Telif Haklarımız

YAZILI BASIN ADLARI
“Gazete Beşiktaş” 2000 yılında; “Beşiktaş Gazetesi” 2001 yılında isim hakları Veri Basın Haber Ajansı ve Beşiktaş Medya Grup Başkanı İsmail Baştuğ tarafından basın yayın kanunu gereği beyannameleri basın savcılığına verilmiş ve isim hakları aynı tarihte alınarak, iktibas edilmiştir. 1 Nisan 2000 yılından bu yana da verilen basın beyannamesi gereği kesintisiz ve düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Yeni basın yasası kanununa göre aynı müracaatlar 2004 yılında da yapılmıştır.

Gazete Beşiktaş ve Beşiktaş Gazetesi adları ile yayın yapmak için 2000 yılında Kültür Bakanlığı’na başvurulmuş. İsim hakları Telif yasası ile korunmaya alışmıştır. ISSN nosu ve barkodları bulunmaktadır.

İmtiyaz Sahibi, muhabir ve yazarları; aynen bu ibarelerle tescil edilmiş; “Gazete Beşiktaş” adı altında Başbakanlık/ İçişleri Bakanlığı / Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Sarı Basın kartı verilmiştir.
İmtiyaz sahibi İsmail Baştuğ “Gazete Beşiktaş” adı altında, TGC/Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, TSYD/Türkiye Spor yazarları ve AİPS/Dünya Spor Yazarları Üyesidir.

Gazete Beşiktaş Basın İlan Kurumu ile de çalışmaktadır.

***

İNTERNET YAYIN ADLARI
Ayrıca “Beşiktaş”- “Gazete Beşiktaş”- “Beşiktaş Gazetesi”- adı altında dünyanın her yerine yayın yapan internet siteleri bulunmaktadır.

Gazetenin internet siteleri: aynı adı taşımakta ve www.gazetebesiktas.com şeklindedir. Bu internet adlarının da gazeteyle birlikte aynen Kültür Bakanlığı telif ve ISSN no barkod onayı bulunmaktadır.

Diğer yandan; gazete dışında aynı isimlerle 2000 – 2013 tarihleri arasında internet yayıncılığı ve canlı ve görüntülü radyo yayınları da yapılmaktadır. Bu yayıncılığın da Kültür Bakanlığı başvurusu, onayı ve telifi bulunmaktadır.

Ayrıca; Besiktas.com.tr ve Beşiktaş.com. tr alan adları ODTÜ/ Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından telif olarak tahsis edilmiştir.

***

SONUÇ:

“Beşiktaş” adı başına, sonuna, altına ve veya üstüne değişik ibareler ekleyerek ve logoyu, puntoyu renkleri, haber tarzı ve içeriği puntoyu benzeterek, “Gazete Beşiktaş ve Beşiktaş Gazetesi” şeklinde yayın yapılamaz.

Ayrıca internet alan adları uzantılarının “Beşiktaş Gazetesi veya Gazete Beşiktaş” ile ilgisi olmadığı halde başlığında Beşiktaş Gazetesi olan internet siteleri yayınlanamaz.

Yasal belgeleri görmek için lütfen tıklayınız. 

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+