Türkiye sahillerinden İsrail'e kum

DÜNYA: Türkiye sahillerinden İsrail’e kum

İsrail basınında yer alan bilgilere göre, İsrail yönetiminin Türkiye’den kum getireceği iddia edildi. İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin kum ithalatı yapma kararı aldığını yazdı. Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan habere göre İsrail Çevre Koruma Bakanlığı, Aşkelon ve Netanya plajları için Belçika menşeili bir şirket ile anlaştı.
Fakat işin ilginç noktası, gerek Türkiye’nin gerekse de Dünya kamuoyunun tepkilerine rağmen Filistin’e çimento akışını engelleyen Tel Aviv yönetiminin ihalesini kazanan şirketin Türkiye sahillerinden kumları kullanması. İsrail basınının iddiasına göre Tel Aviv yönetimi 1 milyon metreküp Türk kumu satın alacak. Siyah ve gri renk tonlarındaki kumları kullanacak İsrail yönetimi, geçmiş yıllarda da tekneler aracılığıyla bazı sahillere kum dökmüştü. İsrail, erozyonu engellemek için bu tür kumlar kullanıyor.
Projeyi yürüten Yaakov Becher, Jan de Nul isimli şirketin ihaleyi kazandığını söylerken, Türkiye’den getirilecek kumun İsrail’deki kumdan iki kat daha büyük olduğunu ve bu sayede bölgedeki kumu tutmak için daha faydalı olduğunu söyledi. Becher, “Sahillerimizdeki kumu bu bölgeye aktarmak parayı çöpe atmak olur” derken, Türkiye’deki kumların daha sert olduğunu vurguladı.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*