Meclis’te tarihi protesto

SİYASET: Meclis’te tarihi protesto

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu Meclis’te dün gerçekleştirilen oturumda protesto yaptı. İç tüzük değişikliğini protesto eden Tanrıkulu, kürsüye iç tüzük ile milletvekillerinin konuşma hakkının kısıtlandığını belirterek, daha önce verdiği 3 kilometre uzunluğu olan kanun teklifleri ile geldi.

CHP’li Tanrıkulu iç tüzüğün 37. maddesi uyarınca Genel Kurul gündemine doğrudan alınması istemiyle Belediye Gelirleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında konuşmak için TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı.

Tanrıkulu, kürsüye iç tüzük ile milletvekillerinin konuşma hakkı kısıtlandığına yönelik olarak daha önce verdiği 3 kilometre uzunluğu olan kanun teklifleri ile geldi.

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın oturuma ara verdi. Tanrıkulu, bir süre Başkanvekili Ahmet Aydın’ı kürsüde bekledi ve verdiği kanun teklifi listesini kürsüye milletvekilleri yardımıyla taşıdı. Oturumu açan Başkanvekili Aydın, görüntünün hoş olmadığını söyleyerek, bu tür görüntülerin bir daha tekrarlanmamasını diledi.
Tanrıkulu, iç tüzüğün kendilerine verdiği hakla konuştuklarını belirterek, konuşmalarının kanun içeriği dolayısıyla iktidar partisi milletvekillerine rahatsızlık verdiği iddiasında bulundu. Tanrıkulu, 24 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’nin müze olması gibi kanun teklifleri getirdiğini hatırlattı. Tanrıkulu’nun kanun teklifi kabul edilmedi.

SÖZCÜ

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*