TEKNOLOJİ: AMD Ryzen 3 serisi işlemciler geliyor

TEKNOLOJİ: AMD Ryzen 3 serisi işlemciler geliyor

AMD’nin yeni giriş seviyesi işlemcileri Ryzen 3 sonunda geliyor. Yeni işlemciler bilgisayarda fiyat/performansı hedefliyor.

AMD’nin yüksek performanslı yeni Ryzen işlemcileri ilk olarak Mart ayında görücüye çıkmıştı. Üst seviye Ryzen 7 işlemcilerini bir ay sonra orta seviyedeki Ryzen 5 işlemcileri izledi. Her alandan bilgisayar meraklılarının denediği ve memnun kaldığı işlemci serisine şimdi de giriş seviyesindeki uygun fiyatlı Ryzen 3’ler katılıyor.
IBM silikonu daha da küçültüyor: 5nm transistörler geliyor!
27 Temmuz’da dünya çapında satışa çıakcak Ryzen 3 işlemciler iki versiyon ile geliyor. İkisi de 4 çekirdek ve 4 veriyolu içeren işlemcilerden Ryzen 3 1300X modeli 3,5GHz / 3,7GHz (boost) hızında. Küçük kardeşi Ryzen 3 1200 ise 3,1GHz / 3,4GHz (boost) hızında olacak. Bu işlemciler de büyük abileri gibi AMD’nin yenilikçi ‘Zen’ işlemci mimarisine sahip. Bu işlemciler TR4 soketli yeni nesil anakartlara değil, şu anda varolan AM4 soketli A320/B350/X370 anakartlarına uyumlu olacaklar. Piyasada bu anakartları da çok uygun fiyatlara bulmak mümkün.
Düşük fiyatları ile fiyat/performans arayanlar için ideal olacak yeni ürünlerin piyasa fiyatları henüz bilinmiyor. Fakat ABD’de 150 dolar ve altında satılacakları tahmin edilmekte.

SÖZCÜ

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*