Beşiktaş Kulübü Başkanı Süleyman Seba Kimdir?

Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba 16 yıl süreyle başkanlık yapmış, Siyah Beyazlı camiaya sayısız başarılar kazandırmış, Beşiktaş camiası için adeta efsane  olmuş bir kişidir. Ayrıca, Beşiktaş’ın ve Türk sporunun en saygın isimlerinden biri olarak bilinmektedir.


Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba 16 yıl süreyle başkanlık yapmış, Siyah Beyazlı camiaya sayısız başarılar kazandırmış, Beşiktaş camiası için adeta efsane  olmuş bir kişidir. Ayrıca, Beşiktaş’ın ve Türk sporunun en saygın isimlerinden biri olarak bilinmektedir.

SEBA 1926 YILINDA DOĞDU

Beşiktaş Kulübünün onursal başkanı ve unutulmaz spor adamı Süleyman Seba, 5 Nisan 1926‘da Sakarya‘nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Sakarya’da okuduktan sonra İstanbul‘a gelen Seba, lise eğitimine, Kabataş Erkek Lisesi‘nde başladı. Bir süre sonra, Kabataş Lisesi’nin futbol takımına girmesiyle, futbol yaşantısındaki ilk adımı atmış oldu. Son derece yetenekli olan genç oyuncuyu Beşiktaş’lı yöneticilerin keşfetmesi uzun sürmedi. 1943 yılında Beşiktaş genç takımına çağırıldı. Beşiktaş’ta da kaliteli futbolunu devam ettiren Süleyman Seba, o yıl genç takımın şampiyon olmasında büyük rol oynadı. Kısa süre sonra başarılı futbolu ödüllendirildi ve Beşiktaş genç  takımı kaptanlık  pazubandının sahibi oldu.

SÜLEYMAN SEBA TARİHE GEÇTİ

Kara Kartal'ın efsane ismi Süleyman Seba, 1945 yılında, Beşiktaş A takımına alındı. 1946‘da, Kabataş Erkek Lise’sineba, babasının isteği üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi , Fransız Filolojisi Bölümü’ne kaydını yaptırdı. 1947 yılında İnönü Stadyumu‘nun açılış maçında İsveç‘in AIK takımına attığı gol, bu stadyumda bir Türk futbolcusunun attığı ilk gol olarak tarihe geçti. 1950 yılında Beşiktaş Futbol takımının Amerika‘ya davet edilmesiyle , babasını üzmek pahasına, okulunu bırakarak, çok sevdiği Beşiktaş’la bir ay süreyle Amerika’ya gitti. Ancak, büyük spor adamı Süleyman Seba 1954 yılında menüsküs geçirip futbolu bırakmak zorunda kalana kadar, 8 sene Beşiktaş forması altında ter döktü ve 44 gol kaydetti. O dönemler, futbolu bırakmasının asıl sebebinin, dönemin yöneticisi Sabri Usoğlu ve teknik direktörü Pupo Sandro ile yaşadığı sorunlar olduğuda söyleniyordu.

SEVİLEN SAYILAN İDEALİST SPOR ADAMI

Süleyman Seba, 1957 yılında Beşiktaş Kulübü’ne üye oldu. Arkadaşlarıyla kurduğu “İdealist Grup”, Beşiktaş kongresinin en etkili gruplarından biri olmuştu. Bu güç sayesinde, ilk kez 1963 yılında Selahattin Akel‘in sonraları sırasıyla; 1964‘te Hakkı Yeten, 1968‘de Talat Asal, 1970‘de Ağası Şen ve 1977‘de Gazi Akınal‘ın oluşturdukları listelerde yönetim kurulunda yönetici olarak görev yaptı.

BEŞİKTAŞ'A  1984 YILINDA BAŞKAN OLDU

Tüm spor adamlarınca sayılan ve sevilen Süleyman Seba, 1980‘li yıllarda Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Müdürlüğü yaptığı dönemde, Beşiktaş’ın kötü gidişini gördü ve çok sevdiği Beşiktaş için bu görevi bıraktı. 1 Nisan 1984‘de Mehmet Üstünkaya ile girdiği başkanlık yarışını kazandı ve 16 yıl sürecek başkanlık görevine başlamış oldu. Başkanlığı süresinde Beşiktaş Futbol takımı; 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD kupası kazandı. Sportif başarıların dışında Beşiktaş Kulübüne birçok tesis kazandırdı. Bunlardan bazıları Akaretler Kulüp Binası, Fulya Stadı ve kamp tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli tesisleri oldu. Seba döneminde, BJK Koleji kuruldu ve BJK İnönü Stadı 49 yıllığına kiralandı.

SÜLEYMAN SEBA 13 AĞUSTOS 2014 TARİHİNDE HAYATA VEDA ETTİ

Beşiktaş'ın unutulmaz kaptanı, spor camiasının ağabeyi, Siyah Beyazlıların onursal başkanı Seba, 13 Şubat 2000 tarihinde BJK Mali ve Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla başkanlık görevine veda etti. Onursal Başkanı Süleyman Seba, 13 Ağustos 2014 tarihinde hayata gözlerini yumdu.