Yatay mimari için yasa taslağı hazır

EMLAK: Yatay mimari için yasa taslağı hazır

‘Yatay mimari’ için yasa taslağı hazır. İmar’da yaşanan sıkıntılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kolları sıvadı. Bakanı Özhaseki, “İmar rezaletin son vereceğiz” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar mevzuatında yaşanan sıkıntıları aşacak ve sağlıklı kentleşmeyi hızlandıracak düzenlemeler için düğmeye bastı. Yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle, hukuka aykırı ve haksız emsal artışı sağlayan, dikey mimariyi teşvik eden, şehir siluetini bozan imar planı değişikliklerinin önüne geçilecek.
Gerekli altyapı ve sosyal donatı alanını sağlamak şartıyla yapılacak imar planı değişikliklerinde ortaya çıkacak değer artışından kamunun pay alması için mevzuat önerisi hazırlanacak. Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı konutların yapılmasına yönelik önlemler de yine düzenleme içerisinde yer alacak. Belediye ve imar yasalarında değişiklik öngören taslağa son şeklinin verildiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “ düzenlemeyle imar rezaletine son vereceğiz” dedi.
Özhaseki düzenlemenin içeriği hakkında ise şu bilgileri verdi: “Belediyeler Yasası ve İmar Yasaları’nda çarpık kentleşmeye zemin hazırlayan uygulamalara son verilecek. Bu konudaki çalışmaları önümüzdeki günlerde Meclis gündemine getireceğiz. Vatandaşın şikayetçi olduğu ne varsa hepsiyle ilgili hazırlık yaptık. Yeni düzenlemeyi 2018 başında TBMM’ye getirmeyi planlıyoruz. Parsel bazlı yoğunluk artışı dediğimiz haksızlığa yol açan uygulamalar da yeni düzenlemeyle sonlanacak. Hiç kimse gelip benim parselime biraz daha yükseklik verin diyerek sebepsiz yere yükseltemeyecek. Büyükşehirlerle ilçeler arasındaki itilaflı olanlar ve çözüm bekleyen maddeler. Personelle ilgili maddeler. Bunun hepsi yasa taslağında hazır.”
Bakan Özhaseki sözlerine şöyle devam etti: Özellikle Cumhurbaşkanımız, her fırsatta yatay mimariye işaret ediyor. Biz de bakanlık olarak yeni planlamalarımızda buna uyuyoruz. İstanbul’dan gelen yoğunluk taleplerinin tümünü reddediyoruz. Yeni planlamalarda yatay mimariyi özendiriyoruz. Akşam

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*