hızlı yaşlandırıyor

SAĞLIK: Günlük alışkanlıklar hızlı yaşlandırıyor!

Olduğunuzdan daha yaşlı göründüğünüzü düşünüyor musunuz? Genetik dışında yaşlı görünmenize sebep olan pek çok faktör var. Merak etmeyin, olduğunuzdan yaşlı görünmenize sebep olan ve bıraktığınız takdirde botoks ya da estetik ameliyatlara ihtiyaç duymadan sizi gençleştirecek alışkanlıkları paylaşacağız. Unutmayın, hiçbir zaman başlamak için geç değil!

1.Yağsız diyetler

Kırışıklıkları önlemek için cildi sıkı ve yumuşak tutmaya yarayan omega-3 yağ asitlerini almanız şart. Yağsız bir diyet yapmak sizi ihtiyacınız olan yağlardan mahrum bırakarak cildinizin erken yaşlanmasına sebep olur.

2.Pipet kullanmak

İçecekleri pipetle tüketirken ağzınızı büzmeniz gerekir, bu da dudak çevresindeki bölgede kırışıklıklara yol açar. Sigara içerken de aynı ağız hareketi yapıldığından, aynı sorun ortaya çıkar. Bu yüzden bir şey içerken direkt olarak bardaktan içmeyi deneyin, sigara içinse en kısa zamanda bırakmayı! Uzun ve zorlu bir süreç olacağı kesin, ancak etkileri inanılmaz olacak.

3.Yan yatmak

Yüzünüz yastığa gömülü şekilde yan yatmak yanak ve çene bölgesinde kırışıklıklara yol açar. Uzmanlar sırt üstü yatmanın iyi bir uyku çekmek ve genç kalmak için en doğru yol olduğunu söylüyor!

4.Dik durmamak

Postürünüzün kötü olması ve dik durmamak, omurganızın bozulmasına sebep olur. Bu da kas ve kemik yapısının gerginleşmesine yol açar. Bu bozukluklar ağrı ve yorgunluk olarak geri dönerken kalıcı deformasyonlara da sebep olabilir.

5.Güneş koruyucuyu sadece tatilde kullanmak

UV ışınlarına çok fazla maruz kalmak cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Cildinizi güneşin kötü etkilerinden korumak için hava kötü ya da bulutlu olduğunda dahi güneş kremi kullanmalısınız.

6.Fazla sıcak ortamlarda bulunmak, kaloriferi çok açmak

Yüksek derecede yapay ısıtma ortamdaki havayı kurutur. Bu da saçlarınızın ve cildinizin de kuruması, sonuç olarak daha çok kırışıklık anlamına gelir. Kaloriferi ya da ufo gibi elektrikli aletleri çok yüksek derecelerde kullanmamaya dikkat edin.

7.Şekere her zaman hayır demek

Hepimiz şekerin sağlığımız için kötü olduğunun farkındayız ama stres de öyle. Bazen stresli olduğumuzda kendimizi iyi hissettirecek bir şeylere ihtiyaç duyabiliyoruz, bir dilim pasta ya da abur cuburlar gibi 🙂 Bu durumlarda kendinizi sıkmaya devam etmeyin, arada bir kendinize sizi mutlu edecek ödüller verin.

8.Çok fazla televizyon izlemek

Yapılan bir araştırmaya göre televizyon karşısında geçirdiğiniz her saat, ortalama yaşam sürenizden 22 dakika azaltıyor. Uzmanlar, koltukta ya da masanızda otururak fark etmez, nerede televizyon izliyor olursanız olun yarım saatte bir kalkıp biraz yürümenizi öneriyor.

9.Az uyumak

Bir yetişkinin her gece ortalama 7 saat uykuya ihtiyacı vardır. Yeterince uyku uyumamak sadece yorgun görünmenize değil ortalama yaşam sürenizin de kısalmasına sebep olur. Uzmanlar, yorgunluk, hızlı ve pratik düşünememe, kilo alma gibi problemlerin devam etmesi halinde daha erken yatağa girmeyi öneriyor.

10.Organizasyon eksikliğinden kaynaklı stres

Pek çok araştırma gösterdi ki kronik stres beyindeki nöronların azalmasına sebep olarak yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Kendinizi çıkmaza girmiş hissetmeyin, işlerinizi ertelemeyi bırakıp zamanında bitirmeye çalışın, sonrasında daha büyük stres yaşamayın!

MYNET

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*