum tarafının yaptığı tek iş, kendi kabahatini gizleyerek, başta Avrupa Birliği olmak üzere üçüncü taraflara bizleri şikâyet etmektir. Kıbrıs Türkü'nün eşit ve egemen ayrı bir halk olduğunu kabullenmedikleri gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin anavatan Türkiye ile gönül ve dava birliği içinde olmasından da rahatsız oluyorlar. 20 Temmuz 1974'te bu bağların ne kadar güçlü olduğunu gördüler."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anavatan Türkiye'nin, Kıbrıs Türkü'nün varlığının, güvenliğinin, esenliğinin ve refahının daima güvencesi olacağını vurgulayarak, "Şartlar ne olursa olsun, Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesine yönelik gayretlerimizden geri durmayacağız. Çalışmalarımız, maruz bırakıldığınız hukuk dışı, gayri insani izolasyonun ve ambargonun kaldırılması hedefiyle kararlılıkla sürecek" diye konuştu.

"DESTEĞİ HER ALANDA ARTIRARAK DEVAM ETTİRECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı'nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne, geçen yıl kasım ayında Semerkant'ta anayasal ismiyle kucak açtığını hatırlattı. Bunu Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi gözlemci üyeliğinin izlediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu adımların yenilerinin de geleceğini ifade etti.

Ada'nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin ilanihaye dünyadan koparılmasının, yok sayılmasının mümkün olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte bu nedenle, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kürsüsünden tüm dünyaya yaptığım tarihî çağrıyı tekrarlıyorum, gelin Ada'daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni bir an evvel tanıyın" diye konuştu.

KKTC'nin kendi ayakları üzerinde durması, güçlü bir devlet hâline gelmesi için bu zamana kadar verdikleri desteği her alanda artırarak devam ettireceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışı yapılan Ercan Havalimanı'nın yeni terminal binası ve pistinin, Kıbrıs Türkleriyle işbirliğinin yeni bir nişanesi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Açılışımızı bugün gerçekleştirerek, bayram sevincimizi ve gururumuzu artırdık. Bu güzide eserin hayata geçirilmesinde emeği bulunan herkesi bir kez daha şahsım, milletim adına tebrik ediyorum" dedi.

Yeni terminalin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, Doğu Akdeniz'de bir cazibe ve çekim merkezi hâline gelmesine katkıda bulunacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Sözlerimi tamamlarken, bir kez daha Barış Harekâtı’nda şehit olan Mehmetçik ve mücahitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Kıbrıs Türklerinin egemenlik ve özgürlük mücadelesinin müstesna isimleri merhum Dr. Fazıl Küçük ve merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a Allah'tan rahmet diliyorum. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'mız Kıbrıs Türk halkına ve tüm milletimize kutlu olsun. Özellikle de 11 vilayetimizdeki deprem felaketinde ebediyete uğurladığımız Kuzey Kıbrıs'tan meleklerimize Allah'tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun."

 

Editör: Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Anket

YAYINLARIMIZI GÜVENİLİR BULUYORMUSUNUZ?..

yukarı çık