Kemal Kılıçdaroğlu

SİYASET: ‘Seçim stratejimiz hazır’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alan Duncan ile yaptığı görüşmede önemli açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu, dün TBMM’de CHP Grup Toplantı Salonu’nda İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile görüştü.

Duncan, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmeler, seçim güvenliği, Anayasa referandumu ve 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda CHP lideri ile görüş alışverişinde bulundu.

T24’ten edinlen bilgiler doğrultusunda Gazete Habertürk’ten Düzgün Karadaş’ın haberine göre; görüşmede Duncan’ın ‘Adalet Yürüyüşü’nün güçlü bir mesaj verdiğini ve bunun dünyada duyulduğunu belirtmesi üzerine, Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki günlerde Adalet Kurultayı toplayacakları bilgisini vererek, güçler ayrılığının her zamankinden daha fazla önem taşıdığı bir dönemde olduklarını, iktidarın demokrasi açısından iyi bir sınav vermediğini ifade ettiği kaydedildi.

“Ülkemizde güçler ayrılığı ilkesi bitti”

Duncan’ın CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun ardından kendisinin de tutuklanacağına ilişkin iddiaları sorması üzerine, Kılıçdaroğlu’nun “Süreç hukuki değil, siyasi yönlendirmeyle bu hale geldi. İktidar siyasi olarak bu olayı kullanmaya çalışıyor. Ne yazık ki ülkemizde güçler ayrılığı ilkesi bitti. Hukukun üstünlüğü ilkesi yerine, bir kişinin üstünlüğü söz konusu. Yargı da bu çerçevede muhalifleri sindirmek ve korkutmak için araç olarak kullanılıyor” dediği öğrenildi.

“Ne yaparlarsa yapsınlar susmayacağız”

Kendisine yönelik suçlamaların iktidar tarafından siyasi olarak CHP’nin susturulması amacıyla gündeme getirildiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu’nun, “Ne yaparlarsa yapsınlar susmayacağız, mücadele etmeye devam edeceğiz. Demokrasi için bedel ödemekten korkmuyoruz. Avrupa standartlarında bir demokrasiyi ülkemize getirmek için her türlü bedeli ödemeye hazırız. Bunu göze alarak yola çıktık” açıklamasını yaptığı ifade edildi.

“Açıklamak için erken”

İngiliz bakanın Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorularını da yanıtlayan CHP liderinin, “Seçimler 2019’da yapılacak. Hazırlıklarımız devam ediyor. Seçimi kazanmak için stratejimiz hazır ancak bunu açıklamak için henüz erken. Referandum sonuçları bize gösterdi ki ülkenin yüzde 50’si parlamenter sistemi istiyor. 2019 seçimlerinde halkımızın bu tercihini karşılayacak, parlamenter sistemi güçlendirecek, toplumun tüm kesimlerinin katkısıyla hazırlanacak yeni bir Anayasa değişikliği teklifiyle seçmenin önüne çıkmak gerekiyor. Bunun için çalışmalarımıza şimdiden başladık” bilgisini verdiği dile getirildi.

T24

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*