Reklamı Geç
5 saniye kaldı

26 Ekim 2021, Salı

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Gazete Radyo TV - Uluslararası Basın Platformu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan deprem açıklaması ve yaşananlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan deprem açıklaması ve yaşananlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde can kaybının 12'ye, yaralı sayısının da 438'e yükseldiğini açıkladı. 17 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtilirken İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de enkazlardan 70 kişinin kurtarıldığını duyurdu.

 SÖZCÜ'den edinilen bilgilere göre; İzmir’de 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Seferihisar açıkları olan deprem İstanbul dahil tüm Marmara’da hissedildi.

ERDOĞAN: DEPREMDE 12 CAN KAYBI, 438 YARALI VAR

İstanbul’da Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremde can kaybının 12’ye yaralı sayısının da 438’e yükseldiğini duyurdu.

Erdoğan, depremle ilgili açıklamasında şunları söyledi:

* Son olarak buraya gelirken, vefat sayımız 12 idi. Yaralı sayımız 438 idi. Ve bunlar içerisinde 5 vatandaşımız ameliyatta, 8 vatandaşımız yoğun bakımdaydı.

* Şu an itibariyle 17 binada arama çalışmalarımız devam ediyor. Devletimiz, bakan arkadaşlarımızla tüm kurumlarıyla deprem anından itibaren, yıkıntı altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak ve sarsıntıdan etkilenen herkese yardımcı olmak için harekete geçmiştir.

* AFAD, emniyet teşkilatımız, diğer ilgili kamu personeli canla başla işlerini yapıyor. Bakanlarımız süratle olay yerine ulaşmışlardır.

* Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfımıza bunun için gereken kaynak hemen aktarılmıştır. Hedefimiz yaralı bir an önce sarmaktır.

* Katar Devlet Başkanı aramış, kendisiyle görüşmeleri yaptık. Ve herhangi bir destek talebi gerekirse bütün imkanlarımızla yanınızdayız dediler. Kendilerine teşekkür ettik.

* Yunanistan Başbakanı sayın Miçotakis yine aynı şekilde aradılar, zira bu depremden Yunanistan da etkilendi. Fakat görüşmeyi yaptığımız anda onlarda herhangi bir ölüm söz konusu değildi.

* Fakat etkilendiklerini onlar da söylediler. ‘Yardıma ihtiyaç varsa biz hazırız’ dediler. Biz de kendilerine ‘Şu an böyle bir şey söz konusu değil, fakat bize düşen bir şey varsa Yunanistan’ın yanındayız’ dedik.

* Aliyev kardeşimiz de aradılar, onlar da ‘Her türlü imkanımızla yanınızdayız’ dediler, onlar da şükranlarımızı bildirdik. Ocak ayında meydana gelen Elazığ ve Malatya depreminin acıları hâlâ yüreğimizdeyken İzmir’den gelen haber bizleri üzmüştür.

AFAD: DEPREMDE 12 CAN KAYBI VE 419 YARALI VAR

Depremde 12 can kaybı ve 419 yaralı olduğunu duyuran AFAD 17 binada arama kurtarma çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti.

AFAD tarafından vatandaşlara “Hasarlı binalara girmeyin. Yolları acil yardım araçları için boş bırakın. Evleri terk ederken doğalgaz kokusu yoksa telefonla sesli arama yapmayın. Doğalgaz ve su vanalarını kapatın, elektrik şalterini indirin, vanayı kapatın” uyarıları yapıldı.

AFAD’ın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

* SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre 1'i boğulma olmak üzere 12 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 419 vatandaşımız yaralanmıştır.

* İzmir'de yıkılan ve hasar gören 17 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

* Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir başta olmak depremden etkilenen tüm illerde alan tarama çalışmaları devam etmektedir.

* Ayrıca Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU, helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütülmektedir.

* Deprem sonrasında tüm bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; İstanbul, Afyon, Bursa, Sakarya Kütahya, Eskişehir, Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Manisa, Konya, Denizli, Uşak ve Isparta İl AFAD Müdürlükleri bölgeye sevk edilmiştir.

* Ülke genelinde AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Ayrıca JAK ve sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilmiştir.

* Ankara, Erzurum ve Diyarbakır'dan 3 askeri kargo uçağıyla çevre illerden AFAD ve JAK arama kurtarma personeli, araç ve ekipmanları bölgeye sevk edilmiştir.

* Sakarya, Bursa ve Afyon'dan toplam 3 mobil koordinasyon tırı bölgeye yönlendirilmiştir. Türk Kızılay tarafından 48 personel, 16 araç ve 25 bin 500 kişiye hizmet verebilecek mobil mutfak ve ekipmanları bölgeye gönderilmiştir.

* UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 53 araç ve 189 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 115 sahada enerji ve 10 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup, kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır.

* Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere AFAD Başkanlığı tarafından 3 milyon TL, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5 milyon TL acil yardım ödenekleri gönderilmiştir.

* Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda tüm çalışma grupları 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

Sığacık’ta tsunami

Ege Denizi´nde merkez üssü İzmir´in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 20'ye yakın binanın yıkıldığı kentte depremin ardından korkutan manzaralar ortaya çıktı.

Yıkımın yaşandığı Seferihisar ilçesinde depremin etkisiyle deniz seviyesi yükseldi. Bazı cadde ve sokaklar su altında kaldı.

Görgü tanıkları, sahil ilçesi Seferihisar’da depremden birkaç dakika önce suların geriye çekildiğini, ardından yaklaşık 1,5 metre yükselerek tarihi Sığacık Kaleiçi’ndeki mahalleye geldiğini anlattı. Sokaklara kadar gelen deniz suyu bölgede yoğun tahribat oluşturdu. İşletmeler ve araçlar hasar gördü. Balıkçı barınağındaki birçok teknenin de tsunamiden zarar gördüğü görüldü.

Olay yerindeki bir vatandaş yaşananları şöyle anlattı:

* Depremden 20 saniye sonra deniz kenarına gittim. Sular 100 metre çekildi. Daha sonra çekilen sular büyük bir tsunami olarak geri geldi.

* Bütün Kaleiçi’ni su bastı. Parkları, evlerin alt katlarını su bastı. Deniz çekildikten sonra her taraf berbat.

* Herkes bir şeyler arıyor, panik var. Kayıplar olduğu söyleniyor.

İstanbul’da da hissedildi!

İzmir'de 6.8 büyüklüğünde meydana gelen 15 saniyelik deprem İstanbul dahil tüm Marmara'da hissedildi. Buca ve Bayraklı ilçesinde binalar yıkıldı. İlk sarsıntının ardından bölgede en büyüğü 4,8 olmak üzere çok sayıda artçı deprem meydana geldi. Kurtarma çalışmaları sürüyor. Deprem sonrası sosyal medya üzerinden açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşlara araçlarını kullanmama uyarısında bulundu.

Fransa ve Yunanistan dahil çok sayıda ülkeden Türkiye'ye yardım teklifi

BBC'den edinilen bilgilere göre; Ege Deniz'ini vuran ve İzmir'de yıkımlara ve ölümlere sebep olan 6,6 şiddetindeki depremin ardından çok sayıda ülkeden 'talep edilmesi durumunda yardıma hazır oldukları' mesajı geldi.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, Twitter'da yaptığı paylaşımda Fransa'nın Türk ve Yunan halklarının yanında olduğunu söyledi.

Darmanin, yardım talebi olması durumunda Fransa'nın hemen yardım gönderebileceğini belirtti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'tan taziye telefonu

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, her iki ülkede de hissedilen şiddetli depremde İzmir'de yaşanan ölümlerin ardından taziyelerini iletti.

Miçotakis, Twitter'da yaptığı paylaşımda ise "Farklılıklarımız ne olursa olsun, insanlarımızın bir arada durmaya ihtiyaç duyduğu zamanlar" diye yazdı.

AB'den yardım teklifi: 'Hazırız'

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Yunanistan ve Türkiye'nin yanlarında olduğu mesajını paylaştı.

Von der Leyen , "Durumu takip ediyoruz mümkün olan her şekilde yardım etmeye hazırız" dedi.

Avrupa Kriz Yönetim Komiseri Janez Lenarčič ise "Acil Müdahale Koordinasyon Merkezimiz sivil koruma yetkilileriyle yakın temas halindedir. Yardım etmeye hazır" dedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de AB'nin yardıma hazır olduğunu duyurdu.

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği de Türkçe ve İngilizce yaptığı paylaşımda geçmiş olsun dileklerini iletti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, bakanlığına Türkiye'ye acil yardım hazırlaması talimatını verdiğini duyurdu. Gantz, askeri temsilcilerin İsrail'deki Türk askeri ataşesi ile görüştüklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Azeri ve Yunan Bakan ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov'un geçmiş olsun telefonuna ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, "İzmir'deki depremin hemen ardından ilk arayan ve geçmiş olsun dileklerini ileterek yardıma hazır olduklarını belirten Can Azerbaycan'ın Olağanüstü Haller Bakanı kardeşim Kemalettin Haydarov'a teşekkür ediyorum. Sevinçte de kederde de biriz" dedi.

Çavuşoğlu ayrıca, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'ın da kendisi aradığını ifade etti. Çavuşoğlu, "Birbirimize geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. İhtiyaç halinde karşılıklı olarak yardıma hazırız" dedi.

Katar Savunma Bakanı ile görüşme

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el- Atiyye'nin, Bakan Hulusi Akar'ı arayarak deprem dolayısıyla üzüntülerini ilettiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el- Atiyye, Bakan Hulusi Akar'ı arayarak deprem dolayısıyla üzüntülerini ve her türlü yardıma hazır olduklarını iletmiştir" denildi.

Editör: Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Anket

Beşiktaş Medya Grup yayınlarından en çok hangisini takip ediyorsunuz?

yukarı çık