Hong Kong

DÜNYA: Uçuşlar iptal

Hong Kong ‘da çıkan tayfun nedeniyle uçuşlar iptal edildi, tüm şehir sular altında kaldı ve 200 kişinin kayıp olduğu bildirildi. Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi (HKO), ülkenin doğusuna yaklaşan Hato tayfunu nedeniyle turuncu alarm verdi. Çin’in güneyindekki Fucien eyaletinde 4 bin kişi tayfun tehlikesi dolayısıyla güvenli yerlere sevk edildi.

Hong Kong’un güneyinde bulunan Guangdong eyaletinin Cuhay kentine 620 kilometre mesafede bulunan tayfunun, saatte yaklaşık 168 kilometre hıza ulaşarak fırtınaya neden olduğu belirtildi.
Çin’in en uzun kıyı şehri Guangdong’a bugün ulaşacağına işaret edilen Hato tayfununun, Guangdong ve Cıciang eyaletlerini etkisi altına alacağı ifade edildi.
Yaklaşan tayfun nedeniyle Şıncın kentinden Fucien ve Ciangşi eyaletlerine yapılacak tren seferleri iptal edildi.

Hong Kong’ta hayat durdu
Dün geceden bu yana etkisini gösteren tayfunda, Hong Kong şehrinde sokakları su basarken, yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle hayat durdu.
Çin’in güneyindeki Fucien eyaletinde ise onlarca ev zarar gördü. 4 bin balıkçı ve aileleri, ülkenin iç kesimlerindeki güvenli bölgelere gönderildi. Balıkçı tekneleri de sahillere bağlandı.
Tünelleri ve metro istasyonlarını su bastı.

Şimdiden 420 uçuş iptal
Hong Kong’ta metro ve otobüsler de dahil tüm toplu taşıma araçları dün akşam itibariyle kullanıma kapandı. Havalimanları açık olmasına karşın, 420 uçuş da iptal edildi.
Şiddetli tayfunun yaşam koşullarını daha da zorlaştırmasından endişe ediliyor.
Ülkede kırmızı, turuncu, sarı ve mavi olmak üzere dört aşamalı hava uyarı sistemi kullanılıyor.
Geçen yıl eylülde ülkenin güney eyaletlerini olumsuz etkileyen Meranti tayfununda 28 kişi hayatını kaybetmişti.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*