Kılıçdaroğlu İstanbul'da

SİYASET: Kılıçdaroğlu İstanbul’da

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’a çok yaklaştı. Kılıçdraroğlu’nun önünde sadece 2.5 km kaldı. Geceyi Gebze’deki Topçu Kışlası’ndaki kamp alanında geçiren Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 23’üncü gününe Sabah saat 09.00’da yaptığı açıklamanın ardından başladı. Toplantı öncesi atılan sloganlara müdahale eden Kılıçdaroğlu ardından açıklamasını yaptı. Kendisine ikram edilen çiçekleri alan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, güvercin uçurarak yürüyüşe başladı.
Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün ilk etabına Sanatçılar Nur Subaşı ve Sumru Yavrucuk eşlik etti. Yürüyüşe Gebze’de DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve öldürülen Gazeteci Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe de katıldı. Yürüyüşe destek verenlerle protesto edenler yol kenarında iç içe toplanıp tepkilerini gösterdi. Üst geçitlerden CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerine güller atıldı. İlk etapta 5 km yüründü. Saat 10:30’da ilk mola verildi.

İSTANBUL’A 5 KM KALDI

Saat 11:00 sularında yeniden başlayacak yürüyüşün Çayırova’ya varması ve buradan İstanbul’a giriş yapması bekleniyor. Kılıçdaroğlu, İstanbul tabelası önünde bir de açıklama yapması planlanıyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Buradan Avrupa Parlamentosuna seslenmek isterim, biz herkes için adalet istiyoruz, sizden de adalet istiyoruz.” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki için Ankara Güvenpark’tan başlattığı yürüyüşünün 23. gününe Kocaeli’nin Topçular mevkisinden başladı.
Yürüyüş öncesi açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Kocaeli’den ayrıldıklarını, bütün Kocaelilere teşekkür ettiğini, adalet için yola çıktıklarını, bu yolculuğun süreceğini anlattı.
Bugün İstanbul’a gireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Son derece mutluyum, huzurluyum, kimsenin burnu kanamadan uzun bir yolculuğu katedip, İstanbul il sınırlarına girmiş olacağız. Umarım bizi izleyen gazeteci arkadaşlarımız da son derece memnunlardır, çünkü onlar da bizimle birlikte son derece uzun bir yolculuk yaptılar. Birlikte ayın 9’u pazar günü bu yürüyüşümüzü tamamlamış olacağız, adalet arayışımız devam edecek.” diye konuştu
Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu kararına da değinerek, şunları söyledi: “AB’ye üyelik, müzakereler konusunda Türkiye ile ilişkilerin askıya alınması yönünde bir rapor önerisi kabul edildi. Buradan Avrupa Parlamentosu’na seslenmek isterim, biz herkes için adalet istiyoruz, sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değil ki, Türkiye’de bakın bir adalet yürüyüşü yapıyoruz, on binler var, bir referandum yaptık. Yüzde 50’den fazlası demokrasi istiyor bu ülkenin, dolayısıyla Avrupa Birliği ile ilişkilerin askıya alınması değil, sağlıklı ve tutarlı sürdürülmesi gerekiyor. Bu konuda umarım bizim adalet arayışımıza da destek vererek, Türkiye ile olan ilişkilerin devamı yönünde bir karar alırlar, bu da bizi memnun eder. Çünkü adalet sadece Türkiye için değil, tüm insanlık için geçerli olan bir kavramdır. Avrupa Parlamentosunu da adil davranarak, Türkiye ile olan ilişkiler sürdürme yönünde bir karar alır umuduyla hepinize selamlar, saygılar sunuyorum.”

Sadece paylaşmak için...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*