Gültekin Çizgen

BEŞİKTAŞ: Gültekin Çizgen’e saygı gecesi

Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği, ‘’ Ustalara Saygı’’ etkinliklerinin 158.’si çağdaş sanatın temsilcilerinden Gültekin Çizgen için yapıldı. Sanatçı dostları, Çizgen’nin Türk sanatındaki önemine değindi. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’da bu anlamlı gecede sanatseverle birlikteydi.

Hazinedar: Çizgen’le birlikte uluslararası 4 festival düzenledik
Akatlar Kültür Merkezi’deki programda “çağdaş sanatın Hezarfen’i” olarak adlandırılan Çizgen’in kişiliği ve sanatı, sanatçı arkadaşları, yakın dostları ve yakınları tarafından anlatıldı. Etkinliğin açılışında konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Beşiktaş’ın Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinden bugüne kadar bir kültür merkezi haline geldiğini söyledi. Hazinedar, Çizgen’le birlikte fotoğraf festivali yaptıklarını belirterek, “4 yılda 4 uluslararası festival gerçekleştirdik ve festivalimiz dünya fotoğraf literatürüne girdi ve burada şüphesiz ilk adımın atılmasında katkısı oldu.” dedi.

Çizgen: Türkiye’de üç müze kurdum
Gültekin Çizgen de 3 farklı müze kurduğuna işaret ederek, “İlki Selimiye’deki Florence Nightingale Müzesi, ikinci olarak da Eskişehir’deki sanatsal cam müzesini kurduk. Bana Hezarfen dedikleri şudur; yani birçok işle aynı anda uğraşan divanelere Hezarfen diyorlarmış. Son olarak da Fatih Belediyesi ile birlikte Kadırga’daki İstanbul Fotoğraf Müzesi’ni kurduk.” diye konuştu. Çizgen, hayatı boyunca sanatın farklı alanlarında 102 kitap kaleme aldığını dile getirdi. İstanbul Fotoğraf Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Seval ise Çizgen’in sanatçı kişiliğine değinerek, şunları anlattı: “Günümüzde maalesef birçok kavramın içi boşaltıldı. Baktığımız zaman herkes sanatçı, etrafta sanatçı bolluğu var. Fakat sanatçılık ‘ben sanatçı oldum’ demekle olmuyor. Sanatçı bir yaşam biçimi, doğuştan gelen bir yetenek. Bu da yetmiyor, Gültekin ustamız kadar çalışkan olmak gerekli. Dolayısıyla Gültekin ustamızın sanatçı ünvanı kendisine toplum tarafından verilmiş bir ünvan. Bu kolay elde edilmiyor. Çok az bu sıfata sahip olan kişi var maalesef toplumumuzda.”

Revnak Halk Müziği Korosu konser verdi
Etkinlikte ayrıca fotoğraf yazarı ve araştırmacısı Tekin Ertuğ, yazar Ali Saydam, sinemacı Necip Sarıcıoğlu, Prof. Emre İkizler, Nural Denker, Kazım Kurt, Leyla Alaton, Ekrem Özen ve Ali İbrahim Yalçın konuşma yaptı. Revnak Halk Müziği Korosu’nun da kısa bir konser verdiği programda, Gültekin Çizgen’in çalışmalarından fotoğraflar ve filmler izlenime sunuldu.

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*