AB Bakanı Ömer Çelik

SİYASET: Şantaj!

İngiliz Financial Times gazetesine röportaj veren Avrupa Birliği Bakanı, uluslararası örgütün müzakereleri şantaj için kullandığını söyledi. Çelik, İngiltere dışındaki diğer ülkelerin ilişkileri ileri taşıyacak bir yol bulmak yerine şantaj için malzeme bulmaya çalıştığını vurguladı. Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşarken, AB Bakanı Ömer Çelik uluslararası örgütün Ankara’ya şantaj yaptığını belirtti.

İngiliz Financial Times gazetesine röportaj veren AB Bakanı Çelik, İngiltere’nin son bir yılı aşkın sürede AB’den farklı davrandığını söyledi:

“AB müzakere sürecini Türkiye’ye şantaj yapmak için kullanmakta, AB kurumlarını zayıflatmakta ve itibarsızlaştırmaktadır. İngiltere, darbe girişimini takip eden günlerde Türkiye’nin yanında durarak ve savunma kapasitesini güçlendirmeye yardımcı olarak, gerçek bir müttefik, bir rol modeli gibi davranıyor. İngilizler, bizim gibi, ilişkileri ileriye taşımak için bir yol bulmayı hedefliyor. Diğer ülkeler ise (ilişkileri) ileriye taşıyacak bir yol bulmak yerine, bize şantaj yapacak malzeme bulmaya çalışıyor.”

Röportajında, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ‘Türk demokrasisiyle dayanışma göstermek üzere’ 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’ye gelebileceğini belirten Çelik, ancak bunu yapmadıklarını ifade etti. Çelik, “Sanki Türkiye’yi kendilerinden uzakta tutmanın ve Türkiye’ye zarar vermenin en iyi yolunu bulmak için bir yarışa girmiş gibiydiler” ifadesini kullandı.

Gazete ayrıca Çelik’in, AB müzakerelerinin 23 ve 24. fasılların açılması çağrısında da bulunduğunu yazdı.

MİLLİYET

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*