Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

EĞİTİM: Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerini yapan öğrenciler, merakla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Peki üniversiteye başlayacak öğrenciler için çok önemli bir viraj olan tercih sonuçları ne zaman belli olacak? Geçtiğimiz sene tercih sonuçları ne zaman belli olmuştu?

ÖSYM’nin sitesini sık sık ziyaret eden üniversite adayları tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Tercih sonuçlarına göre okuyacakları okul belli olacak olan öğrenciler geleceklerini etkileyecek bu haberi sabırsızlıkla bekliyor. LYS sonuçlarının ardından geçtiğimiz günlerde başlayan üniversite tercihleri 26 Temmuz 2017 tarihine kadar sürdü, peki şimdi sonuçlar ne zaman açıklanacak?

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANCAK?
ÖSYM’nin sonuçları ağustosun ilk haftasında yayınlaması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 10 Ağustos tarihinde açıklanan sonuçların, bu sene geçtiğimiz seneye göre daha erken bir tarihte açıklanması bekleniyor. Önceki sınavlarda olduğu gibi LYS yerleştirme sonuçları da ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr adresindeki Sonuç Açıklama Sistemi üzerinden ilan edilecek. LYS tercih sonuçları açıklandığı zaman ilgili linke tıklayarak açılan sayfadan T.C. kimlik numarası/YU numarası ve şifre girilerek kontrol edilebilecek.

EN ÇOK KAYIT YPAILAN FAKÜLTELER HANGİLERİ?
Eğitim Uzmanı Aladdin Dinçer, 2016-17 öğretim yılında en çok yeni kayıt yapılan fakültelerin iktisadi idari bilimler ve işletme, edebiyat ve fen edebiyat, sağlık bilimleri ve tıp, mühendislik, mimarlıklar ve doğa bilimleri, eğitim, ilahiyat ve İslami İlimler, hukuk fakülteleri olduğunu söyledi. Dinçer, yüksekokullarda ise sağlık ve spor ve uygulamalı bilimler, meslek yüksekokullarında da meslek yüksekokulları, sağlık, sosyal ve teknik meslek yüksekokullarının tercihte ilk sıralardaki koruduğunu belirtti.

SÖZCÜ

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*