ismail baştuğ tüm yazıları

04 Temmuz 2020, Cumartesi

Beşiktaş Medya Grup / Beşiktaş Gazetesi / Beşiktaş Radyosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son karar yeri YSK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son karar yeri YSK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti dönüşü 31 Mart'ta yapılan yerel seçimle ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine “13-14 bin oyla seçim mi kazanılır” sözlerine açıklık getirerek, “İtirazlar üzerinde konuşulurken, İstanbul gibi bir şehirde, 11 milyona yakın seçmenin söz konusu olduğu bir şehirde, 30 binle başlayacak, süratle iş 13 bine kadar düşecek. Neyle? Yapılan itirazlarla. Ne yapalım biz bunun peşini mi bırakalım? İtirazlar devam edecek ki nihai karar mercii YSK. YSK verir kararı, isterse 1 oy olsun. Orası bu kararı verdiği zaman, “Eyvallah o zaman başım gözüm üstüne” dersin. Ama nihai merci neresi, orası” yanıtını verdi.

Ne yapalım biz bunun peşini mi bırakalım?

“13-14 bin oyla seçim mi kazanılır” açıklamanız tartışma konusu oldu. Bunu biraz açabilir misiniz?" diye gazetcinin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İtirazlar üzerinde bir şey konuşuluyor. Bu itirazlar üzerinde konuşulurken, İstanbul gibi bir şehirde, 11 milyona yakın seçmenin söz konusu olduğu bir şehirde, 30 binle başlayacak, süratle iş 13 bine kadar düşecek. Neyle? Yapılan itirazlarla. Şimdi ne yapalım biz bunun peşini mi bırakalım? İtirazlar devam edecek ki nihai karar mercii YSK. Yüksek Seçim Kurulu verir kararı, isterse 1 oy olsun. Orası bu kararı verdiği zaman, “Eyvallah o zaman başım gözüm üstüne” dersin. Ama nihai merci neresi, orası." dedi.

Benim de mazbatamı iptal etmişlerdi

Daha önce de benim mazbatamı iptal etmişlerdi diyen Erdoğan şunları söyledi: "Geçmişte benim milletvekili adaylığım söz konusu olmuştu. İstanbul’da İl Seçim Kurulu bana mazbatamı verdi, ben milletvekili mazbatasını aldım, tercihli seçim sisteminin olduğu dönemde. O zaman bir arkadaşımız kalktı ki benim altımda, ben il başkanıyım o ilçe başkanı, onu getirdik aday yaptık, listeye de koyduk. Sonra Ankara’dan YSK’ya başvurdular, benim milletvekilliğimi elimden aldılar. “Tamam” dedik kabul ettik. (Mazbatanızı da aldıktan sonra) Almıştım tabii canım. Mazbatamı da almıştım elimdeydi. Mazbatayı iptal ettiler."

YSK noktayı koysun biz de öper başımıza koyarız

Gelin tam manasıyla itirazları ortadan kaldıralım diyen Erdoğan, "İstanbul gibi bir şehirde benim vatandaşım, halkım “benim kalbimin mutmain olması lazım, nereye itiraz yapılacaksa yapılsın” diyor. 13-14 bin oy fark olduğu zaman seçilmez gibi bir ifade söz konusu değil. Gelin tam manasıyla itirazları ortadan kaldıralım, şaibe şu bu kalmasın, Yüksek Seçim Kurulu da son noktayı koysun, biz de öper başımıza koyarız. Ama şu anda bunlar bunu hazmedemiyor. İtirazları hazmedemiyor. Niye itiraz etmeyelim ki? Sonuna kadar işin takipçisi oluruz. Yüksek Seçim Kurulu kararını verdikten sonra da iş biter. Dünya’da bunun örnekleri var, Türkiye’de örnekleri var. Yalova seçimleri oldu, CHP.  Aynı şekilde Ağrı seçimleri oldu, malum. ABD’de bakıyorsun iş öyle bir şey ki, itiraza bile bırakmıyor. Öyle eyaletler var ki yüzde 1 fark varsa tekrar sayılıyor. Bazı eyaletler var yüzde 2. Orada da tekrar sayılıyor. Bizimkiler hazmedemiyor.
Aynı şey Avusturya’da oldu."

Teşkilatımızın sandıklara sahip konusunda kusurları olmuş olabilir

Sandık başkanlarının oluşur açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Teşkilatımızın içerisinde sandıklara tam manasıyla hakimiyette, eksikler kusurlar olmuş olabilir. Bu konuda çok iddialı konuşamam. Ama şunu bilmemiz lazım, son bir yasal düzenlemeyle, bir defa sandık kurulları, sandık başkanları kamu görevlilerinden oluşur. Burada, öyle şeyler olur ki, birinci derecede İstanbul’da, bakıyorsunuz, belediyenin personeli, işçi sandık kurulu başkanı olmuş. Bazı yerlerde asker üye. TSK’da görevli, sivil personel de olsa, orada sandık kurulu başkanı olamaz. Bunları tespit etmiş durumda arkadaşlarımız. Tabii bunlar, işe usulsüzlük noktasında şaibe getiriyor. Tabii, aslında samimi bir davranış olsa, bu iptale götürür." diye konuştu.

Büyükçekmece açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükçekmece için yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Şu anda Büyükçekmece’de malûm, adayımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Bey. Mevlüt Bey aynı zamanda hukukçu. Bana öyle şeyler söylüyor ki ben tabii şaşırdım. Ben Mevlüt’e kendime inandığım kadar inanırım. Diyor ki mesela “boş arazide, apartman var, orada seçmen başka yerden taşıma sistemiyle getirilmiş, adres orası gösteriliyor.” Onu geç, iki katlı bir bina. Bina dört kat gösterilmiş, dört kat gösterilen binada seçmenler... İşte bunlar, seçime ciddi manada bir şaibenin karıştığının ispatları. Ve bunu da tevsik ediyorlar. Şimdi bu tevsik edildikten sonra... Orada bir defa, birinci derecede, İlçe Seçim Kurulu, seçimin yenilenmesini getiriyor. İki, aynı zamanda Büyükşehir’i getiriyor. Büyükşehir’de fark daha büyük. Benzer şeylerin Maltepe’de olduğu da söyleniyor. Şimdi, geçersiz oylar noktasındaki çalışmalarda da buna benzer birçok şeyler vardır, bilemiyorum."

Ben onlarla her zaman her yerde her şeyi görüşebilirim

Ülkenin Cumhurbaşkanayım, devletin başıyım.  Adalet Bakanı'yla, İçişleri Bakanı'yla görüşebilirim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi mesela, bugün açıklama yapıyor muhalefetin başındaki zat... Benim için, “İçişleri Bakanı’yla, Adalet Bakanı’yla ne görüştün?” diyor... Ya ben bu ülkenin Cumhurbaşkanıyım. Ve şu anda devletin başıyım. İçişleri Bakanı da, Adalet Bakanı da benim kabinemin üyeleri. Ben onlarla her zaman her yerde her şeyi görüşebilirim ya. Ne görüştüğümü ben sana mı anlatacağım? Kaldı ki ben aynı zamanda bu partinin genel başkanıyım. Öyle de bir özelliğim var. Böyle cahilane, hiç düşünmeden, böyle kendine göre bir algı operasyonu yapmak suretiyle güya bu işi lehine çevirecek. Böyle bir saçmalık olur mu ya? Geçenlerde bir açıklaması var, o da enteresan. “O benim cumhurbaşkanım değil” diyor. Şimdi ben cumhurun başkanıyım. Ve cumhurun başkanı olmam da yeni anayasa değişikliğiyle tevsik edilmiş. Ne diyor bu yeni Anayasa değişikliğiyle hem partisinin hem cumhurun başı olur, faaliyetlerini beraber yürütür diyor. Şimdi herhalde bu, bir defa anayasa değişikliğinden bile herhalde haberi yok ki, bunu kalkıp bu şekilde söyleyebiliyor." şeklinde konuştu.

Editör:

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
en alt ulusal basın haberleri rekor reklamı
yukarı çık