Reklamı Geç
5 saniye kaldı
SANİYELİ REKLAM SOSYAL MEDYA TAKİP ET
QR KODU site sol kule
sağ dik reklam tweter takip et

27 Mayıs 2024, Pazartesi

BEŞİKTAŞ MEDYA GRUP - Uluslararası Basın Yayın Platformu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm dünyada altyapısıyla, üstyapısıyla örnek bir Türkiye var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm dünyada altyapısıyla, üstyapısıyla örnek bir Türkiye var

Mardin’de toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış programı sonrası gençlerle bir araya geldi. Hürriyet'ten edinilen bilgilere göre; Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sizlerin şahsında tüm Mardin'e bir kez daha selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bugün bizi bir kez daha aşkla bağrına basan, Mardin halkına şükranlarımı sunuyorum. 

Bugün Mardin'de yine müjdelerle dolu, verimli bir gün geçiyoruz. Az evvel 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı'nda muhteşem bir buluşmaya imza attık. Ardından ilk başkanlığımızın yeni hizmet binasının açılışında dava ve yol arkadaşlarımızla hasret giderdik. Bu yatırımları Mardin'imize kazandıran kurumlarımızı, belediyelerimizi ve özel sektörümüzü tebrik ediyorum. Binlerce yıllık tarihiyle medeniyetler havzası olan Mardin'imiz Türkiye'nin bir özeti gibidir. Mardin, Hatay ve İstanbul ile birlikte hoşgörü başkentlerimizden birisidir. 

"MARDİN EZELİ VE EBEDİ KARDEŞLİĞİMİZİN KALESİ"

Aynı şekilde Anadolu'nun 4 bir yanından farklı mezheplerden vatandaşlarımız huzur içinde hayatlarını sürdürmektedir. Mardin asırlık medrese ve camileriyle aynı zamanda medeniyetimizin aynasıdır. Böylesi bir değere sahip olmak millet olarak hepimiz için büyük bir gurur kaynağıdır. Mardin'i bu topraklardaki ezeli ve ebedi kardeşliğimizin kalesi olarak görüyoruz.  Sadece etrafa şöyle bakmak bile Mardin'in sahip olduğu hazineleri görmemiz için kafidir. Hemen yanı başımızda Süryani vatandaşlarımızın 1600 yıllık şaheseri hemen ötede Hristiyan vatandaşlarımızın 40'lar kilisesi bulunuyor. Gençler, batılı ülkeler başta olmak üzere dünyada tahammülsüzlük artarken Mardin, bir barış ve huzur şehri olarak tüm insanlığa örnek teşkil ediyor. Onca gelişmişliğe rağmen insanı dilinden, renginden, kültüründen dolayı ötekileştirenlerin Mardin'den alacağı çok dersler var.

Lafa gelince sürekli insan hak ve özgürlüklerinden dem vurup kendileri dışındakiler hak tanımayanları buradaki hoşgörü ikliminden ibret almaya davet ediyorum. Mardin asırlardır olduğu gibi bugün ve yarın da inancımızın aydınlık yüzü olmaya devam edecektir. Biz de bu şehirden aldığımız ilhamla ülkemizde dünyada önce insan demeyi, mazlumların ve mağdurların umudu olmayı sürdüreceğiz. 

Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın hala bu toprakların değerleriyle gönül bağı olan herkese kucağımız da, kalbimiz de sonuna kadar açıktır. Anadolu'nun şefkatli kolları hepimizi sarıp sarmaya, yaşatmaya yeterlidir. Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Hatay'a hala bu ortak tarihin sayısız eserine, kültür varlığına, türküsüne şahit oluyorsa geleceğimizi de beraber kurabiliriz demektir. Türkiye Yüzyılı bu topraklar üzerinde hayatını sürdüren, geleceğini burada gören her bir insanımızın yüzyılıdır.

Kıymetli kardeşlerim biliyorsunuz İstanbul'a köken ve inanç bakımından en zengin muhitlerinde doğmuş büyümüş, hayata atılmış bir kardeşinizim. Beraber büyüdüğümüz arkadaşlarımızı sadece insan olarak gördük, kimsenin inancına kökenine bakmadık. 

"SEN ÖNCE DİYARBAKIR ANNELERİ İLE HELALLEŞ"

Birileri helalleşmeye gelecekmiş. Sen helalleşmeye gideceksen önce gel Diyarbakır anneleriyle helalleş. Helalleşmeye geleceksen, önce 10 yaşında, 11 yaşında, 12, 13, 14, 15 yaşındaki kızları Kandil'e kaçıranlar var ya onlarla kol kola gezmeyi bırak. Onlarla beraber olmayı bırak. Bir taraftan onlarla dirsek temasında olacaksın, bir taraftan onlarla beraber seçime girmenin hazırlığında olacaksın. Bir taraftan 6’lı masanın altına da onları sokmaya çalışacaksın. Bu nasıl helalleşme. Kimi aldatıyorsun, kimi kandırdığını zannediyorsun. Bu millet artık bunları yutmaz ve 2023 bunun cevabı olacak

Üstünlük kimsenin etnik kimliği ile alakalı değildir. Üstünlük ancak takva ile ilgilidir. Kim ki Allah'a daha yakındır, o en üsttür. Bunun dışındakiler hikayedir. Hep bu kardeşiniz ne dedi; Batı'da ne varsa Doğu'da da o olacak dedim. Ve bunu yaptık, yapıyoruz. İşte 26 havalimanı ile yola çıktık, şimdi 57 tane var. Şu anda Ağrı'da Kars'ta Hakkari'de havalimanlarımız var. Bizden önce niye yoktu. Onlar niye yönetmediler bu ülkeyi. 6 bin 100 km bölünmüş yol vardı şimdi 28 bin km bölünmüş yol var. Hangi inanca, mezhebe mensup olursa olsun 85 milyonun tüm fertlerini samimiyetle bağrımıza bastık. Şu anda tüm dünyada altyapısıyla, üstyapısıyla örnek bir Türkiye var. Bunu dünyanın liderleri söylüyor. 

Biz milletimize efendi olmaya eğil, hizmetkar olmaya geldik. Son 20 yıldır ekonomi ile birlikte demokrasimizi de güçlendirmek, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için canla başla çalışıyoruz. Adına sessiz devrimler dediğimiz reformları tek tek hayata geçirdik. Eski Türkiye'nin inkarcı, dışlayıcı hak ve özgürlükleri dışlayıcı yaklaşımlarını ortadan kaldırmak için çalıştık. 

"ESKİ TÜRKİYE’NİN İNKARCI YAKLAŞIMINI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÇALIŞTIK"

Tek parti faşizminden başlayarak 27 Mayıs’tan 28 Şubat’ta kadar toplum hafızamızda derin yaralar açan acıları iyileştirmenin çabasında olduk. Eski Türkiye’nin inkarcı, dışlayıcı, kısıtlayıcı o nobran yaklaşımını tüm izleriyle ortadan kaldırmak için çalıştık. Bunun yerine devlet-vatandaş ilişkisinde daha kucaklayıcı, daha kapsayıcı daha saygılı bir bakış açısı ikame ettik. Cemaat vakıfları konusunda 2003 ve 2008’de kabul edilen yasal değişiklerle önemli iyileştirmeler getirdik. Bu kapsamda şimdiye kadar 1015’ten fazla araziyi ve 21’den fazla taşınmaz malı gayrimüslim cemaatlerine ait kurumlara devir ettik.

Dini ve kültürel mirasın korunması için önemli çalışmalar yaptık. Bu kapsamda şimdiye kadar bin 15'ten fazla araziyi ve taşınmazları gayrimüslim cemaatlere ve kurumlara devrettik. Ermeni cemaati vakfına iade ettiğimiz gayrimenkullerin sayısı 400'ü aştı. Aziz Aho Manastırının restorasyonunu gerçekleştirerek 2018'de yeniden hizmete girmesini sağladık.

100'den fazla kilise ve sinagogu restore ederek yeniden hizmete girmesini sağladık. Aynı şekilde 2012'de bir Rum yayınevi faaliyete başladı. Geçtiğimiz aylarda hayata geçirdiğimiz Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızla ilgili düzenlemelerdir. Sevgili gençler, TC devlet olarak artık emperyalistlerin değil Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle Sünni'siyle 85 milyonun tamamının devletidir. Hangi inanca kökene mensup olursak olalım hepimizin aynı gemide olduğu inancıyla hareket ediyoruz. Kendi insanına tepeden bakan zihniyetin günümüz Türkiye'sinde yeri yoktur. Yarının Türkiye'si de bugünden daha iyi olacaktır. Milletimizin gelecek asrına yol verecek Türkiye Yüzyılı bu hassasiyetle şekillenmiştir. 

"MARDİN ÇEKİM ALANI OLUŞTURUYOR"

Bu kadim şehirlerimizin dokusundaki kültürel zenginlik şehrin zenginliğini ve refahını artmasına katkıda bulunacaktır. Mardin'e gelenlerin sayısı bu yıl 3 milyon. Bu ne demek? Şu anda Mardin çekim alanı oluşturuyor. Artık oteller yetmiyor. Yeni oteller inşa ederek buraları genişleteceğiz. Mardin'de 3 bin yıldır gümüşü ilmik ilmik işleten Süryani ustalarının marifetlerini tüm dünyaya tanıtacağız.

Coğrafyamızın binlerce yıllık emanetine hep beraber sahip çıkacağız. Yarın değil hemen şimdi diyerek Türkiye Yüzyılı'na beraber yürüyeceğiz. Bizim hem ilham kaynağımız, hem yol arkadaşımız olacaktır. Gençlerimize seslenmek istiyorum; Tarihinizi ve kültürünüzü iyi öğrenin, değerlerinize zihninizle ve kalbinizle sahip çıkın. Demokratik ve ekonomik kazanımlarımızdan aldığımız güç ve güvenle geleceğimize umutla bakıyoruz.

"KIZILELMA, 2024-2025 GİBİ SERİ ÜRETİMDE BİR YERE OTURACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mardin’de gençlerle buluşması, konuşmasının ardından soru cevap şeklinde devam etti.

(Savunma sanayinde son durum) Göreve geldiğimizde savunma sanayinin yüzde 20'si yerliydi, şimdi ise bu yüzde 80'e çıktı. Benim diyen ülkeler şu anda bizim savunma sanayi ürünlerimizin araç gereç aklınıza ne gelirse Türkiye'den istiyorlar. Şu anda Bayraktar yetişemiyor. Gelen Kızılelma farklı bir şey. Kızılelma 2024-2025 gibi seri üretimde bir yere oturacak.

YUNANİSTAN'A MESAJ

Ne dediler? 'Çılgın Türkler geliyor' Hele hele bir de Tayfun Füzesi menzili 560 km olarak açıklandı. Biz bunu yeterli bulmuyoruz, geçen hafta bir görüşme yaptık. 'Nedir nihai durum?' dedim. 1000 kilometreyi yakalayacağız. Bunu duyunca Yunan, hoplamasın mı? Yunanistan bizimle uğraşmasın. Bir gece ansızın gelebileceğimizi gösterdik, göstereceğiz Rahat durmazlarsa gereğini yaparız.

SEÇİM TARİHİ NE ZAMAN OLACAK?

Cumhur İttifakı olarak şöyle bir oturup dertleşelim. Tüyoyu değil gerçeği sizlere verelim.

"ENERJİ TABİ KAYNAKLAR BAKANI, AZERBAYCAN VE TÜRKMENİSTANLI EKİPLERLE BİR ARAYA GELECEK"

Sayın Putin'le defalarca görüştük. Putin Türkiye'yi bu noktada bir hat olarak kabul etti. Doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya verebiliriz dedi. Biz de kabul ettik. Türk-Akım'ı olarak adını koyduk. Şimdi bir görevlendirme yaptık. Enerji Tabi Kaynaklar Bakan'ım Azerbaycan ve Türkmenistanlı ekiplerle bir araya gelerek çalışmalar yapacak. Türkmenistan, Azerbaycan üzerinden böyle bir doğalgazın gelmesi ülkemizi rahatlatacaktır.

Editör: Haber Merkezi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor

Anket

YAYINLARIMIZI GÜVENİLİR BULUYORMUSUNUZ?..

yukarı çık