Bodrum

TURİZM: Tekneler birbirine girdi

Bodrum’daki bir koyda yaşanan yoğunluk nedeniyle, tekneler birbirine girdi. Bodrum’un Göltürkbükü Mahallesi’ndeki dünyaca ünlü Cennet Koyu’nda bayram yoğunluğu yaşandı. Toplam 85 yat, bot ve tur teknesinin demirlediği küçücük koyda kimi teknelerin zincir ve halatlarının birbirine dolanması, kaptanlarına ve denizcilere zor anlar yaşattı.

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkmasıyla tatilci akınına uğrayan Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’a, 350 bine yakın aracın giriş yapmasının yanı sıra denizden de çok sayıda tatilci geldi. Yeşil ile mavinin buluştuğu irili ufaklı pek çok koy, demirleyen yat, bot ve tur tekneleriyle doldu. Bu koylardan biri de Cennet Koyu oldu. Toplam 85 yat, tur teknesi ve botun demirlediği koyda neredeyse iğne atsan yere düşmeyecek manzaralar yaşandı.

Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki koya demirleyen, giriş çıkış yapan tekne ve yatların demir ve halatlarının birbirine dolanması, kaptan ve denizcilere zor anlar yaşattı.

Koydaki ‘Casadel Arte’ ile ‘Twin Wave’ adlı iki lüks yatın birbirine dolanan çıpa zincirlerini ayırmak için her iki tekneden toplam 14 personel seferber oldu. Zodyak botlarla birbirinen dolanan zincirleri açmak için 2 saat boyunca çaba harcayan yat kaptanları ve personeli zor anlar yaşadı.

35 yıldır Bodrum’da yat kaptanlığı yaptığını belirten evli ve iki çocuk babası Arif Yasin “Her koyun, sahilin kapasitesi belli. İlk kez bir bayramda bu koyda bu kadar doluluk görüyorum. Yatlar neredeyse üst üste demirliyor. Böyle olunca da bu tür olumsuzlukların yaşanması mümkün. Bu koy bu kadar yatı kaldırmaz. Zincirleri dolanan iki yatta o anda yangın çıkmış olsa ne olacak? Hem denizde hem de yatların bağlı olduğu koylarda bu yoğunluk nedeniyle olası facialar yaşanabileceği düşünülerek, yetkililerin önlem alması gerekir” dedi.

CNN TÜRK

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*