DÜNYA: Yavru pandalara annelik

DÜNYA: Yavru pandalara annelik

Çin’de bulunan bir ulusal parktaki görevliler, panda kostümü giyerek yavru pandalar için annelik yaptılar. Nesilleri tehlike altında olduğu için koruma altında olan Pandalar için, Çin Wolong Ulusal Parkı çalışanları panda kostümleriyle panda klübünün içine girdi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı kısaca WWF pandaların yok olmasını önlemek adına çalışmalar sürdürüyor. Bu sevimli pandalar 1961 senesinden beri WWF vakfının sembolüdür.
Geçtiğimiz yıllarda UNESCO, Çin’in dağlarında dünyada üzerindeki dev pandaların üçte birine ev sahipliği yapan dev panda barınağını Dünya Mirası Alanları listesine eklemişti. Çin’in Şiçuan eyaletinde dağlık bölgede, 9 bin km kareyi aşan bir bölgede kurulan dev panda sığınağı uluslararası yardıma hak kazanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Çin Wolong Ulusal Parkı çalışanları panda kostümleriyle küçük panda klübünün içine girdi.
Çin’de yaşamakta olan pandalar günümüzde yaklaşık olarak yalnızca 1600 tanedir. Çin’de bulunan bambu ormanlarının tahrip edilmesi, pandaların yaşamını büyük oranda tehdit ediyor
Pandalar için bugüne dek 50 doğal alan kurulmuş ve koruma altında tutulmuşlardır. Çin’de bulunan dev pandalar dünya üzerindeki en fazla yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan hayvanlardır.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*