DÜNYA: Bilim insanları uyardı!

DÜNYA: Bilim insanları uyardı!

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucu elde ettikleri bilgiler sonucu dünyaya uyarıda bulundu. Güney Kutup dairesi Antarktika’da araştırmalarını sürdüren bilim insanları, buz yüzeyin altında dünyanın en büyük volkanik bölgesinin bulunduğunu, daha önce bilinmeyen 91 volkandan oluşan bir ağın tespit edildiğini bildirdi. İşte detaylar…

Güney Kutup Dairesi Antartika’da araştırmalarını sürdüren bilim insanları, buz yüzeyin altında dünyanın en büyük volkanik bölgesinin bulunduğunu, daha önce bilinmeyen 91 volkandan oluşan bir ağın tespit edildiğini bildirdi.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nden uzmanlar, Antartika’nın batısındaki buzul tabakasının 2 kilometre altında yer alan, dünyanın en büyük volkanik bölgesini buldu.

Boyları 100 ila 4 bin metre arasında değişen 91 yanardağın yer aldğı bölge, şimdiye kadar dünyada volkanik bölgelerin en yoğun olduğu yer sanılan Afrika kıtasını geride bırakıyor.

Şu an cevabı en çok merak edilen sorular, hangilerinin, ne kadar aktif olduğu ve ne zaman patlayacakları.

Araştırmaya göre, volkanlardan biri patlayacak olursa bile Batı Antartika’nın buzullarının dengesi bozulabilir. Artan sıcaklık ve lav akıntıları, küresel ısınmanın sebep olduğu erimeyi hızlandırabilir ve su seviyesinin artmasına neden olabilir.

Yanardağların ne derece aktif olduğu öncelikli araştırma konusu. Araştırma kapsamında, Doğu ve Batı Antartika’yı ikiye ayıran ve içinde Ross buzuluyla Ross Denizi’nin bir kısmını da barındıran 3 bin 500 kilometrelik Batı Antartika Çatlağı boyunca 91’i ilk defa keşfedilen toplam 138 volkanın yerleri belirlendi.

Edinburgh Üniversitesi’nden Robert Bingham önderliğindeki araştırma ekibi, buzul örtüsünün altındaki konik şekillerin birer yanardağ ağzı olduğunu anladıklarında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Eğer buzullar volkanlara gerekli basıncı yapmazsa bu volkanik bölge aktifliğini giderek artıracak.

HÜRRİYET

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*