sağlık

SAĞLIK: Her gün yaptığınız sağlık hataları

Bir gününüz tehlikelerle doludur. Doğru bildiğiniz her şey yanlış olabilir. İşte bilmeniz gereken bazı riskler.

Sabah 7 – Kahvaltıdan hemen sonra dişlerinizi fırçaladınız

NYU Diş Hekimliği Fakültesi’nden Dr. Mark Wolff’a göre asitli gıdaları, özellikle de meyve ve meyve sularını tükettikten sonra diş fırçalamak diş minesini zayıflatıyor. Bu da renk kaybı ve çatlak gibi problemler yaratabiliyor.

Durulayın ve bekleyin: Yemekten önce diş fırçalamadınız mı? Suyla ağzınızı çalkalayın ve tükürüğünüzdeki kalsiyumun güçsüz bölgeleri tekrar mineralize etmesi için 40 dakika bekleyin. Sonra fırçalayabilirsiniz.

Sabah 8.30 – İşe arabanın pencereleri açık gidiyorsunuz

USC’de çevre sağlığı konusunda çalışan Scott Fruin’e göre otoyollarda hava kirliliği, yaşam alanlarından 10 kat fazla olabiliyor. Dizel dumanı baş ağrısı, kanser, kalp hastalığı gibi sorunlar yaratabiliyor.

Devirdaim yaratın: Pencereleri kapatın ve arabanızın klimasıyla hava dolaşımı sağlayın. Dr. Fruin’ın araştırmalarına göre bu durum hava kirliliğine maruz kalmayı azaltacaktır.

Öğleden sonra 1 – Öğle yemeğinizi plastik kapta mikrodalgaya attınız

BPA’sız mı? Daha iyi ama mükemmel değil. National Institutes of Health’de direktör olan Dr. Germaine Buck Louis’e göre Germaine ftalatlar halen yemeğinize ulaşabilir ve bu da potansiyel olarak spermlerinize zarar verip, hormonlarınızla oynayabilir.

Cama güvenin: Mikrodalgaya atarken cam kaplar kullanın. Ya da evde ısıtıp, paslanmaz çelik bir termosta muhafaza edin ve sıcak kalmasını sağlayın.

Akşam 7.30 – Happy Hour’dan sonra eve sürüyorsunuz

San Diego Üniversitesi’nin araştırmasına göre, kanınızdaki alkol miktarı legal izinlerin altında olsa bile kaza yapma şansınız, alkolsüz insanlara göre daha fazla.

İçkiden önce yemek: National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism’de çalışan Dr. Aaron White’a göre alkol tüketmeden önce yemek yemek, içeceğiniz miktarı %30’a kadar azaltabilir. Alkollü araba kullanmayın.

Gece 10.30 – Yatmadan önce E-maillerinizi kontrol ettiniz

University of Florida’nın araştırmasına göre akşam 9 sonrası, iş için smartphonelarını kullanan yöneticiler halsiz uyanmaktalar. Birçok araştırmadan da biliyoruz ki az uyumak, kalp krizi, felç gibi hastalıkları tetikleyebilir.

Kapatın: Şarj aletini telefona takın ve mail bildirimlerini kapatın. Acil bir durum olursa zaten telefon açılacaktır.

MEN’S HEALTH TÜRKİYE

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*