Vladimir Putin

DÜNYA: Yeni yasayı imzaladı

Rus vatandaşlığı ile ilgili yeni yasayı Vladimir Putin imzaladı. Artık Rus vatandaşlığına geçmek eskisi kadar kolay olmayacak. Rus vatandaşlığına geçmenin popüler olduğu bu günlerde Putin, Rus vatandaşlığına geçiş sistemini değiştirdi.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’li aktör Steven Seagal’a, Fransız aktör Gerard Depardieu’ya, ABD’li Uzak Doğu sporları dövüşçüsü Jeff Monson’a, boksör Roy Jones ve snowboard sporcusu Vic Wild’a Rus vatandaşığı almıştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya vatandaşlığına geçişte kolaylıklar sağlanmasını ve teröristlerin vatandaşlıktan çıkarılmasını öngören yasayı imzaladı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, teröristlerin Rusya vatandaşlığından çıkarılması, Rusya vatandaşlığına yeni girenlerin yemin etmeleri ve Ukraynalılar için Rusya vatandaşlığına alınmasında kolaylıklar sağlanmasını öngören yasayı imzaladığı belirtildi.

Rus gazetesi İzvestiya’da yer alan haberde yürürlükteki yasa uyarınca, Rus vatandaşlığını almak isteyenler Rusya yasalarına uymak zorunda. Yeni yasa ise Rusya Anayasasına ve kanunlarına uymaktan vazgeçenlerin vatandaşlıktan çıkarılmasını öngörüyor.
Yeni yasa üzerine çalışmalar, terörist olduğu ileri sürülen Kırgızistan doğumlu Akbarcon Calilov’un Rusya vatandaşlığına alındıktan sonra 3 Nisan 2017 tarihinde Petersburg metrosunda yaşanan terör saldırısından sonra başlamıştı.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*