Arakanlı Müslümanlar

DÜNYA: Arakanlı Müslümanlar konusunda uzlaştı!

Myanmar yönetiminden yapılan açıklamaya göre, Bangladeş ve Myanmar yönetimleri, Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi konusunda anlaşma imzaladı. Bangladeş ve Myanmar yönetimleri, Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi konusunda anlaşma yaptı.

Myanmar Çalışma Bakanlığı yetkilisi, “mümkün olan en kısa zamanda Arakanlıları geri almaya hazırız” dedi.

Anlaşmaya göre, Bangladeş önce her bir Arakanlının kimlik bilgilerini içeren bir form hazırlayacak. Geri dönüşler de formlar alındıktan sonra başlayacak.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Arakan krizine çözüm bulmak için Myanmar ile görüşmelerin olumlu geçtiğini bildirdi.

Bangladeş basınında yer alan haberlere göre, Vecid, Parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkesinin, Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçan Arakanlı Müslümanların, ülkelerine güvenli şekilde dönmesi konusunda uluslararası toplumun desteğini almakta başarılı olduğunu belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada, Arakanlılara yönelik yapılanlardan korkunç zulümler hakkında, “eldeki bulguların yanı sıra mevcut durum ve koşulların kapsamlı analizi, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetin açıkça etnik temizlik olduğunu ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

Özellikle Arakan eyaletindeki şiddet olaylarından kaçaran Bangladeş‘e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 650 bini geçtiği düşünülüyor. Myanmar ordusu, Müslüman nüfusa yönelik sistemli şiddet eylemlerinden dolayı etnik temizlikle suçlanıyor.

EURONEWS

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*