Meksika

DÜNYA: Yüzlerce kişi öldü!

Meksika’da meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde en az 200 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), derinliği 50 km olan depremin merkez üssünün başkent Meksiko’dan 120 km uzakta olduğunu açıkladı.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, Meksiko’daki Coapa ilçesinde bir okulun çökmesi sonucu 20’den fazla çocuğun öldüğünü, 30’unun da kaybolduğunu açıkladı. İçişleri Bakanlığı ise önce ölü sayısının en az 250 olduğunu duyurdu, ardından bu sayıyı 216’ya düşürdü.

Meksiko’da 49, kentin güneyindeki Morelos eyaletinde en az 55, Puebla eyaletinde ise en az 32 kişi hayatını kaybetti. Meksiko’da onlarca binanın çöktüğü ve havalimanlarındaki uçuşların durdurulduğu açıklandı.
Başkentteki bazı binalarda yangın çıktığı ve içeride mahsur kalanların olduğu kaydedildi. Binlerce insan telaşla soluğu sokaklarda alırken, başkentin birçok bölgesinde telefon bağlantıları ve elektrikler kesildi. Elektrik ve telefon hatlarının kesildiği bölgelerde yaşayanların sayısı 2 milyon civarında.

Meksika’da Eylül ayının başında da 8.1 büyüklüğündeki bir deprem meydana gelmiş, en az 90 kişi ölmüştü.
Salı günkü deprem sırasında ise 1985’te 10 bine yakın insanın ölümüne neden olan büyük depremin 32’inci yıldönümünde Meksiko’da tatbikatlar düzenleniyordu.

Devlet Başkanı Nieto, televizyonlardan Meksika halkına seslenerek depremden en çok etkilenen bölgelerde acil durum ilan ettiklerini, kurtarma çalışmalarına askerlerin de destek vereceğini duyurdu. Nieto, depremin ardından yardım ekiplerinin bu bölgelere daha kolay ulaşabilmesi için Twitter üzerinden halka cadde ve meydanlardan kaçınma çağrısı yapmıştı.

Yerel yetkililer, bazı bölgelerde okulların yarın kapalı olacağını duyurdu.

Meksika’nın başkenti depremlere fazlasıyla alışık. Ancak 1985 yılında onbinlerce insanın hayatını kaybettiği depremin yıldönümünde gerçekleşmesi nedeniyle, bu sarsıntının etkisi çok daha büyük.
Sokaklara çıkan birçok insanın, korkuyla, titreyerek ve ağlayarak yakınlarını telefonla aramaya çalıştığı görülüyor.
Saatler geçtikçe karşılaştığım görüntüler, ölü sayısının artacağına işaret. Sadece başkentte yaklaşık 30 bina çöktü.
Başkent sakinleri çaresizce enkazların altında yakınlarını arıyor.

Okulda enkaz altında kalan 24 öğrenci hayatını kaybetti

Meksika’yı sarsan 7,1 büyüklüğündeki depremde , başkent Meksiko’nun güneyindeki Villa Coapa’da bir okul yıkıldı. İçinde anaokulu, ilkokul ve lise olan binada 24 öğrenci ve 2 yetişken hayatını kaybetti.
Yıkılan Enrique Rebsamen Okulu’na giden BBC muhabiri Alberto Najar, ailelerin çaresiz bekleyişine ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarına tanık oldu.
Najar, en az 5 çocuğun enkazdan yaralı olarak çıkarılıp hastaneye götürüldüğünü aktardı.

Çocukların büyük kısmı ders saatinde meydana gelen depreme sınıflarında yakalandı.
Binanın çökmesiyle birlikte çok sayıda çocuk enkaz altında mahsur kaldı.
Okulda şu ana kadar 20 çocuk ve 2 yetişkinin cesetlerine ulaşılırken ülke genelinde de en az 240 kişi yaşamını yitirdi.

BBC TÜRKÇE

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*