Türk Eximbank

EKONOMİ: Yeni yılda yeni uygulamalar

Türk Eximbank yeni yılda yeni uygulamalarını devreye aldı. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım “İhracatçılarımızın bize daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşma talepleri doğrultusunda Eximbank’ın yeni kullanıcı dostu internet sitesini ve bilişim teknolojileri destekli İhracat Destek Hizmetleri Merkezini bugün ihracatçılarımızın hizmetine sunduk” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından ihracatın yıldızlarına ödüllerinin verildiği toplantıda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından Türk Eximbank’ın yeni internet sitesi ile İhracat Hizmetleri Destek Merkezi’nin açılışı da gerçekleştirildi.

Türk Eximbank 2018 yılında dünyanın bir numarası olacaktır
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir’de Türk Eximbank’ın 2017 faaliyetleri ve 2018 hedeflerine ilişkin düzenlenen basın toplantısına katıldı. Bankanın ihracatçılara sağladığı finansal desteği geçen yıl yüzde 19 artırarak 39,3 milyar dolara çıkardığını, her 100 dolar ihracatın 25 dolarında Eximbank’ın izinin bulunduğunu belirten Zeybekci, şöyle devam etti:

“Eximbank’a ‘olacaksan dünyada 1 numara olacaksın.’ dedik. İlk adımda 2017 için koyduğumuz ‘dünyada 2 numara olma’ hedefini tutturdu. Dünya eximbankları içinde ihracata en fazla oranda destek veren banka olma yolunda kararlı şekilde ilerledi. Şimdi hedef 1 numara olmak, bu hedefe de çok yakınız. Türk Eximbank 2017 yılında ihracat finansmanı için verilen 100 liralık kredinin 46 lirasını tek başına verdi. Hedef bunu 2018 yılında yarı yarıya getirmek. Türk Eximbank 2017 yılında ülkemiz ihracatının yüzde 25’ine finansman desteği sağlamıştır. Bu bir rekordur. Bu oranı son 2 yılda yüzde 17’lerden yüzde 25’lere taşıdık.”

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2017 yılında bankanın ihracatı destekleme misyonunu daha etkin bir şekilde yerine getirmesi amacıyla yeniden yapılandırıldığını belirterek, bu süreçte ihracatçılarla doğrudan çalışılacak bir yapı oluşturulduğunu açıkladı.

Bu kapsamda, 2017 yılında ihracatçılarımıza sağlanan finansman desteğinin dolar bazında yüzde 19 artırılarak 39 milyar 300 milyon dolara yükseltildiğini ifade etti. Yıldırım, aynı zamanda ihracatçılarınTürk Eximbank’a ilettikleri talepleri de dikkate alarak geçen yıl yeni uygulamalar ve programlar üzerinde de çalışıldığını ve bunların 2018 yılında tek tek uygulamaya geçirileceğini söyledi. Bu uygulamalardan ikisinin bugün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından açılışı yapılan bankanın yeni internet sitesi ve Türk Eximbank İhracat Destek Hizmetleri Merkezi olduğunu belirtti.

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım sözlerine şu şeklinde devam etti: “Bugün öğleden sonra bakanımızla bankamızın kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan, mobil uyumlu ve güncel teknolojilerle yenilenen internet sitesinin lansmanını yaptık. Yeni internet adresimiz eximbank.gov.tr’den ihracatçılarımız kendilerine uygun ürünleri çok daha rahat bir şekilde bulabilecekleri için gerek programlarımız hakkında bilgiye, gerekse bize hızlı bir şekilde ulaşabilecektir. İkinci yeni uygulamamız ise yine bugün açılışını yaptığımız ve ihracatçılarımızın bize ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarına dair şikayetlerini dikkate alarak bilişim teknolojileri destekli olarak kurduğumuz ‘Türk Eximbank İhracat Destek Hizmetleri Merkezi’dir. Telefon, e-posta ve yeni internet sitemizden ulaşılan bu Merkez ihracatçılarımızın gerek Eximbank programlarıyla ilgili, gerekse kredi/sigorta müracaatlarının geldiği aşama hakkında hızlı bir şekilde bilgi alabilmelerine imkan tanıyacaktır. Öte yandan, Bankamızın ihracatçılarımız ile doğrudan çalışma stratejisi kapsamında ihracatçılarımız ile daha çok görüşmemiz, onların bize ulaşarak bilgi alması kadar, Eximbank olarak bizim de ihracatçılarımıza ulaşarak sağladığı finansal destekleri anlatması, talep ve önerileri hakkında bilgi edinmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, İhracat Destek Hizmetleri Merkezimizde özel olarak seçip görevlendirdiğimiz bir ekip ile kuvvetli bir iletişim mekanizması oluşturmayı amaçladık. Bu kapsamda, ihracatçılarımızın sorunlarını daha kısa sürede çözülmesi için önemli bir adım attığımızı söyleyebilirim. Yeni internet sitemiz ve Türk Eximbank İhracat Destek Hizmetleri Merkezimizin tüm ihracatçılarımıza hayırlı olması dilerim.”

MİLLİYET, TRT HABER

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*