Cambrils

DÜNYA: Canlı bombalar öldürüldü

Barcelona’nın ardından Cambrils’te de sıcak saatler yaşandı. Katalan polis kaynakları Cambrils’te 5 terör şüphelisinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Audi A3 içindeki saldırganların üzerinde bomba aparatlarının olduğu öne sürülse de resmi makamlar bomba düzeneklerinin sahte olduğunu duyurdu.

Terör örgütü IŞİD’in İspanya’nın gözbebeği Barcelona’ya yaptığı terör saldırısının ardından kentin 120 kilometre uzağında çatışma yaşandı. Barcelona kentinde 13 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası kentin güneyinde bulunan Cambrils kasabasında bir operasyon gerçekleştirildiği duyuruldu.

Reuters’ta yer alan habere göre; Katalan polis kaynakları Cambrils’te terörle bağlantılı olduğundan şüphelenilen 5 kişinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Kentin 120 kilometre güneyinde bulunan Cambrils kasabasında düzenlen operasyonda “5 saldırganın öldürüldüğünü” açıklandı.

Emniyet yetkilileri bu kişilerin ikinci bir saldırı hazırlığında olduklarını da söyledi. Barcelona polisi saldırıyla ilgili verdiği son bilgide kamyonetin sürücüsünün saldırının ardından olay yerinden kaçtığını açıklamıştı. Reuters’in servis ettiği haberde ise Katalan polis kaynakları Barcelona’daki saldırı ile bağlantılı olan bir kişinin basınçlı gaz tüpü ile patlama hazırlığındayken öldürüldüğünü kaydedildi. Katalan polisi Barcelona’nın dışındaki Cambrils’teki ikinci saldırı girişimi hakkında da bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Teröristler Audi A3 ile insanlara çarpa çarpa geldi ve kontrol noktasında durmayarak polise saldırdı. Bir çatışma yaşandı. 1’i polis olmak üzere 7 kişi yaralanırken, araçtaki 5 zanlının bir saldırı hazırlığında olduğu ve üzerlerinde canlı bomba kemerlerine benzer bir aparat vardı” ifadesini kullanıldı. Yetkililer, “Cambrils’teki saldırı ile Barcelona’daki saldırının benzer olduğunu anlamaya çalışıyoruz” dedi.Reuters’ın son dakika olarak geçtiği habere göre terör saldırısıyla bağlantısı olduğu tahmin edilen bir kişinin daha yakalandığı açıklandı. Böylelikle gözaltına alınanların sayısının 3 olduğu kaydedildi.Öte yandan yetkililer Cambrils’teki saldırı hakkında bir açıklama daha yaptı. Ölü olarak ele geçirilen teröristlerin canlı bomba düzeneğine sahip olduklarının yer aldığı haberlerin gerçeği yansıtmadığını, canlı bomba düzeneklerinin sahte olduğunu ifade etti.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*