Bu besinler kuvvet kazandırıyor!

SAĞLIK: Bu besinler kuvvet kazandırıyor!

Sağlıklı beslenmek ruh ve beden sağlığı için çok önemli. Buzdolabınız yarışın sonunu getirmenizi garantileyen besinlerle dolu olmalı. Dayanıklılığı artıran besinlerle hem antrenmanlarınıza yakıt sağlar hem hızlı toparlanırsınız.

BROKOLİ
Eğer koşu günü rakiplerinize karşı avantaj sağlamak istiyorsanız, reçetenizdeki yeşil yapraklı sebzeleri ihmal etmeyin. Özellikle brokoli gerçek bir besin deposudur. Yüksek oranlarda lif, A ve C vitamini ve potasyum içeriğiyle, bağışıklığınızı güçlendirip enerjinizi yükseltir.

ESMER PİRİNÇ
Yarıştan önce karbonhidrat yüklemesine tamam ama antrenman yaparken daha istikrarlı bir enerjiye gereksinim duyarsınız. Düşük glisemik indeksli esmer pirinç, kan şekerini kısa vadeli yükseltmek yerine daha dengeli bir enerji takviyesi sunuyor.

FRİK ( x4 Esmer pirince göre içerdiği lif miktarı)
Güneydoğu Anadolu’da bolca bulunan frik, kanda yavaş çözünen karbonhidrat ve yüksek lif içeriğine sahip. Doğal probiyotikleri ile vücudunuzun proteini daha iyi özümsemesini sağladığından, yorucu bir antrenmandan sonra hızla sahalara dönmenize yardımcı oluyor.

NAR
Nar tanelerine ulaşmanın zahmetli olduğu ve sonunda dişleri kamaştırdığı bir gerçek. Ancak Texas Üniversitesi, nardaki polifenollerin kas ağrılarını dindirdiğini ve 5K gibi kısa koşulardan sonraki gecikmeli kas ağrılarını defettiğini söylüyor.

DANA KIYMA
Kıyma, bifteğe göre karbonhidrat bazlı tariflere daha kolay eklemlenebiliyor. Sonuçta her ikisi de sağlıklı ve anti-kanserojen özellikleri olan CLA yağları bakımından zengin. Daha sağlıklı olup hızla toparlanacağınızı bilerek zorlanmadan koşabilirsiniz.

KİRAZ
10K koşuları sonrası baş gösteren ağrılar, taze koşucuların derece alma hayallerini yere serebilecek güçte. Ama kurtuluş çok uzakta değil. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports dergisi, kirazın enflamasyonu azaltarak toparlanmayı hızlandırdığını buldu.

SÜT
Indiana Üniversitesi’ndeki bir deneyde koşuculara yağı alınmış çikolatalı süt içirildi ve sütün toparlanmaya yardımcı takviyelerden daha iyi olduğu sonucuna varıldı. Protein karbonhidratla tüketildiğinde kas onarımı daha hızlı oluyor ki, sütte her ikisi de var.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
İnternete bakılırsa sizi anında plaj vücuduna kavuşturuyor ve çeşitli rahatsızlıkları iyileştirebiliyor. Bunlar abartılı faydalar olsa da beslenmede kritik bir rolü olduğu gerçek: Yağda çözünebilen vitaminlerin özümsenmesini sağlayan sağlıklı bir yağ.

KURUYEMİŞ EZMELERİ
Kuruyemiş ezmelerini sıradan bir ezmeden ayıran özellikleri, yüksek miktarda protein, lif ve tekli doymamış yağ içermeleri. Bu sayede dayanıklılık sporları için harika bir toparlanma besini oluyorlar. Ayrıca sote ve smoothie’lere kolayca eklenebiliyorlar.

PANCAR
Antrenman öncesi pancar suyu içmek, dayanıklılık sporlarında kritik bir fayda görmenizi sağlıyor. Journal of Applied Physiology dergisine göre, uzun mesafe koşularında kaslarda üretilen laktik asit miktarını azaltarak, kaslara daha çok oksijen gitmesine yardım ediyor.

MEN’S HEALTH TÜRKİYE

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*