Barcelona

DÜNYA: Barcelona saldırısına tepki

Barcelona’da büyük bir facia yaşandı. İspanya’nın Barselona kentindeki turistik Las Ramblas bölgesinde bir araç kalabalığı ezdi. Saldırıda 12 kişinin öldüğünü, 80 kişinin yaralandığı açıklandı. Saldırıyı IŞİD üstlenirken, liderlerden ilk açıklamalar da geldi. Liderler saldırıyı nefretle kınadı.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından ABD’nin Barcelona’daki terör saldırısını kınadığını belirterek, “ABD yardımcı olmak için ne gerekiyorsa yapacaktır. Sert ve güçlü olun. Sizi seviyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson olayla ilgili konuşarak, “Tüm dünyadaki teröristler bilmelidir ki, ABD ve müttefikleri sizi bulup adalete teslim edecektir,” dedi.

Barcelona’daki saldırıda ölenlerin yakınlarına taziyelerini bildiren Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, uluslararası terörün ancak ortak çabalarla yok edilebileceğini kaydetti.

Medvedev, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Barselona’daki terör saldırısında ölenlerin ailelerine ve yakınlarına derin taziyelerimi bildiriyorum. Yaralananlara acil şifalar diliyorum. Barselona’nın en kalabalık yerine yapılan bu terör eylemi, korkunç bir suç. Eminim, uluslararası terörü ancak dünya toplumunun ortak çabalarıyla yenebiliriz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Twitter hesabından açıklama yaparak, “Barselona´daki terör eylemini şiddetle kınıyoruz. Bu kötülüğün hiçbir mazereti yok. İspanya halkına başsağlığı dileğinde bulunuyor ve onlarla birlikte yas tutuyoruz” ifadelerinde bulundu.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, ABD Başkanı Trump’ın eşi Melanie Trump, İngiliz İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn gibi çok sayıda isim de terör saldırısıyla ilgili sosyal medyadan paylaşım yaparak, başsağlığı ve dayanışma mesajları verdiler.

Başbakan Binali Yıldırım, saldırıyı kınadıklarını bildirdi. Başbakan Binali Yıldırım “Barselona’da bugün gerçekleştirilen menfur saldırıları derin bir üzüntüyle öğrendik. İnsanlığı ve evrensel değerlerimizi hedef alan bu alçakça saldırıları nefretle kınıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan yazılı açıklamada, “Barselona’da bugün (17 Ağustos) gerçekleştirilen terör saldırılarını en güçlü şekilde lanetliyoruz. Terör belasının gaddar yüzünü bir kez daha ortaya seren ve tüm insanlığı hedef alan bu menfur saldırılar sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Dostumuz ve müttefikimiz İspanya’yla terörizme karşı mücadelede dayanışma içinde olduğumuzu ve gerekli her türlü desteği vermeye devam edeceğimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*