Johnny Hallyday

KÜLTÜR: Ünlü Fransız rock yıldızı hayatını kaybetti

Ünlü Fransız rock yıldızı Johnny Hallyday, 74 yaşında hayatını kaybetti. Hallyday akciğer kanseriyle mücadele ediyordu. Gerçek adı Jean-Philippe Smet olan ancak 1957’de ekranda ABD’li şarkıcı Elvis Presley’i gördükten sonra müzik kariyerine başladığı için ‘Fransa’nın Elvis’i’ olarak tanınan Johnny Hallyday, 74 yaşında yaşamını yitirdi.

100 MİLYONDAN FAZLA ALBÜMÜ SATILDI

Pürüzlü sesiyle 50 yılı aşkın kariyeri boyunca hayranlarını büyüleyen şarkıcı, akciğer kanseri olmasına rağmen yeni bir albüm kaydı ve tur hazırlığındaydı.

Bir dizi filmde de rol alan Hallyday on yıllar boyunca 100 milyondan fazla albüm satışını yakalayarak, dünyada en fazla albümü satılan müzisyenlerden biri olmuştu. Hallyday’in 18 platin albümü vardı.

MACRON: HEPİMİZDE ONDAN BİR ŞEYLER VAR

Ülkesinde ve Fransızca konuşulan ülkelerde oldukça tanınan şarkıcının ölümü karısı Laeticia ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Macron Twitter’da yaptığı açıklamada “Hepimizde Johnny Hallyday’den bir şeyler var. Onun adını, yüzünü veya sesini hatırlayacağız. O çok sevdiği rock ve blues efanelerinin arasında katıldı” diye yazdı.

​Karısı Laeticia ise AFP’ye yaptığı açıklamada “Johnny Hallyday aramızdan ayrıldı. Bu kelimeleri onlara inanamadan yazıyorum. Ama bu doğru. Erkeğim artık aramızda değil” ifadelerini kullandı.

‘GERÇEK BİR İKONDU’

Fransız-Kanadalı şarkıcı Celine Dion da Twitter mesajında Hallyday’in ölümünden dolayı çok üzüldüğünü belirterek “Şov dünyasında bir devdi. Gerçek bir ikondu” diye yazdı.

ABD’li rock şarkıcısı Lenny Kravitz ise Twitter mesajında “Huzur içinde yat. Senin ruhun saf Rock&Roll” dedi.

https://twitter.com/LennyKravitz/status/938247962064576513

Ülkesinde kısaca ‘Johnny’ olarak tanınan ünlü şarkıcı 80.000 kişilik Stade de France’ı doldurmayı ve Fransa’nın Bastille Günü’nde Eyfel Kulesi yakınlarındaki konserine 75.000 kişiyi çekme başarısını göstermiş bir sanatçıydı. 2011 yılındaki ‘Jamais Seul’ albümü Fransız gençleri arasında popüler olmasa da ilk haftasında 100.000 kopya satmıştı.

1943 doğumlu olan Hallyday anne ve babası boşanınca teyzesi tarafından büyütüldü. İlk gençliğini kuzenleriyle ve onların akrobat dans topluluğuyla yollarda geçiren Hallyday, 12 yaşında sahneye çıkarak country şarkıları söyledi.

Elvis Presley’nin ‘Loving You’ filmini gördükten sonra imajını ona benzetti ve Johnny Hallyday adıyla ilk single’ını 16 yaşında çıkardı.

Çılgın partiler, alkol, uyuşturucu ve tütün, alameti farikası olan pürüzlü sesinin ve çökmüş yüz hatlarının nedenleri arasındaydı.

1965’te ilk eşi Sylvie Vartan’dan bir oğlu, 3. eşinden de bir kız evladı olan Hallyday, 5. ve son eşi Laeticia Boudou ile 1996’da evlenmişti. Hallyday ve Boudou’nun ayrıca iki evlatlık kızı vardı.

SPUTNIK NEWS

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*