twitter

TEKNOLOJİ: ‘Sivrisineği tehdit eden’ kullanıcının hesabı kapatıldı

Twitter’da ilginç bir gelişme yaşandı. “Sivrisinekleri öldürdüğümü söylediğim için hesabım donduruldu” Twitter’ın internet kaynaklı suçlarla mücadele etmek üzere geliştirdiği yapay zekâ ürünü botlar, ilginç bir hesap kapatma vakasına imza attı.

蚊を殺害したら前のアカウントが永久凍結されました、これは違反行為でしょうか? Twitterは徳川綱吉ですか? pic.twitter.com/bNh4pI8pTb

— KBYSHYT (@DaydreamMatcha) 26 Ağustos 2017
Japon bir kullanıcı, kendisini rahatsız eden sivrisineği öldürdükten sonra fotoğrafını çekerek yanına şöyle yazdı: “P..! Kendi halimde televizyon izleyerek dinlenmeye çalışırken ne diye gelip beni ısırırsın? Geber! (Gerçi öldün zaten)”

“Hesabınız, tehdit içeren mesajlar gönderildiği gerekçesiyle askıya alınmıştır”
Kullanıcı daha sonra Twitter’dan hesabının kalıcı olarak dondurulduğunu ve tekrar aktifleştirilemeyeceğini bildiren bir e-posta aldı: “Twitter’ı kullandığınız için teşekkür ederiz. Hesabınız, tehdit içeren mesajlar gönderildiği gerekçesiyle askıya alınmıştır. Twitter’ın kullanım koşullarına göre tehdit içerikli tweet’lere izin verilmemektedir. Bu hesap tekrar aktifleştirilemez. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

“Kullanım şartlarına aykırı mı?”
Sputnik’in aktardığı habere göre, kullanıcı bunun üzerine @DaydreamMatcha adlı yeni bir hesap açtı ve başına gelen olayı, “Sivrisinekleri öldürdüğümü söylediğim için hesabım süresiz olarak donduruldu… Bu kullanım şartlarına aykırı mı?” sözleriyle paylaştı.

Son zamanlarda siber zorbalık (Cyberbullying) ve küfürler kendisi için ciddi bir sorun haline gelen Twitter, bu yöntemleri kullanan hesaplara karşı önlem alınacağını açıklamıştı. Twitter küfürleri tespit edebilmek üzere bir alogaritma da geliştirmişti. @DaydreamMatcha isimli kullanıcının da söz konusu bu alogaritmanın kurbanı olduğu sanılıyor. Alogaritma gereği belli anahtar kelimeleri gördüğünde harekete geçen yapay zekâ, söz konusu vakada ‘p..’, ‘geber’ ve ‘öldü’ sözcüklerini algılayarak hesabı ‘küfürbaz hesap’ olarak algılamış olabilir.

T24

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*